Προγνωστικά στοιχήματος για το τοπικό ντέρμπι στο Τορίνο μεταξύ της πρωτοπόρου Γιουβέντους που μετρά 32 βαθμούς, η οποία υποδέχεται την 14η Τορίνο που έχει 15 πόντους μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ – ΤΟΡΙΝΟ (21:45)

Οι γηπεδούχοι προέρχονται από 2 σερί αναμετρήσεις χωρίς νίκη. Αρχικά αντιμετώπισαν τη Λάτσιο εντός έδρας, παιχνίδι στο οποίο «κόλλησαν» στο 0-0 ενώ την προηγούμενη Κυριακή, ηττήθηκαν με σκορ 1-0 από τη Μίλαν, στο ντέρμπι που διεξήχθη στο Giuseppe Meazza. Το μοναδικό γκολ του αγώνα, σημείωσε ο Robinho με πέναλτι στο 31’ του A’ ημιχρόνου. Ωστόσο, ενδιάμεσα από το συγκεκριμένο παιχνίδι, πήραν μια σπουδαία νίκη για την 5η αγωνιστική του Champions League, απέναντι στην Τσέλσι με σκορ 3-0 και πλέον θα τα παίξουν όλα για όλα για την πρόκριση στην Ουκρανία απέναντι στη Σαχτάρ την Τετάρτη. Τα γκολ της αναμέτρησης με τους Άγγλους σημείωσαν οι Fabio Quagliarella στο 38’, Arturo Vidal στο 61’ και ο Sebastian Giovinco στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι έπειτα από την εντός έδρας νίκη τους επί της Μπολόνια με 1-0 πριν από 3 αγωνιστικές, μετρούν 3 παιχνίδια χωρίς νίκη με πρώτη την ήττα στην «αιώνια πόλη» απέναντι στη Ρόμα με σκορ 2-0. Την προηγούμενη Κυριακή, αναδείχτηκαν ισόπαλοι με την Φιορεντίνα, η οποία είναι σε εξαιρετική κατάσταση τελευταία, με σκορ 2-2 εντός έδρας. Την Τετάρτη γνώρισαν ακόμη μία ήττα, αυτή τη φορά από τη Σιένα, εκτός έδρας με 2-0, αλλά για τη διοργάνωση του Coppa Italia. 1 νίκη, 5 ισοπαλίες και μόλις 1 ήττα μετρά εκτός έδρας η Τορίνο.

Η Γιουβέντους έχει να ηττηθεί από τη συμπολίτισσα Τορίνο, από το 1995.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Η «Γιούβε» είναι το φαβορί και θα επικρατήσει της Τορίνο, ωστόσο ο άσσος είναι σε χαμηλά επίπεδα, επομένως μεγαλύτερη αξία έχει το ποντάρισμα στα 2-3 γκολ με απόδοση 2.00, καθώς εκτιμώ ότι δύσκολα θα «ανοίξει» το παιχνίδι.