Πρεμιέρα στο bet-planet.gr και για το πρωτάθλημα της Τουρκίας, με αναλυτικά ρεπορτάζ και εκτιμήσεις για όλες τις αναμετρήσεις, από τον Ελεύθερο Σκοπευτή. Από τη 12η αγωνιστική, ξεχωρίζει το γεγονός πως τρεις ομάδες έβγαλαν στο... ταμείο ανεργίας τους προπονητές τους (Γαλατασαράι, Τραμπζονσπόρ, Εσκισεχίρσπορ (2η αλλαγή προπονητή)).

ΑΚΙΣΑΣΠΟΡ - ΜΠΟΥΡΣΑΣΠΟΡ (13:30)

Παράδοση: Τρεις φορές τέθηκαν αντιμέτωπες στο πλαίσιο του πρωταθλήματος με γηπεδούχο την Ακίσασπορ από το 2006 έως σήμερα και τα... μοιράστηκαν όλα. 1-1-1 ο συνολικός απολογισμός, με δύο over και ισάριθμα goal/goal.

Ρεπορτάζ Ακίσασπορ:

Είχε χτίσει ένα σχετικά... αφύσικο αήττητο σερί πέντε αγωνιστικών, το οποίο τελικά έλαβε τέλος στην Κωνσταντινούπολη, εκεί όπου αντιμετώπισε την Κασίμπασα. Μπορεί να μπήκε μπροστά στο σκορ δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά σε κανένα σημείο δεν έπεισε ότι μπορεί να υπερασπιστεί το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε, καθώς στο 20' χρειάστηκε το δοκάρι για να αποτρέψει το γκολ, ενώ στο 40' η Κασίμπασα αστόχησε στο να σκοράρει από την άσπρη βούλα. Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αποδείχθηκε περίτρανα πως με σύμμαχο την τύχη είχε ανοίξει το σκορ και δέχθηκε δίκαια την ολική ανατροπή. Κατά τη διακοπή του πρωταθλήματος, αντιμετώπισε σε φιλική αναμέτρηση τη Γκέζτεπε της δεύτερης κατηγορίας, γνωρίζοντας την ήττα (1-3).

Αγωνιστικά νέα: O τεχνικός Άρσλαν δεν θα έχει στη διάθεσή του, τον βασικό αριστερό μπακ Ορχάν. Δεν αναγράφονται άλλα προβλήματα.

Bet Info: Τέσσερα under και ένα over αριθμεί σε πέντε φετινά της εντός έδρας παιγνίδια. Τέσσερα και τα no goal, έναντι ενός goal/goal. Αξιο αναφοράς και το γεγονός πως μετράει τέσσερις ισοπαλίες στο ημίχρονο, σε αυτά τα πέντε εντός έδρας ματς.

Ρεπορτάζ Μπούρσασπορ:

Πάλεψε το ματς με τη Μπεσίκτας μέχρι τέλους, ενώ είχε καλές ευκαιρίες με σημαντικότερη αυτή του 15ου λεπτού, όταν η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, αν και σε κάποιες περιπτώσεις θα μπορούσε να είχε δεχθεί το γκολ. Στην εκπνοή του αγώνα όμως, λύγισε και έτσι έχασε σημαντικούς βαθμούς (0-1). Προσπαθεί ακόμα να σταθεροποιήσει την απόδοσή της και ίσως να κατάφερε να διορθώσει κάποια πράγματα στη διακοπή.

Αγωνιστικά νέα: Τιμωρημένος είναι ο βασικός στόπερ Νουνκέ, ενώ εκτός θα μείνει και ο αμυντικός Φατί. Αμφίβολος με όχι και τόσο μεγάλες πιθανότητες για να αγωνιστεί, είναι ο βασικός στόπερ Αζίζ.

Bet Info: Τέσσερις ισοπαλίες στο ημίχρονο έχει εμφανίσει η Μπούρσασπορ, σε πέντε εκτός έδρας αγώνες της.

