Ανάλυση και προγνωστικά για τις κυριακάτικες συναντήσεις της Serie A, στις οποίες ξεχωρίζει το βραδινό Λάτσιο-Μίλαν.

[ad id="32941"]

Φιορεντίνα - Φροζινόνε (13:30 - OTE Sport)

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Φιορεντίνα στο Αντρέας Μπεντεγκόντι της Βερόνας απέναντι στην τοπική Ελλάς, τη μοναδική ομάδα της κατηγορίας που δεν έχει πανηγυρίσει ακόμα νίκη. Βέβαια χρειάστηκε το τυχερό (αυτο)γκολ του Μάρκες στο 25' για να πάρουν κεφάλι στο σκορ οι βιόλα, ωστόσο σε όλο το ενενηντάλεπτο δεν αισθάνθηκαν την παραμικρή πίεση στα μετόπισθεν και στο 57' εξασφάλισαν το τρίποντο χάρη στο εύστοχο πλασέ από κοντά του συνήθη υπόπτου Κάλινιτς. Επιστροφή στις νίκες (0-2) για το συγκρότημα του Πάουλο Σόουζα που συνεχίζει να βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας (μαζί με Ίντερ και Νάπολι) στο -2 από τη Ρόμα μετρώντας 4 νίκες και 1 ήττα μέχρι τώρα στο Αρτέμιο Φράνκι. Την Πέμπτη ακολουθεί κρίσιμος αγώνας στην Πολωνία απέναντι στη Λεχ Ποζνάν για το Γιουρόπα Λιγκ, θεσμός που σαφώς κι ενδιαφέρει τους βιόλα κατά δήλωση του προπονητή τους. Σημαντική η επιστροφή του βασικού μπακ Αλόνσο.

Βet Info: Στα 4 από τα 5 εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα η Φιορεντίνα δε δέχτηκε γκολ.

Σπουδαίο τρίποντο για τη Φροζινόνε την Τετάρτη στο ντέρμπυ των νεοφώτιστων με την Κάρπι, όλα τα άξια λόγου γεγονότα συνέβησαν στο δεύτερο ημίχρονο. Πέντε λεπτά μετά την επανέναρξη του παιχνιδιού ο Τσιοφάνι με εύστοχο τετ α τετ έβαλε μπροστά την ομάδα του, η οποία βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει στη ψυχρολουσία του 1-1 από τον Μαρόνε στο 67' με το νικητήριο τέρμα του Σαμάρκο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη αύξησε τη διαφορά των νεοφώτιστων από την τελευταία τριάδα στους 4 βαθμούς βελτιώνοντας ακόμα περισσότερο το κλίμα στην ομάδα του Ρομπέρτο Στελόνε, μολονότι οι εκτός έδρας επιδόσεις της είναι πενιχρές (0-1-4). Δεν υπολογίζεται σήμερα στη Φλωρεντία ο βασικός χαφ Σόντιμο που αποβλήθηκε στο ματς με την Κάρπι καθώς και οι τραυματίες Πάβλοβιτς και Γκούχερ.

Βet Info: Η Φροζινόνε έχει βρει μόνο μία φορά δίχτυα στις 5 φετινές της εξόδους.

Eκτίμηση: Δε νομίζω πως η Φιορεντίνα θα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα απέναντι στη μαχητική πλην αναιμική εκτός έδρας Φροζινόνε. Οι βιόλα δε δέχονται εύκολα γκολ, οι νεοφώτιστοι δε σκοράρουν με τίποτα μακριά από το Ματούζα, προφανής η επιλογή της νίκης της Φιορεντίνα με μηδέν παθητικό (1,88 στον stoiximan).

