Ανάλυση και προγνωστικά για τις σαββατιάτικες αναμετρήσεις της Serie A. Ενδιαφέρουσα η αναμέτρηση της Φιορεντίνα με την Τζένοα, στο γειτονικό Φροζινόνε δοκιμάζεται η Ρόμα, ενώ το βράδυ η νταμπλούχος Γιούβε θα ψάξει για τους πρώτους της βαθμούς κόντρα στην Κιέβο.

Φιορεντίνα - Τζένοα (19:00 - OTE Sport 7 HD)

Τορίνο και Φιορεντίνα αναμετρήθηκαν σε μία συνάντηση με φόντο την Ευρώπη, θέλοντας αμφότερες να κάνουν το 2/2 μετά τις νίκες τους στην πρώτη αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και ο Μάρκος Αλόνσο άνοιξε το σκορ πριν συμπληρωθούν 10 λεπτά παιχνιδιού μετά την απόκρουση του Παντέλι στην κεφαλιά του Κάλινιτς, ενώ 6 λεπτά αργότερα ο τελευταίος κέρδισε προς στιγμήν πέναλτυ, που όμως τελικά αναιρέθηκε από το διαιτητή. Χωρίς ιδιαίτερους μπελάδες κύλησε το πρώτο μέρος για τους βιόλα, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση μέσα σε δύο λεπτά (68',69') κι έφτασαν στο τελικό 3-1 με την σουτάρα του Μπαζέλι στο 77', στεναχωρώντας τον Πάουλο Σόουζα στα γενέθλια του. Μία νίκη και μία ήττα στις δύο πρώτες στροφές για το σύλλογο της Φλωρεντίας, που απέκτησε ως δανεικό από τη Ντόρτμουντ τον εξτρέμ Μπλαζικόφσκι, με οψιόν αγοράς έναντι 7 εκατομμυρίων ευρώ.

Mετά την αποτυχημένη αρχή στη Σικελία, η Τζένοα φιλοξένησε την Ελλάς Βερόνα στο Λουίτζι Φερράρις και κατήγαγε την πρώτη φετινή της νίκη στο καμπιονάτο. Oι ροσομπλού κυριάρχησαν από την αρχή στο χορτάρι και παρότι δε σκόραραν στο πρώτο 45λεπτο, βρήκαν τον τρόπο στην επανάληψη να σκοράρουν, πρώτα με την προβολή του Παβολέτι εξ επαφής στο 57' κι έπειτα με την κεφαλιά του νιόφερου Γκακπέ που εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Ράφαελ 12 λεπτά πριν από το φινάλε. Το 2-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα αφού η κεφαλιά του Πατσίνι σταμάτησε στο δοκάρι κι έτσι οι Γενοβέζοι έφτασαν στο τρίποντο, ενώ φρόντισαν να προβούν σε δύο ακόμα προσθήκες με τη μορφή δανεισμού, του αριστερού μπακ Ανσάλδι από την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και του μέσου Τζεμαιλί από τη Γαλατασαράι, με τον τελευταίο να καλύπτει το κενό του Κούτσκα που παραχωρήθηκε στη Μίλαν.

Εκτίμηση: Εύλογος ο φαβοριτισμός της Φιορεντίνα, όμως η απόδοση του 1,65 δε στέκει, παρά το γεγονός ότι η Τζένοα είναι ακόμα ανέτοιμη. Οι βιόλα στο Τορίνο έδειξαν αρκετές αδυναμίες και οι ροσομπλού θα δώσουν έμφαση στην άμυνα για να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα. Πολύ πιθανό στα μάτια μου το under (1,91 στον stoiximan).

