Ανάλυση και προγνωστικά για τις αναμετρήσεις Μπολόνια-Σασσουόλο και Μίλαν-Έμπολι, με τις οποίες εγκαινιάζεται το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής της Serie A.

Mπολόνια - Σασσουόλο (19:00)

Aρχή με το αριστερό έκανε η νεοφώτιστη Μπολόνια, αν και πρέπει να αναγνωριστεί ότι είχε πολύ δύσκολο έργο στο Ολίμπικο απέναντι στη δυνατή Λάτσιο, σε μία αναμέτρηση που όλα συνέβησαν στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι λατσιάλι ήθελαν να καθαρίσουν το ματς από νωρίς καθώς είχαν το νου τους στον επαναληπτικό του Λεβερκούζεν για το Τσάμπιονς Λιγκ και κατάφεραν στο 6λεπτο 17'-23' να σκοράρουν δύο φορές, με τους ροσομπλού να μειώνουν λίγο πριν την ανάπαυλα με τη φοβερή κούρσα του Μανζόκου που με κεραυνό έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι κι έπειτα στα δίχτυα του Μπερίσα. Στο δεύτερο μέρος, ο Έλληνας αμυντικός Οικονόμου κυριάρχησε στην άμυνα, ενώ για ένα τέταρτο αγωνίστηκε και ο νεοαποκτηθείς Ματίας Ντέστρο, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι ουσιαστικό μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή για το τελικό 2-1. Παρά ταύτα, είναι διάχυτη η αισιοδοξία για καλή πορεία της ομάδας, η οποία ενισχύθηκε ακόμα περισσότερο με την άφιξη ενός ποιοτικού ποδοσφαιριστή, του χαφ Ντονσά που ξεχώρισε πέρυσι στην Κάλιαρι, ενώ η Νάπολι εξακολουθεί να προσπαθεί να εντάξει στις τάξεις της τον Έλληνα αμυντικό Μάριο Οικονόμου, χωρίς όμως να έχει ικανοποιηθεί μέχρι στιγμής οικονομικά η Μπολόνια.

Ιστορικό ήταν το ματς της πρεμιέρας για τη Σασσουόλο, αφού κατάφερε να νικήσει για πρώτη φορά στην ιστορία της τη Νάπολι. Ο αγώνας στο Mαπέι ξεκίνησε στραβά, όταν μόλις στο 3ο λεπτό η μπάλα στρώθηκε στον Χάμσικ που από κοντά άνοιξε το σκορ για τους παρτενοπέι, όμως σταδιακά οι νεροβέρντι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού με τον Μπεράρντι να δίνει καταπληκτική ασίστ στο 33' και τον Φλόρο Φλόρες να εκτελεί τον Ρέινα. Οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων αναθάρρησαν με το γκολ και δημιούργησαν ορισμένες καλές ευκαιρίες ως την ανάπαυλα, με τον Ρέινα όμως να επεμβαίνει με επιτυχία, με το δεύτερο ημίχρονο να βαίνει αναίμακτα ως τη φάση του 83ου λεπτού, όταν ο Σανσόνε με κοντινή κεφαλιά έδωσε τη νίκη στη Σασσουόλο (2-1). Ωστόσο, ιδανικό αυτό ξεκίνημα επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του βασικού και αναντικατάστατου Μπεράρντι, ο οποίος αναμένεται να απουσιάσει περίπου 1,5 μήνα.

Εκτίμηση: Η Μπολόνια είναι η νεοφώτιστη με τις μακράν καλύτερες πιθανότητες για παραμονή αλλά και για κάτι παραπάνω, ενώ και στην πρεμιέρα πραγματοποίησε αξιοπρεπέστατη εμφάνιση στην πρωτεύουσα. Θεωρώ πως οι ροσομπλού με τη δύναμη της ζεστής τους έδρας είναι σε θέση να πετύχουν την πρώτη τους νίκη απόψε επί της Σασσουόλο, που θα στερηθεί των υπηρεσιών του κομβικού Μπεράρντι. Στο 2,25 ο άσσος στον stoiximan.