Εκτίμηση: Εξαιρετικό μπορεί να χαρακτηριστεί το έως τώρα δείγμα της Ακίσασπορ. Στον αντίποδα μια Μπούρσασπορ, η οποία είναι αψυχολόγητη. Αυτός είναι εξάλλου και ο βασικός λόγος που θα μείνω αμέτοχος στην επιλογή σημείου. Μία σκέψη ήταν το under, καθώς οι γηπεδούχοι θα επιχειρήσουν να ρίξουν τον ρυθμό, αλλά το αφήνω και αυτό στην άκρη. Πάω με την ισοπαλία στην ανάπαυλα, αποτέλεσμα που εμφανίζουν αμφότερες συχνότατα. Στο 2.05 η συγκεκριμένη επιλογή στη Magicbet.

ΜΕΡΣΙΝ Ι. Γ. - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (17:00)

Παράδοση: Μόλις τρεις φορές συναντήθηκαν από το 2006 και μετά στην έδρα της Μερσίν, με τη Φενέρ να έχει το απόλυτο με 0-0-3.

Ρεπορτάζ Μερσίν:

Εμεινε νωρίς πίσω στο σκορ από τη Γκεντσλέρ και συγκεκριμένα στο 13'. Δεν τα παράτησε και πάλεψε για την ισοφάριση, παρά το γεγονός πως η Γκεντσλέρ συνέχισε να πιέζει. Τελικά βρήκε το πολυπόθητο γκολ στο 78', με τον βαθμό της ισοπαλίας, να χαρακτηρίζεται σημαντικής αξίας, καθώς πήγε στη διακοπή με μόλις μία ήττα στα τελευταία της πέντε παιγνίδια.

Αγωνιστικά νέα: Σημαντικές απουσίες μπορεί να μην αναφέρονται, όμως υπάρχει μια μεγάλη επιστροφή και αυτή δεν είναι άλλη από του πολύτιμου αριστερού μπακ Γουέντερσον.

Bet Info: Τέσσερα over και ισάριθμα goal/goal σε πέντε εντός έδρας αναμετρήσεις της στο πρωτάθλημα.

Ρεπορτάζ Φενέρμπαχτσε:

Μπορεί να παίρνει τα θετικά αποτελέσματα και να βρίσκεται ακριβώς πίσω από την πρωτοπόρο Μπεσίκτας, όμως η εικόνα της δεν πείθει και αυτό είναι κάτι που δεν έχει περάσει απαρατήρητο από τον κόσμο της ομάδας, ο οποίος φωνάζει σε κάθε παιγνίδι. Στο τελευταίο της πρωταθλήματος, κατάφερε να κερδίσει με το πλέον αγαπημένο της σκορ (1-0) την Κόνιασπορ.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός τέθηκε ο βασικός χαφ Μειρέλες, ενώ εκτός παραμένουν ο βασικός στόπερ Μπα και ο αριστερός μπακ Κανέρ. Φαν Πέρσι, Μάρκοβιτς και Βολκάν, κάνουν αγώνα δρόμου, μήπως και προλάβουν.

Bet Info: Μετράει τέσσερα under και μόλις ένα over στα τελευταία της πέντε εκτός έδρας πρωταθλήματος. Στα τρία από τα πέντε, εμφάνισε 0-1 γκολ, ενώ σε ισάριθμα προηγήθηκε στο πρώτο 45λεπτο.

Εκτίμηση: Δεν βγαίνει καμία απολύτως άκρη. Από τη μία μεριά η Μερσίν που κινείται σταθερά στη μετριότητα και στην αντίπερα όχθη, μια Φενέρ που παίρνει αποτελέσματα με μισό μηδέν, ο κόσμος της έχει παράπονα από την εικόνα της και εκτός αυτών, αντιμετωπίζει και αγωνιστικά προβλήματα. Ολα αυτά με αποτρέπουν από το να ποντάρω στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Μοναδική σκέψη και σε μορφή ξεκάθαρου fun bet, το 0-1 ακριβές σκορ της Φενέρ, σε απόδοση 5.75 στη Magibet.