Φροζινόνε - Ρόμα (19:00 - OTE Sport 1)

Η αποστολή της Φροζινόνε ταξίδεψε στο Μπέργκαμο προκειμένου να πάρει τους πρώτους της βαθμούς στη Serie A, όμως δε στάθηκε ικανή να διεκδικήσει ούτε το βαθμό της ισοπαλίας. Η Αταλάντα ήταν συνολικά πολύ καλύτερη και θα μπορούσε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα, όμως ο γκολκίπερ Λεάλι απέκρουσε το πέναλτυ του Πινίγια στο 9', όπως και κάθε άλλη προσπάθεια των γηπεδούχων, μέχρι το 21' όταν δε μπόρεσε να σταματήσει την προβολή του Στετάρντι για το 1-0. Όσο και να προσπάθησαν οι νεοφώτιστοι δε μπόρεσαν να εκδηλώσουν επιθέσεις αποτελεσματικά και είδαν 20 λεπτά πριν το τέλος τον Γκόμες να γράφει με μακρινό σουτ το 2-0, που έμεινε μέχρι το τέλος. Δύο ήττες στα δύο πρώτα επίσημα ματς για την ομάδα που εκπροσωπεί το μικρό προάστιο της πρωτεύουσας, με εμφανή τη δυσκολία να ανταπεξέλθει στις αυξημένες απαιτήσεις της πρώτης κατηγορίας. Στα πλαίσια αυτά, έγινε μια τελευταία πρόσθεση στο ρόστερ, καθώς αφίχθη σαν δανεικός από την Άστον Βίλα ο εξτρέμ Τόνεφ.

Μεγάλο ντέρμπυ νωρίς-νωρίς στη Serie A ανάμεσα στα δύο μεγάλα φαβορί για τον τίτλο, με τη Ρόμα να κερδίζει δίκαια με 2-1 τη Γιουβέντους στο κατάμεστο Ολίμπικο. Στο πρώτο μέρος δεν έγιναν και πολλά, με τους τζιαλορόσι να έχουν μία φλύαρη υπεροχή αλλά κι ένα σουτ στο δοκάρι από τον Πιάνιτς, ο οποίος όμως στο 61' άφησε άγαλμα τον Μπουφόν με απευθείας εκτέλεση φάουλ γράφοντας το 1-0 μέσα σε κλίμα αποθέωσης. Στο 78' οι πρωτευουσιάνοι ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη, καθώς στο ίδιο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Εβρά και ο Τζέκο με κεφαλιά σημείωσε το 2-0, με τους πρωταθλητές να μειώνουν στο τέλος σε 2-1 και παρά λίγο δεν πάγωσαν τη Ρώμη στις καθυστερήσεις, όταν ο Σέζνι με σπουδαία απόκρουση κράτησε το πολύτιμο τρίποντο για την ομάδα του. Σπουδαία η νίκη από κάθε άποψη για τους τζιαλορόσι, που θέλουν να διεκδικήσουν τον τίτλο φέτος στην Ιταλία και δείχνουν να έχουν τα φόντα, εάν και οι τραυματισμοί δεν έχουν σταματήσει ούτε φέτος, με τον Στρουτμάν να τίθεται εκτός για ακόμα 3 μήνες και τον Πιάνιτς για 3 εβδομάδες, χάνοντας και τον μεγάλο αγώνα με τη Μπαρτσελόνα που ακολουθεί την ερχόμενη Τετάρτη για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Εκτίμηση: Δεν ανακαλύπτουμε και την Αμερική λέγοντας ότι το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης δεν είναι άλλο από τη Ρόμα, με τη Φροζινόνε να δείχνει ως η χειρότερη ομάδα της κατηγορίας. Επειδή όμως ακολουθεί το ματς με τη Μπαρτσελόνα, οι τζιαλορόσι θα θελήσουν να κάνουν και οικονομία δυνάμεων, συνεπώς θα προτιμήσω το διπλό σε συνδυασμό με το under 3,5 στο 2,05 στον stoiximan.