Μίλαν -Έμπολι (21:45)

Τί κι αν φέτος οι προσδοκίες είναι πολύ υψηλές, τί κι αν η αλλαγή στα διοικητικά του συλλόγου έφερε 90 εκατομμύρια ευρώ που δαπανήθηκαν για μεταγραφές, τί κι αν ήρθε επιτέλους κανονικός προπονητής, η Μίλαν στην πρεμιέρα της Φλωρεντίας εμφάνισε την ίδια προβληματική εικόνα με αυτή που μας συνήθισε και πέρυσι. Oι επίσης αλλαγμένοι βιόλα κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό του αγώνα, με τους ροσονέρι να αδυνατούν να δημιουργήσουν επίθεση της προκοπής και τα πράγματα να δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο στο 37ο λεπτό όταν αποβλήθηκε (ορθώς) με δεύτερη κίτρινη ο Ροντρίγκο Έλι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Αλόνσο με εντυπωσιακό φάουλ έβαλε φωτιά στο Αρτέμιο Φράνκι και η Μίλαν παρέμεινε εξαφανισμένη μέχρι το τέλος του αγώνα, καθώς όλα επί της ουσίας τελείωσαν στο 56', όταν ο Ίλισιτς έγραψε με πέναλτυ το τελικό 2-0. Αποτυχημένο το ντεμπούτο του Μιχαήλοβιτς στον πάγκο των ροσονέρι, τόσο από πλευράς αποτελέσματος όσο και στην εμφάνιση, με τη διοίκηση πάντως να προχωράει σε ακόμα μία σημαντική μεταγραφική προσθήκη, επαναφέροντας στο Μιλάνο το Μάριο Μπαλοτέλι, κίνηση βέβαια που είναι άγνωστο εάν θα έχει θετική έκβαση με βάση το χαρακτήρα του ποδοσφαιριστή, ενώ ενδιαφέρον φαίνεται να υπάρχει και για τον μέσο Ιγιαραμέντι.

Σε έναν αγώνα με σαφή προσανατολισμό την παραμονή, η Έμπολι υποδέχτηκε στην Τοσκάνη την Κιέβο Βερόνα. Οι ατζούρι πατούσαν αρχικά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Σαπονάρα να ανοίγει το σκορ νωρίς-νωρίς με πλασέ στην κίνηση και κράτησαν την αδιαμφισβήτητη υπεροχή τους μέχρι την ανάπαυλα χωρίς όμως να πετύχουν δεύτερο τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην με την Κιέβο να ισοφαρίζει με κεφαλιά του Μπίρσα στο 55' κι έκτοτε να κάνει ό,τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο, πετυχαίνοντας άλλα 2 τέρματα στο επόμενο δεκάλεπτο και την Έμπολι ανίκανη να αντιδράσει μέχρι το τέλος (1-3). Με το αριστερό ξεκίνησε η εποχή Τζιαμπάολο στον πάγκο, εξέλιξη απολύτως εύλογη αφού το καλοκαίρι αποχώρησαν βασικά στελέχη της περυσινής ομάδας χωρίς να αντικατασταθούν επαρκώς και συνεπώς οι Τοσκανοί θεωρούνται από τα φαβορί για τον υποβιβασμό, με τις επόμενες αναμετρήσεις με Μίλαν και Νάπολι να έχουν σαφώς υψηλό βαθμό δυσκολίας.

Εκτίμηση: Με βάση την εικόνα του πρώτου ματς το 1,50 στον άσσο της Μίλαν δεν προκύπτει από πουθενά, καθώς οι ροσονέρι παρουσίασαν κάκιστη εικόνα στη Φλωρεντία. Από την άλλη ούτε η Έμπολι πείθει για κόντρα, συνεπώς προτιμώ να απέχω.

O Stoiximan, όντας σταθερά δίπλα σας, προσφέρει πληθώρα επιλογών προκειμένου να κάνετε εύκολα και άφοβα καταθέσεις και αναλήψεις!

Εάν δεν έχεις λογαριασμό και θέλεις να ανοίξεις, πάτα ΕΔΩ!