Ανάλυση και προγνωστικά για τους αγώνες RB Λειψίας-Καιζερσλάουτερν, Άιντραχτ-Μόναχο 1860 και Πάντερμπορν-Χαιντενχάιμ για τη 14η αγωνιστική της Τσβάιτε.

[ad id="32941"]

Red Bull Λειψίας - Καιζερσλάουτερν (14:30 - OTE Sport 3 HD)

Ποιός θα τη σταματήσει τώρα που πήρε μπρος; Ο λόγος φυσικά για τη Λειψία που επιτέλους δικαιολογεί τον τίτλο του απόλυτου φαβορί για την άνοδο στη Μπουντεσλίγκα με καλές εμφανίσεις και νικηφόρα αποτελέσματα. Τελευταίο της θύμα η Σαντχάουσεν που τη δυσκόλεψε ιδιαίτερα παίρνοντας το προβάδισμα στο 27' αλλά οι Κόκκινοι Ταύροι αντέδρασαν άμεσα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Κάιζερ τέσσερα λεπτά αργότερα και πίεσαν πολύ για τη νίκη, την οποία πήραν με το γκολ του Χάλστενμπεργκ στα μέσα της επανάληψης. Αυτό ήταν το τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο (1-2) για το σύνολο του Ράγκνικ που δείχνει να αφήνει πίσω του το μέτριο ξεκίνημα και να θέτει ισχυρή υποψηφιότητα για την κατάκτηση της πρώτης θέση της Τσβάιτε. 3-2-1 ο απολογισμός στη Red Bull Arena, τιμωρημένος είναι ο βασικός σέντερ μπακ Όρμπαν και αμφίβολος ο πολύτιμος επιθετικός Φόρσμπεργκ.

Από την άλλη πλευρά, από αποτυχία σε αποτυχία βαδίζει η Καιζερσλάουτερν που σαν μην της φτάνουν τα άλλα, είναι και απαράδεκτη στο Φριτς Βάλτερ Στάντιον το άλλοτε ισχυρό της χαρτί. Μισοάδειο το γήπεδο κατά τη φιλοξενία της Αρμίνια, οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο μέρος αλλά όταν στο 56' έμεινε πίσω στο σκορ και με 10 παίκτες, όλα πρακτικά τελείωσαν. Η τρίτη συνεχόμενη ήττα (0-2) επιβεβαίωσε ότι το θετικό ξεκίνημα του Φάστφουκ στον πάγκο δεν ήταν παρά μία παρένθεση, η Λάουτερν απέχει πολύ περισσότερο από την πρώτη τριάδα (8 βαθμούς) από ότι από την τελευταία τριάδα (3 βαθμούς) και δείχνει ανήμπορη να συνέλθει αγωνιστικά. Χωρίς καμία μεγάλη διαφορά και τα εκτός έδρας στατιστικά της (2-2-3), τιμωρημένος ο βασικός σέντερ μπακ Χόιμπαχ, τραυματίας ο επίσης βασικός μέσος Ρινγκ.

Bet Info: Η Λάουτερν έχει δεχτεί γκολ και στις 7 εξόδους της.

Εκτίμηση: Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες, που μολονότι ξεκίνησαν με τον ίδιο στόχο (άνοδος), μόνο οι γηπεδούχοι παραμένουν το φαβορί για να τον πετύχουν. Δίνω μεγάλο προβάδισμα στη σούπερ φορμαρισμένη Red Bull (1,75 στον stoiximan), προσωπικά θα το τραβήξω και παραπάνω (άσσος με -1 χάντικαπ στο 3,10).