Kάρπι - Ελλάς Βερόνα (16:00 - OTE Sport 7 HD)

Στα τελευταία λεπτό λύγισε η Κάρπι στο ντέρμπυ των νεοφώτιστων στο Φροζινόνε, με την τοπική ομάδα να κλέβει το τρίποντο στις λεπτομέρειες. Σε χαλαρό τέμπο και χωρίς τέρματα το πρώτο ημίχρονο, ιδανικά μπήκαν οι γηπεδούχοι στην επανάληψη ανοίγοντας το σκορ, ο δανεικός από τη Γιουβέντους νίκησε τον Λεάλι με ωραίο σουτ στο 67' ισοφαρίζοντας για τους μπιανκορόσι, οι οποίοι όμως δεν διατήρησαν την ισοπαλία δεχόμενοι γκολ στο τέλος (2-1). Στην τελευταία θέση μαζί με τη σημερινή της αντίπαλη η Κάρπι υπολειπόμενη κατά 5 βαθμούς από την τελευταία ομάδα που βρίσκεται στη ζώνη της σωτηρίας και σε πρώτη φάση πρέπει να εκμεταλλευτεί περισσότερο την (ουδέτερη) έδρα της όπου έχει φέρει 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 3 ήττες. Δεν είναι διαθέσιμος σήμερα ο πολύτιμος μεσοεπιθετικός Μποριέλλο, τραυματίας ο επιθετικός Μπακόγκου και ο μέσος Φέντελε.

Το απόλυτο τίποτα ακόμα μία αγωνιστική για την Ελλάς, η οποία παρότι έχει απόλυτη ανάγκη βαθμών δεν απείλησε καθόλου τη Φιορεντίνα στο Αντρέας Μπεντεγκόντι. Ο σέντερ μπακ Μάρκες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της δική του ομάδας στο 23' ενώ όταν ο Κάλινιτς σκόραρε στο 57', όλα ουσιαστικά τελείωσαν αφού οι τζιαλομπλού δε μπόρεσαν να καταφέρουν κάτι. Η πέμπτη φετινή ήττα (0-2) ήταν λοιπόν γεγονός, η Ελλάς είναι ο μοναδικός σύλλογος χωρίς νίκη στη Serie A αλλά παρά ταύτα ο προπονητής Αντρέας Μαντορλίνι εξακολουθεί να στηρίζεται από τη διοίκηση καθώς είναι εδώ και 5 χρόνια ο βασικός της στυλοβάτης. Εκτός Βερόνας οι τζιαλομπλού έχουν δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες, must win η σημερινή έξοδος στη Μόντενα καθώς η απόσταση από τις θέσεις της παραμονής έχει αυξηθεί στους 5 βαθμούς. Πάλι εκτός ο μέσος Βιβιανί και ο πολύτιμος Λούκα Τόνι, ενδεχομένως όμως να αγωνιστούν οι Χάλφρεντσον και Πατσίνι.

Εκτίμηση: Στην ουδέτερη Μόντενα αναμετρούνται οι δύο ουραγοί της κατηγορίας, αμφότεροι θα κυνηγήσουν τη νίκη και μόνο τη νίκη για να αυξήσουν τις πιθανότητες παραμονής, όμως λόγω εμπειρίας και ποιότητας δίνω το προβάδισμα στην Ελλάς ενώ και η απουσία του Μποριέλλο είναι σημαντική για τους τυπικά γηπεδούχους. Το διπλό βρίσκεται στο 3,35 στον stoiximan και θα μπει στο παιχνίδι μου.

Μπολόνια - Αταλάντα (16:00)

H επιτομή της τζάμπα ήττας για τη Μπολόνια στην αναμέτρηση της Τρίτης φιλοξενώντας την Ίντερ, οι ροσομπλού διατήρησαν μια ελαφρά υπεροχή στην πρώτη αγωνιστική ώρα του παιχνιδιού χωρίς να απειληθούν ουδόλως από τους νερατζούρι ενώ στο σημείο αυτό απέκτησαν και πλεονέκτημα από την αποβολή του Φελίπε Μέλο. Το τραγικό όμως λάθος του Φεράρι επτά λεπτά αργότερα καταδίκασε τους ροσομπλού καθώς ο Ικάρντι σκόραρε και τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε, με την ήττα (0-1) να αποτελεί το κύκνειο άσμα του Ντέλιο Ρόσσι στον πάγκο της Μπολόνια. Διάδοχος του ο Ρομπέρτο Ντοναντόνι που καλείται να δώσει λύσεις αφού ο ιστορικός σύλλογος βρίσκεται κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού ενώ στο Ντα΄ Άρα δεν τα πάει καθόλου καλά (1 νίκη και 3 ήττες). Χτύπησε στο μηρό και θα λείψει για ένα μήνα ο βασικός σέντερ μπακ Οικονόμου.

