Ανάλυση και προγνωστικά στη Β' Γερμανίας για τις αναμετρήσεις Mπόχουμ-Πάντερμπορν, Σαντχάουσεν-Άιντραχτ Μπραουνσβάιγκ και Μόναχο 1860-Χαιντενχάιμ.

[ad id="32941"]

Μπόχουμ - Πάντερμπορν (19:30 - OTE Sport 7 HD)

Νωχελικά μπήκαν οι ποδοσφαιριστές της Μπόχουμ στο πρώτο ημίχρονο του εντός έδρας παιχνιδιού κόντρα στη Χαιντενχάιμ και το πλήρωσαν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ, ωστόσο στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε. Από την πρώτη στιγμή που μπήκαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο ισοφάρισαν με τον Μπουλούτ (46') και στη συνέχεια υπήρχαν μόνο αυτοί στο χορτάρι δημιουργώντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν ούτε μία τελική μέχρι το τελευταίο σφύρισμα, όμως το 1-1 δεν άλλαξε. Έχει ξεχάσει να κερδίζει η ομάδα του Φέερμπεκ, η οποία έκλεισε πλέον 8 αγωνιστικές χωρίς τρίποντο με αποτέλεσμα να χαθεί η επαφή με τις θέσεις της ανόδου, με τους Βεστφαλούς να βρίσκονται πλέον στην όγδοη θέση και στο -5 από τα μπαράζ προβιβασμού. Δεύτερο σερί ματς στο γήπεδο τους όπου μετρούν 3 νίκες, 4 ισοπαλίες και 2 ήττες, τα τρία τελευταία ματς εκεί ήρθαν 1-1.

Bet Info: 4 σερί under εντός έδρας για τη Μπόχουμ.

Στο Grundig Stadion η Πάντερμπορν υποτάχτηκε στην ανωτερότητα της Νυρεμβέργης μολονότι το πάλεψε. Ειδικά στο πρώτο μέρος μπορεί να ειπωθεί πως οι μπλε πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όμως οι τοπικοί Φράγκοι βρίσκονται σε πολύ καλό φεγγάρι και σκόραραν από μία φορά σε κάθε ματς, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν απλώς στο τέλος σε 2-1. Αυτή ήταν η πέμπτη αγωνιστική χωρίς νίκη για το σύνολο του Έφενμπεργκ, ο οποίος φαίνεται βραχυκυκλωμένος μετά το ενθουσιώδες ξεκίνημα και συνεχίζει να βλέπει την ομάδα του να βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη φλερτάροντας με ένα δεύτερο συνεχόμενο υποβιβασμό μετά τον περυσινό από την Μπουντεσλίγκα. Σαφέστατα κακές είναι οι επιδόσεις της Πάντερμπορν μακριά από το γήπεδο της έχοντας 2 νίκες και 6 ήττες μέχρι στιγμής.

Bet Info: 5 συνεχόμενα goal/goal στους αγώνες της Πάντερμπορν.

Εκτίμηση: Δεν είναι σε καλή κατάσταση οι δύο ομάδες, το πλεονέκτημα πάντως σαφώς βρίσκεται στην πλευρά των γηπεδούχων που υπερέχουν ποιοτικά κατά πολύ της φιλοξενούμενης. Επειδή όμως ο άσσος είναι χαμηλά (1,88) λέω να ρισκάρω στο συνδυασμό άσσου και goal/goal που συναντάται στο 3,55 στον stoiximan όπως προκύπτει κι από τα στατιστικά (3/3 goal/goal εντός η Μπόχουμ, 5/5 ανεξαρτήτου έδρας η Πάντερμπορν).

Σαντχάουσεν - Άιντραχτ Μπραουνσβάιγκ (19:30)

Από ένα ημίχρονο κι ένα βαθμό μοιράστηκαν Σαντχάουσεν και Γκρόιτερ στο μεταξύ τους παιχνίδι την προηγούμενη αγωνιστική, οι ασπρόμαυροι ξύπνησαν στο δεύτερο μέρος πετυχαίνοντας την ισοφάριση σε 1-1 (οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με την κεφαλιά του Σούκαλο στο 33') με τον Μπουαντούζ στο 56' μετά από εξαιρετική αντεπίθεση που έφερε τον Μαροκινό επιθετικό μόνο με το άδειο τέρμα των πρασίνων. Εξακολουθεί να βρίσκεται πολύ ψηλά η ομάδα του Σβαρτς, όντας σταθερά στην πέμπτη θέση και σε απόσταση βολής από την τρίτη Σαν Πάουλι και συνεπώς όλα είναι ανοιχτά ακόμα και για τη διεκδίκηση της ανόδου για πρώτα φορά στην ιστορία της και ακολουθώντας το πρόσφατο παράδειγμα της Ντάρμσταντ που ζει το όνειρο της στη Μπουντεσλίγκα. Μόλις μία ήττα (από την πρωτοπόρο Λειψία) έχουν υποστεί οι ασπρόμαυροι στο γήπεδο τους (3-4-1).