ΚΑΙΣΕΡΙΣΠΟΡ - ΚΑΣΙΜΠΑΣΑ (19:00)

Παράδοση: Πέντε φορές έχουν τεθεί αντιμέτωπες από το 2006 μέχρι σήμερα, με γηπεδούχο την Καισερίσπορ και ο απολογισμός γράφει... 2-2-1. Τέσσερα under και ένα over σε αυτά τα ματς.

Ρεπορτάζ Καισέρισπορ:

Σε ένα ματς με πλούσιο θέαμα, εκατέρωθεν φάσεις και δύο γκολ, ήρθε ισόπαλη (1-1) στην Αντάλια, κόντρα στην Αντάλιασπορ. Στο φινάλε του πρώτου μέρους βρέθηκε πίσω στο σκορ από πέναλτι, στο 53' λίγο έλειψε να φέρει το ματς στια ίσια αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι, για να έρθει τελικά η ισοφάριση στο 66'. Στο 95(!) πάντως, παρά λίγο να χάσει τη... γη κάτω από τα πόδια της, αλλά ευτυχώς για την ίδια, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έτσι πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας. Με τρία σερί θετικά αποτελέσματα πριν τη διακοπή, κατάφερε να ξεφύγει, έστω και οριακά από την επικίνδυνη ζώνη.

Αγωνιστικά νέα: Επιστρέφει ο βασικός γκολκίπερ Αρικάν. Δεν έχουν προκύψει σημαντικά προβλήματα για τον τεχνικό Κάφκας.

Bet Info: Πέντε under σε ισάριθμα εντός έδρας ματς πρωταθλήματος. Τέσσερις ισοπαλίες στο ημίχρονο, στα πέντε αυτά παιγνίδια, τέσσερα 0-1 γκολ, καθώς και τέσσερα no goal.

Ρεπορτάζ Κασίμπασα:

Απολαυστική στο εντός έδρας ματς κόντρα στην Ακίσασπορ, καθώς παρά το γεγονός πως είχε χαμένο πέναλτι, δοκάρι, αλλά και ένα γκολ στην πλάτη της στο πρώτο μέρος, δεν το έβαλε κάτω και στην επανάληψη το γύρισε... τούμπα με εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Πήγε στη διακοπή με τον ονειρικό απολογισμό της μίας ήττας στα έξι τελευταία ή αλλιώς μίας ήττας τους τελευταίους δύο μήνες. Παραμένει εντός πρώτης εξάδας και μπορεί να χτυπήσει ακόμα και την τετράδα αν συνεχίσει με την ίδια προσήλωση στο στόχο της.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένει εκτός ο βασικός στόπερ Ομερούο. Επιστρέφει ο σημαντικός βασικός μπακ Σάρι.

Bet Info: Μετράει τέσσερα no goal, στα πέντε τελευταία της εκτός έδρας πρωταθλήματος.

Εκτίμηση: Αν έπρεπε με το ζόρι να επιλέξω ένα σημείο, αυτό θα ήταν το διπλό. Οι φιλοξενούμενοι είναι πιο ομάδα, σε σχέση με μια Καισέρισπορ που ακόμα ψάχνεται, παρά το γεγονός ότι δεν παρουσιάζει κακό πρόσωπο. Κάτι όμως με... φρενάρει και τελικά θα μείνω μακριά από την Κασίμπασα. Θεωρώ πως θα παρακολουθήσουμε ένα κλειστό παιγνίδι, το οποίο θα κριθεί ουσιαστικά στις λεπτομέρειες. Ως εκ τούτου, το under του 1.60 στη Magicbet, αν και χαμηλά, είναι οριακά αποδεκτό.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ - ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ (20:15)

Παράδοση: Eπτά μεταξύ τους ματς με γηπεδούχο τη Γαλατά, από το 2006 μέχρι σήμερα. Ο συνολικός απολογισμός, γράφει 2-4-1, με πέντε under και μόλις δύο over.