Σπουδαία νίκη με ανατροπή για την Αταλάντα που υποδέχτηκε στο Μπέργκαμο τη Λάτσιο του Στέφανο Πιόλι. Οι Ρωμαίοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι το γκολ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπίλια, όμως οι μπεργκαμάσκι, που στάθηκαν τυχεροί στο 67' όταν ο Σέρβος αμυντικός της Λάτσιο έστειλε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του, πέτυχαν την ολική ανατροπή στο 86' με τη σουτάρα του Γκόμες στο γάμα. Το νέο τρίποντο (2-1) ανέβασε ακόμα περισσότερο τους νερατζούρι στην κατάταξη αφού βρίσκονται πια στην έβδομη θέση της κατάταξης και σε απόσταση 11 βαθμών από τη ζώνη του υποβιβασμού, η αποφυγή του οποίου είναι ο βασικός στόχος. Εκτός έδρας βέβαια η Αταλάντα χάνει σημαντικό μέρος της δυναμικής της (1-1-3), μοναδική απουσία αυτή του επιθετικού Εστιγαρίμπια.

Εκτίμηση: Eποχή Ντοναντόνι ξημερώνει στη Μπολόνια που η αλήθεια είναι πως έχει αδικήσει τον εαυτό της μέχρι σήμερα. Περιμένω από τους ροσομπλού να βελτιωθούν σύντομα, ίσως κι από σήμερα με τον άσσο του 2,90 (stoiximan) να είναι αρκετά ικανοποιητικός μιας και η Αταλάντα εκτός έδρας δεν είναι αποτελεσματική. Kαλός και ο άσσος στο draw no bet (1,97).

Oυντινέζε - Σασσουόλο (16:00 - OTE Sport 8 HD)

Δεν πίστεψε ποτέ η Ουντινέζε ότι μπορεί να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο Ολίμπικο και ηττήθηκε (3-1) με κάτω τα χέρια από τη Ρόμα. Πριν καν συμπληρωθούν 10 λεπτά παιχνιδιού οι μπιανκονέρι βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 2-0, ενώ στην επανάληψη κάθε ομάδα σημείωσε από ένα τέρμα (στο 77' το γκολ των φιλοξενούμενων από τον Τερό). Στη διόλου τιμητική 15η θέση της βαθμολογικής κατάταξης ο σύλλογος του Ούντινε, ο οποίος δεν απέχει και πολύ από την τελευταία τριάδα και συνεπώς οι τιφόζι δεν είναι σε καμία περίπτωση ικανοποιημένοι. Μόλις μία νίκη φέτος στο ανακαινισμένο Φρίουλι (στην τελευταία φιλοξενία της Φροζινόνε με 1-0, συνολικά 1-1-3), δεν υπολογίζονται σήμερα κόντρα στους νεροβέρντι ο τιμωρημένος μέσος Ιτούρα και οι τραυματισμένοι επιθετικοί Παναγιώτης Κονέ και Ζαπάτα.

Bet Info: Η Ουντινέζε έχει δεχτεί γκολ στα 4 από τα 5 φετινά της ματς στο Φρίουλι.

Κόντρα στις φήμες και την παραφιλολογία, η Σασσουόλο δε χάρισε κάστανα απέναντι στη φιλική Γιουβέντους και πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες νίκες (1-0) της βραχύβιας ιστορίας της στο καμπιονάτο. Στο 20' ο Σανσόνε αιφνιδίασε τους πάντες σκοράροντας με απευθείας εκτέλεση φάουλ κι ενώ όλοι (και ο Μπουφόν που έμεινε άγαλμα) περίμεναν να αναλάβει την εκτέλεση ο Μπεράρντι και η αποβολή του Κιελίνι λίγο αργότερα απλοποίησε ακόμα περισσότερο τα πράγματα ως το τελικό σφύριγμα. Κάπως έτσι το σύνολο του Ντι Φρανσέσκο αναρριχήθηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς και δείχνει ικανή να παλέψει για ένα εισιτήριο στην Ευρώπη, τη στιγμή που έχει 2 νίκες, 1 ισοπαλία και 2 ήττες μακριά από το Mapei Stadium. Δε θα αγωνιστεί σήμερα στο Ούντινε ο τιμωρημένος επιθετικός Σανσόνε, επιστρέφει ο βασικός γκολκίπερ Κονσίλι.

