Ανάλυση και προγνωστικά για τα ντέρμπυ Γιουβέντους-Τορίνο και Ίντερ-Ρόμα που εγκαινιάζουν το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής στη Serie A.

[ad id="32941"]

Γιουβέντους - Τορίνο (19:00 - OTE Sport 4 HD)

Κάκιστο το κλίμα στις τάξεις της Μεγάλης Κυρίας μετά το νέο στραπάτσο στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά στo Mapei Stadium κόντρα στη Σασσουόλο. Στο 20ο λεπτό σημειώθηκε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, όταν ο Σανσόνε έστειλε με απευθείας εκτέλεση φάουλ τη μπάλα στα δίχτυα του Μπουφόν που αιφνιδιάστηκε καθώς περίμενε-όπως όλοι- να πάρει το σουτ ο Μπεράρντι, ενώ η αποβολή του Κιελίνι δέκα λεπτά αργότερα με δεύτερη κίτρινη κάρτα δυσκόλεψε ακόμα την κατάσταση. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι μπιανκονέρι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως τίποτα δεν άλλαξε και η νταμπλούχος Ιταλίας παραμένει στο δεύτερο μισό της βαθμολογίας με μόλις 12 κερδισμένους βαθμούς σε 10 αγωνιστικές. Ο αειθαλής Μπουφόν δε μάσησε τα λόγια του σημειώνοντας πως πρέπει η ομάδα να ξαναπατήσει στο έδαφος, ενώ με απόφαση της διοίκησης άπαντες κλείστηκαν στην απομόνωση έως σήμερα. Μονόδρομος η νίκη απόψε, 2-2-1 η εντός έδρας πορεία στο πρωτάθλημα, ακολουθεί την Τρίτη επικίνδυνη έξοδος στη Γερμανία απέναντι στη Γκλάντμπαχ για το Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν υπολογίζονται σήμερα ο τιμωρημένος σέντερ μπακ Κιελίνι και οι τραυματίες μπακ Λιχστάινερ, Ασαμόα καθώς και ο χαφ Περέιρα.

Βet Info: Η Γιουβέντους έχει δεχτεί γκολ στα 4 από τα 5 εντός έδρας ματς της στο πρωτάθλημα.

Ματσάρα διεξήχθη στο Τορίνο ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και την Τζένοα με το σκορ να περνάει από διάφορες διακυμάνσεις. Από τραγικό λάθος του Μπαντέλι οι ροσομπλού άνοιξαν το σκορ στο 26ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μάξι Λόπες στο 33' και πήραν οι ίδιοι κεφάλι στο σκορ στο αμέσως επόμενο λεπτό χάρη στο εκτός περιοχής σουτ του Τζαπακόστα. Ανάλογο το τέμπο και στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι στο 67' ισοφάρισαν και βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ με τη συμπλήρωση 90 λεπτών αγώνα από αυτογκόλ του Ταχτσίδη αλλά η Γκρανάτα δεν κράτησε και ισοφαρίστηκε εκ νέου στο 94'. Ανάμικτα λοιπόν τα συναισθήματα για το τελικό σκορ (3-3) στην Τορίνο που βρίσκεται στη μέση της κατάταξης και στο -3 από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, απόρροια κυρίως της κακής κατά κανόνα εκτός έδρας συμπεριφοράς της (1 νίκη, 1 ισοπαλία και 3 ήττες). Σταθερές οι απουσίες στα μετόπισθεν (Αβελάρ, Μαξίμοβιτς) αλλά και στο κέντρο (Φάρνερουντ, Όμπι).

Εκτίμηση: Το ντέρμπυ του Τορίνου! Αμφότερες παρουσιάζονται μέχρι στιγμής κατώτερες των προσδοκιών αλλά σίγουρα η απογοήτευση είναι οι μπιανκονέρι που δεν έχουν κανένα περιθώριο πλέον για βαθμολογικές απώλειες. Το πιθανότερο αποτέλεσμα είναι ο άσσος, όμως το 1,57 δεν αντικατοπτρίζει τη δυσκολία της αναμέτρησης και ως εκ τούτου εάν είναι να το επιλέξετε, κάντε το με ρίσκο, δηλαδή με το ανάλογο ρίσκο κοιτάξτε το συνδυασμό άσσου και goal/goal (3,90 στον stoiximan) μιας και η Γιούβε δέχεται εύκολα γκολ-θα λείψει και ο κόφτης Κιελίνι- και η Γκρανάτα είναι ικανή να σκοράρει.