Ρεπορτάζ Γαλατασαράι:

Ο κακός χαμός έχει γίνει το τελευταίο χρονικό διάστημα στο εσωτερικό του συλλόγου. Ας τα πάρουμε από την αρχή. Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης κόντρα στη Ρίζεσπορ, κατάφερε να χάσει... δικό της παιγνίδι (3-4). Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, αλλά και γενικά από την προβληματική της αγωνιστική εικόνα, ο τεχνικός Χαμζάογλου που κατέκτησε αρκετά πράγματα στον πάγκο της ομάδας, δήλωσε την παραίτησή του. Ο κόσμος τα έβαλε φυσιολογικά με τη διοίκηση και το κλίμα χαρακτηρίζεται μπαρουτοκαπνισμένο. Μέχρι την ώρα που γράφονται τούτες εδώ οι γραμμές, νέος τεχνικός δεν έχει ανακοινωθεί και στον πάγκο θα κάτσει ο Κλαούντιο Ταφαρέλ.

Αγωνιστικά νέα: Οι σημαντικοί Γιλμάζ και Ινάν είναι αμφίβολοι, με τον Μπαλτά να επιστρέφει. Εκτός θα παραμείνει λογικά, ο βασικός μπακ Καρόλ, ενώ ο βασικός φορ Μπουλούτ είναι τιμωρημένος.

Bet Info: Μετράει τέσσερα over και ισάριθμα goal/goal, σε πέντε εντός έδρας παιγνίδια πρωταθλήματος.

Ρεπορτάζ Αντάλιασπορ:

Mε μόλις μία νίκη στις τελευταίες της έξι αναμετρήσεις, μόνο ευχαριστημένη δεν μπορεί να είναι. Δεν έχει απομακρυνθεί σε μεγάλο βαθμό από την πρώτη τετράδα πάντως και ίσως αυτός είναι ο λόγος που παραμένει στην τεχνική ηγεσία του συλλόγου, ο Σιμσέκ. Είχε χρόνο κατά τη διακοπή, ώστε να ανασυνταχθεί και ίσως βγάλε διαφορετικό πρόσωπο από εδώ και πέρα. Στο τελευταίο της χρονικά, έμεινε στο 1-1 με την Καισέρισπορ.

Αγωνιστικά νέα: Δεν αναφέρονται προβλήματα τραυματισμών ή απουσιών, πέραν κάποιων μακροχρόνιων που δεν επηρεάζουν.

Bet Info: Τέσσερα over-goal/goal αριθμεί στις πέντε τελευταίες της εξόδους.

Εκτίμηση: Η Γαλατά έχει τα... μαύρα της τα χάλια και ο κόσμος της, είναι ένα καζάνι που βράζει. Εν κατακλείδι δεν βρίσκω κάποιον λόγο για να ποντάρω τον τοκολογλυφικό άσο. Για κόντρα του φαβορί, ούτε λόγος. Πάμε με τον συνδυασμό over&goal/goal, κάτι το οποίο εμφανίζουν αμφότερες, σχεδόν σε κάθε αγωνιστική. Στο 1.90 στη Magicbet η συγκεκριμένη επιλογή.

Η 12η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Τουρκίας, δεν βγάζει μεγάλες στοιχηματικές ευκαιρίες. Σε μορφή fun bet και μόνο, πάμε με το 0-1 ακριβές σκορ στο Μερσίν-Φενέρ. Και σε παρολί, μπορούμε να βάλουμε το over&goal/goal στο Γαλατά-Αντάλιασπορ, την ισοπαλία στο ημίχρονο στο Ακίσασπορ-Μπούρσασπορ, αλλά και το under στο Καισέρισπορ-Κασίμπασα. Ολα στο πολύ χαλαρό και τα ξανά λέμε αύριο με τα υπόλοιπα ματς που ολοκληρώνουν την αγωνιστική δράση στην Τουρκία.