Εκτίμηση: Όταν νικάς τη Γιουβέντους και μάλιστα με σχετική άνεση, θα είναι πραγματική αυτοκτονία εάν χάσεις από αυτήν τη μετριότατη Ουντινέζε που έχει νικήσει στο Φρίουλι μόνο τη Φροζινόνε και με χίλια ζόρια μάλιστα. Ασφαλής επιλογή φαίνεται το Χ2 (1,62 στον stoiximan).

Tζένοα - Νάπολι (16:00 - OTE Sport 5 HD)

Mεγάλο ματς έλαβε χώρα στο Ολυμπιακό Στάδιο του Τορίνου, όταν η ομώνυμη ομάδα υποδέχτηκε την Τζένοα. O Λασάλτ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του αντίπαλου πορτιέρε ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 26' αλλά έως την ανάπαυλα η Γκρανάτα είχε πάρει εκείνη το προβάδισμα, ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο ενδιαφέρον τέμπο και στην επανάληψη με τον Παβολέτι να ισοφαρίζει (67'), τους Περίν και Ταχτσίδη να πετυχαίνουν επικό αυτογκόλ αλλά ο Λασάλτ στο 94' χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας (3-3) στους ροσομπλού. Με βάση την παραπάνω εξέλιξη κρίνεται θετικός ο ένας βαθμός, όμως το πρόβλημα για το σύλλογο της Γένοβας είναι πως κινείται σε ρηχά νερά φέτος και βρίσκεται πολύ χαμηλά στην κατάταξη αν και τα πάει αρκετά καλύτερα στο Λουίτζι Φερράρις (3-0-1). Τραυματίας ο έμπειρος επιθετικός Πάντεφ, αγώνας δρόμου για τους Μπουρντίσο, Τζεμάιλι και Καπέλ.

Βet Info: 8 γκολ παθητικό στις 3 τελευταίες αγωνιστικές.

Όλα πάνε περίφημα για τη Νάπολι του Μαουρίσιο Σάρι που μετά την κακή αρχή βαδίζει από νίκη σε νίκη (φτάνοντας τις 7 συνεχόμενες) και δείχνει να τρέχει με σπασμένα φρένα εντός κι εκτός Ιταλίας. Τελευταίο θύμα των ορμητικών παρτενοπέι η Παλέρμο στο ντέρμπυ του Νότου, τα τέρματα των Ιγκουαίν (39') και Μέρτενς (80') έκριναν το αποτέλεσμα, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και τρία δοκάρια, όμως το εορταστικό κλίμα χάλασε από την απρεπή αντίδραση του Ινσίνιε κατά την αντικατάσταση του από τον προπονητή του. Στο κυνήγι της πρωτοπόρου Ρόμα οι Ναπολιτάνοι που απέχουν μόλις δύο βαθμούς από την κορυφή, την Πέμπτη φιλοξενούν τη Μίντιλαν για το Γιουρόπα Λιγκ και με νίκη θα σφραγίσουν την πρόκριση αλλά και την πρώτη θέση του Ομίλου. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ταξίδεψε στη Γένοβα η αποστολή των παρτενοπέι (2-2-1 η πορεία τους στο πρωτάθλημα εκτός Νάπολης).

Εκτίμηση: Η Τζένοα δεν είναι αμελητέα ποσότητα, όμως οι παίκτες του Σάρι δείχνουν πραγματικά ασταμάτητοι και βαδίζουν από νίκη σε νίκη. Η άμυνα των γηπεδούχων δείχνει τρύπια στα τελευταία ματς και δε βλέπω πώς μπορεί να σταματήσει τον Ιγκουαίν και την παρέα του, επομένως θα επιλέξω το διπλό (1,80) αλλά και το συνδυασμό του με over (2,80 στον stoiximan).