Γιουβέντους - Κιέβο (21:45 - OTE Sport 1 HD)

Για πρώτη φορά στην ιστορία της, η Γιουβέντους ξεκίνησε την πορεία της στο ιταλικό πρωτάθλημα με δύο ήττες, αφού μετά το χαστούκι της πρεμιέρας από την Ουντινέζε, δεν πήρε τίποτα ούτε από το ντέρμπυ στο Ολίμπικο με τη Ρόμα (2-1). Στο πρώτο μέρος, οι μπιανκονέρι ήταν απολύτως ανύπαρκτοι επιθετικά, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα σουτ στο δοκάρι από τον Πιάνιτς, όμως στην επανάληψη το ματς πήρε πολύ έντονο ρυθμό. Οι τζιαλορόσι άνοιξαν το σκορ στο 61' με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς, με τους πρωταθλητές να χάνουν μεγάλη ευκαιρία για άμεση ισοφάριση αλλά η κεφαλιά του Πογκμπά κατέληξε λίγο άουτ. Στο 78' ουσιαστικά τελείωσαν όλα, καθώς ο Πατρίς Εβρά είδε κόκκινη κάρτα και στην επόμενη φάση ο Τζέκο με κεφαλιά σημείωσε το 2-0, αν και οι ποδοσφαιριστές της Γιουβέντους έκαναν φιλότιμες προσπάθειες στο φινάλε, μειώνοντας με το Ντιμπάλα στο 87' και δημιουργώντας τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση στις καθυστερήσεις με την κεφαλιά του Μπονούτσι. Φανερά τα προβλήματα δεσίματος της ομάδας λόγω των πάμπολλων αλλαγών, που ολοκληρώθηκαν με την απόκτηση του φορ Ερνάνες (Ίντερ) και του χαφ Λεμινά (Μαρσέιγ), με τους Γάλλους να αποκτούν με τη μορφή δανεισμού τους Ίσλα και Ντε Τσίλιε, τη στιγμή που υπάρχουν έντονες φήμες περί προσυμφώνου πώλησης του Πολ Πογκμπά στη Μπαρτσελόνα το επόμενο καλοκαίρι.

Μετά το διπλό της πρεμιέρας στην Τοσκάνη, η Κιέβο υποδέχτηκε τη Λάτσιο σε μια αναμέτρηση που αναμενόταν πολύ δύσκολη, αλλά κάθε άλλο ως τέτοια αποδείχτηκε. Mόνο στο πρώτο δεκάλεπτο απειλήθηκαν οι τζιαλομπλού και από το 12' που πήραν το προβάδισμα με το σουτ του Μετζορίνι (χτύπησε και πάνω στον Χεντιλέτι) έκαναν πραγματικό πάρτυ στον αγωνιστικό χώρο. Τα τέρματα των Παλόσκι, μετά από τακουνάκι του Μετζορίνι (30'), Μπίρσα (45') με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ και πάλι του πρώτου (78') μετά από όμορφη ασίστ του Μπίρσα διαμόρφωσαν το τελικό 4-0, δίνοντας χαρακτήρα θριάμβου στην επικράτηση των γηπεδούχων. Οι Ιπτάμενοι Γάιδαροι συνεπώς έκαναν το 2/2 ξεκινώντας εντυπωσιακά το φετινό μαραθώνιο της Serie A και φιλοδοξούν φέτος να διασφαλίσουν την παραμονή το συντομότερο δυνατό. Στο φινάλε των μεταγραφών, αποκτήθηκε ο μέσος Πίντσι της Ουντινέζε, παίκτης που είχε αγωνιστεί και παλαιότερα στο σύλλογο της Βερόνας.

Eκτίμηση: Η Γιουβέντους δείχνει χτυπητές αδυναμίες στην αρχή της χρονιάς και η άποψη μου είναι πως θα αργήσει να ρολάρει. Για πέταμα ο τόσο χαμηλός άσσος, ειδικά από τη στιγμή που η Κιέβο προέρχεται από 2/2 και βρίσκεται σε καλύτερα επίπεδα φυσικής κατάστασης και ''δεσίματος''. Επιλογή μου το υπερβολικά υψηλό το goal/goal (2,35 στον stoiximan), μη ξεχνάμε ότι οι Ιπτάμενοι Γάιδαροι έχουν σημειώσει 7 γκολ στους 2 πρώτους αγώνες τους.

O Stoiximan, όντας σταθερά δίπλα σας, προσφέρει πληθώρα επιλογών προκειμένου να κάνετε εύκολα και άφοβα καταθέσεις και αναλήψεις!

Εάν δεν έχεις λογαριασμό και θέλεις να ανοίξεις, πάτα ΕΔΩ!