Ίντερ - Ρόμα (21:45 - OTE Sport 1 HD)

Μετριότατο το πρώτο μέρος των νερατζούρι στη Μπολόνια, στην ουσία δεν απείλησαν καθόλου την ομώνυμη ομάδα που διατήρησε τον έλεγχο της μπάλας. Το σκηνικό δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, όμως η αποβολή του Φελίπε Μέλο στο 60' με δεύτερη κίτρινη κάρτα περιέργως βοήθησε το σύλλογο του Μιλάνου που σκόραρε στο 67' με τον Ικάρντι προ κενής εστίας επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τέσσερα συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα. Παρά τη νίκη (0-1), δεν έλειψαν τα παράπονα του Ρομπέρτο Μαντσίνι προς τον διαιτητή της συνάντησης για την αποβολή του Φελίπε Μέλο, η απουσία του οποίου από το σημερινό ντέρμπυ είναι σημαντική. Στη δεύτερη θέση παρέμειναν οι νερατζούρι υπολειπόμενοι κατά δύο βαθμούς των αποψινών τους φιλοξενουμένων, ενώ μετρούν 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα στο Σαν Σίρο για το πρωτάθλημα. Πέραν του τιμωρημένου Μέλο, δεν είναι διαθέσιμοι οι αμυντικοί Ντ' Αμπρόζιο και Βίντιτς, επιστρέφει ο σέντερ μπακ Μουρίγιο.

Μέσα σε ένα δεκάλεπτο η Ρόμα είχε καθαρίσει την Ουντινέζε στον αγώνα της προηγούμενης αγωνιστικής στο Ολίμπικο, χάρη στα γρήγορα τέρματα των Πιάνιτς και Μαικόν. Οι τζιαλορόσι στη συνέχεια έριξαν το ρυθμό και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 63' για να ξαναχτυπήσουν όταν ο Κώστας Μανολάς έκανε όμορφη ενέργεια από δεξιά δίνοντας στον Ζερβίνιο την ευκαιρία να σκοράρει στο τελικό 3-1. Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για το σύνολο του Γκαρσία που εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος αλλά και να καταδιώκεται από Ίντερ, Φιορεντίνα και Νάπολι που καραδοκούν στο -2. Τρεις νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα εκτός πρωτεύουσας στο πρωτάθλημα, την Τετάρτη η Ρόμα υποδέχεται τη Μπάγερ Λεβερκούζεν για το Τσάμπιονς Λιγκ έχοντας σαν αποκλειστικό στόχο τη νίκη ενώ ο Γκαρσία είδε τις φωνές που ζητούσαν την απομάκρυνση του να καταλαγιάζουν προσωρινά μετά το συνεχόμενο σερί των νικών εντός συνόρων. Σταθερά απών ο Στρουτμάν, θα λείψουν απόψε και ο χαφ Κειτά και ο φορ Τότι.

Βet Info: 10 συνεχόμενα goal/goal σε όλες τις διοργανώσεις.

Εκτίμηση: Σπουδαία αναμέτρηση στο Σαν Σίρο ανάμεσα σε δύο βασικές διεκδικήτριες του πρωταθλήματος. Διακρίνω μια γενικότερη ισορροπία καθώς η Ίντερ έχει το αβαντάζ της έδρας και η Ρόμα το μομέντουμ, ως εκ τούτου προκρίνεται η επιλογή της ισοπαλίας (3,50 στον stoiximan) που δε θα χαλάσει ιδιαίτερα καμία από τις δύο. Εξάλλου ο Μαντσίνι δε συνηθίζει να ρισκάρει σε τέτοιες περιπτώσεις και η Ρόμα θα πρέπει να κρατήσει δυνάμεις και για τον κρίσιμο αγώνα της Τετάρτης με τη Μπάγερ.

Στοιχηματίστε στον Stoiximan σε όλες τις μεγάλες αναμετρήσεις με μηδενική γκανιότα!

Εάν δεν έχεις λογαριασμό και θέλεις να ανοίξεις, δες λεπτομέρειες ΕΔΩ!