Λάτσιο - Μίλαν (21:45 - OTE Sport 1 HD)

Για 70 λεπτά η Λάτσιο φαινόταν να κρατάει τη νίκη στο Μπέργκαμο, καθώς η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπίλια με τη συμπλήρωση 20 λεπτών παιχνιδιού είχε βάλει μπροστά στο σκορ τους Ρωμαίους απέναντι στην Αταλάντα. Οι (εκτός έδρας) αμυντικές αδυναμίες της ομάδας του Πιόλι όμως για ακόμα μία φορά έκαναν την εμφάνιση τους, ο Μπάστα σημείωσε ένα αστείο αυτογκόλ στο 70' και λίγο πριν το τέλος ο Γκόμες ανενόχλητος επέφερε την ήττα των λατσιάλι με 2-1. Έπεσε από την πρώτη πεντάδα η ομάδα της πρωτεύουσας, όμως οι αποστάσεις ακόμα κι από την κορυφή είναι μικρές (-5) και με βάση την εξαιρετική της παρουσία φέτος στο Ολίμπικο (8/8 σε όλες τις διοργανώσεις) όλα είναι ανοιχτά. Οι Αετοί θα ταξιδέψουν την Πέμπτη στη Σκανδιναβία για να αντιμετωπίσουν τη Ρόζενμποργκ στα πλαίσια του Γιουρόπα Λιγκ, όπου τα πάνε αρκετά καλά όντας στην πρώτη θέση του Ομίλου τους με 7 βαθμούς. Και απόψε βέβαια δε λείπουν τα προβλήματα τραυματισμών, θα απουσιάσει ο σέντερ μπακ Ντε Φράι και ο μεσοεπιθετικός Κειτά Μπαλντέ.

Bet Info: Η Λάτσιο είναι η μοναδική ομάδα της Ιταλίας που έχει μόνο νίκες στο γήπεδό της.

Διπρόσωπη η Μίλαν κατά τη φιλοξενία της Κιέβο Βερόνα, το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς μεγάλες ευκαιρίες για το σύνολο του Μιχαίλοβιτς, όμως στην επανάληψη βελτιώθηκε κατά πολύ και σκόραρε με τον Αντονέλι στο 52' ενώ στη συνέχεια είχε αρκετές καλές στιγμές για να σημειώσει και άλλα τέρματα. Αυτή ήταν και η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους ροσονέρι που πήραν σημαντική βαθμολογική ανάσα ανεβαίνοντας στην 8η θέση, ενώ θετικότατες είναι και οι πρώτες εντυπώσεις από το νεαρό γκολκίπερ Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα (μόλις 16 ετών). Δεν τα πάνε βέβαια καλά μακριά από το Μιλάνο καθώς έχουν κερδίσει μόλις 1 τρίποντο (1-1-3) ενώ είναι δεδομένο πως σε περίπτωση ακόμα μίας αποτυχίας απόψε θα ενταθεί η γκρίνια προς τον πρόεδρο Γκαλιάνι αλλά και τον προπονητή Μιχαίλοβιτς. Πολύ σημαντικά και σήμερα τα προβλήματα στην επιθετική γραμμή (Μπαλοτέλι, Νιανγκ και Μενέζ είναι τραυματίες), νέα απώλεια ο αμυντικός Αμπάτε.

Εκτίμηση: Ντέρμπυ Ρώμης-Μιλάνου νούμερο δύο μετά το χτεσινό Ίντερ-Ρόμα. Δε με ξεγελάνε οι δύο νίκες της Μίλαν που δεν ήταν εύκολες, ενώ οι απουσίες των Νιανγκ, Μενέζ και Μπαλοτέλι από την επίθεση των ροσονέρι είναι πολύ σημαντικές. Η Λάτσιο έχει 8/8 στο Ολίμπικο και μέχρι στιγμής δεν έχει δώσει δικαίωμα αμφισβήτησης εκεί, επομένως ο άσσος (2,00 στον stoiximan) θα αποτελέσει την επιλογή μου.

Στοιχηματίστε στον Stoiximan σε όλες τις μεγάλες αναμετρήσεις με μηδενική γκανιότα!

Εάν δεν έχεις λογαριασμό και θέλεις να ανοίξεις, δες λεπτομέρειες ΕΔΩ!