Η αναποτελεσματικότητα που πολλάκις διακρίνει τους ποδοσφαιριστές φέτος τους ποδοσφαιριστές τους Λίμπερκνεχτ έκανε την εμφάνιση της και στο δευτεριάτικο ματς με τη Φορτούνα στο Ντύσσελντορφ, με τους γηπεδούχους να προκαλούν την ήττα της Άιντραχτ πετυχαίνοντας το μοναδικό τέρμα με τον Πογιάμπαλο στο 25'. Μετά το γκολ και ειδικά στο δεύτερο μέρος η Μπραουνσβάιγκ προσπάθησε να απαντήσει όμως οι παίκτες της δεν είχαν το καθαρό μυαλό που χρειαζόταν και παρότι αγωνίζονταν για 40 λεπτά με παίκτη περισσότερο δεν κατάφεραν να διασπάσουν την αμυντική γραμμή της Φορτούνα. Κάπως έτσι χάθηκε πολύτιμο έδαφος μιας και η Σαν Πάουλι βρέθηκε ξανά στο +4 και η Άιντραχτ οφείλει να είναι πιο αποτελεσματική εάν θέλει να διεκδικήσει την άνοδο και ειδικά εκτός έδρας (3-2-3).

Bet Info: Η Άιντραχτ έχει κερδίσει μόλις 1 βαθμό στις τέσσερις τελευταίες εξόδους της.

Εκτίμηση: Δε μπορώ να καταλάβω γιατί η θετική έκπληξη της χρονιάς δίνεται μέσα στην έδρα της αουτσάιντερ απέναντι στην άχρωμη εκτός έδρας Άιντραχτ που πήρε μόνο 1 βαθμό στις 4 τελευταίες εξόδους της. Σαφέστατα η αξία βρίσκεται προς τα αριστερά, η διπλή ευκαιρία (1Χ) είναι στο 1,55, το draw no bet στο 2,02 και ο καρφωτός άσσος στο 2,90 (stoiximan).

Mόναχο 1860 - Χαιντενχάιμ (19:30)

Το καλύτερο σερί της χρονιάς (4 νίκες και 2 ισοπαλίες) της 1860 τερματίστηκε άδοξα κατά τη φιλοξενία της μετρ στο είδος της, ΦΣΒ Φρανκφούρτης. Τα Λιοντάρια δεν έδειξαν κακό πρόσωπο, αντίθετα ήταν πιο κινητικά κι επιθετικά, όμως η συμπαγής άμυνα των φιλοξενουμένων εξουδετέρωσε κάθε προσπάθεια τους και το εύστοχο πένταλτυ του Σαχίν λίγο μετά το ημίχρονο σφράγισε την ήττα των Βαυαρών (0-1). Το μόνο καλό για τον ιστορικό σύλλογο του Μονάχου είναι πως οι άμεσοι ανταγωνιστές στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού ηττήθηκαν επίσης κι έτσι δεν αυξήθηκε η απόσταση από τα μπαράζ παραμονής (-2) και την απευθείας εξασφάλιση (-3). Σαφώς βελτιωμένη βέβαια τελευταία η εικόνα των γαλάζιων τόσο γενικά όσο και στην Allianz Arena (2 νίκες, 3 ισοπαλίες και 3 ήττες φέτος) ελπίζοντας βάσιμα ότι για ακόμα μία χρονιά θα τη σκαπουλάρουν.

Bet Info: 5 συνεχόμενα no goal και under στην Allianz Arena για τη 1860.

Πολύ καλή στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης στην κοιλάδα του Ρουρ η Χαιντενχάιμ, προηγήθηκε της Μπόχουμ με τον Σνάτνερερ δέκα λεπτά πριν από την ανάπαυλα, όμως στην επανάληψη αιφνιδιάστηκε ισοφαριζόμενη με το που μπήκε στο χορτάρι και στη συνέχεια εξαφανίστηκε τελείως. Ικανοποιημένος με το τελικό 1-1 και το βαθμό της ισοπαλίας πρέπει να είναι ο Σμιντ καθώς οι γηπεδούχοι άξιζαν τη νίκη με βάση τη συνολική εικόνα του παιχνιδιού, το πρόβλημα είναι πως ο τελευταίος 1 μήνας ήταν πολύ κακός για τη Χαιντενχάιμ που συγκέντρωσε μόνο δύο βαθμούς στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρίσκεται πλέον πιο κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού από ότι στην πρώτη τριάδα και πρέπει να αλλάξει πρόσωπο εάν δε θέλει να κινδυνεύσει. Ειδικά η εκτός έδρας συγκομιδή είναι μάλλον πενιχρή (1-4-3) για το σύνολο του Σμιντ.

Bet Info: Η Χαιντενχάιμ έχει φέρει 6/8 under εκτός έδρας.

Eκτίμηση: Παρά την ατυχία με τη ΦΣΒ, η 1860 είναι αρκετά καλή το τελευταίο διάστημα σε αντίθεση με τη Χαιντενχάιμ που δείχνει να ξεμένει από δυνάμεις. Στατιστικά δύσκολα το συγκεκριμένο παιχνίδι θα ξεφύγει από το under, αλλά σε ένα δελτίο με ζητούμενα μπορεί κάλλιστα να γίνει ποντάρισμα στον άσσο (2,35 στον stoiximan).

O Stoiximan, όντας σταθερά δίπλα σας, προσφέρει πληθώρα επιλογών προκειμένου να κάνετε εύκολα και άφοβα καταθέσεις και αναλήψεις!

Εάν δεν έχεις λογαριασμό και θέλεις να ανοίξεις, πάτα ΕΔΩ!