Άιντραχτ Μπραουνσβάιγκ - Μόναχο 1860 (14:30)

Ψυχωμένη εμφάνιση από την Άιντραχτ σε μία από τις δυσκολότερες έδρες της κατηγορίας, δεν το έβαλε κάτω ούτε πίσω στο σκορ με 2-0 από τη Φράιμπουργκ στο ημίχρονο. Η ομάδα του Μπραουνσβάιγκ είχε ένα πολύ αποτελεσματικό δεκάλεπτο στο δεύτερο μέρος (52'-62') όπου κατάφερε να σκοράρει δις και να κερδίσει τελικά τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας (2-2) ικανοποιώντας πλήρως και τον προπονητή Λίμπερνεχτ. Μόλις δύο βαθμούς απέχει η Άιντραχτ από την τρίτη θέση και δείχνει σε θέση να κυνηγήσει και φέτος την άνοδο στην πρώτη κατηγορία με αξιώσεις και να επαναλάβει τον άθλο της σαιζόν 2012-2013 όταν και προβιβάστηκε. Έτσι κι έτσι η πορεία της ως τώρα στο Άιντραχτ Στάντιον (3 νίκες, 1 ισοπαλία και 3 ήττες), για ακόμα μία φορά θα απουσιάσει ο βασικός μεσοεπιθετικός Μπόλαντ, αμφίβολος ο βασικός σέντερ μπακ Κορέια.

Όλα για όλα τα έπαιξε η 1860 απέναντι στη Ντούισμπουργκ στο ντέρμπυ ουραγών της Allianz Arena, με το παιχνίδι να είναι ανοιχτό και με εκατέρωθεν ευκαιρίες αλλά να δείχνει να πηγαίνει προς το 0-0 μέχρις ότου ο Βολφ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να χαρίσει το υπερπολύτιμο τρίποντο στα Λιοντάρια. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη (1-0) των Βαυαρών στο πρωτάθλημα μετά από 12 άνυδρες αγωνιστικές και προσέδωσε αισιοδοξία στο Μόναχο μολονότι η βαθμολογική θέση της 1860 παραμένει πολύ κακή (στην προτελευταία θέση και στο -5 από την απευθείας παραμονή). Ζητούμενο βέβαια είναι και η συγκέντρωση νικών και βαθμών μακριά από τη βαυαρική πρωτεύουσα καθώς ακόμα να πανηγυρίσει εκτός έδρας νίκη (0-3-4), ενώ και πάλι θα παραταχτεί χωρίς πληθώρα σημαντικών παικτών (Μπαντόφσκι, Ρόντνει, Μπίλοφ, Ράμα).

Εκτίμηση: Oι δύο νίκες σε Κύπελλο (Μάιντς) και πρωτάθλημα (Ντούισμπουργκ) έδωσαν αυτοπεποίθεση στη 1860 που τώρα καλείται να πάρει θετικά αποτελέσματα και μακριά από το γήπεδο της, όμως η Άιντραχτ είναι συνήθως αποτελεσματική. Αποφεύγω να πάρω θέση όσο αφορά τον τελικό νικητή, καταφεύγοντας στο πιθανό στα μάτια μου αμφίσκορο (1,91 στον stoiximan).

Πάντερμπορν - Χαιντενχάιμ (14:30)

Mία ανάσα από το 3/3 στον πάγκο της Πάντερμπορν έφτασε ο νεόκοπος προπονητής Έφενμπεργκ, καθώς οι μπλε προηγούνταν με το γκολ του Πρόσβιτς από το πρώτο μέρος αλλά ελάχιστα λεπτά πριν από το τελικό σφύριγμα του διαιτητή η φιλοξενούμενη ΦΣΒ ισοφάρισε στο τελικό 1-1. Mικρό το κακό πάντως καθώς οι 7 κερδισμένοι βαθμοί σε τρεις αγωνιστικές είναι μια θετικότατη εκκίνηση για τον Έφενμπεργκ και την ομάδα του που έτσι όπως το πάνε θα απομακρυνθούν σύντομα από τη ζώνη του υποβιβασμού (ήδη βρίσκονται στο +5 από τον απευθείας υποβιβασμό στην τρίτη κατηγορία). Δεύτερο σερί παιχνίδι στη Μπέντελερ Αρένα όπου μετρούν 4 αγώνες χωρίς ήττα και συνολικά 2-2-3, μοναδική απουσία στη σημερινή αναμέτρηση κόντρα στη Χαιντενχάιμ ο αριστερός οπισθοφύλακας Μπέρτελς.

Βρήκε το μάστορα της η Χαιντενχάιμ κατά τη φιλοξενία της Ουνιόν, με τους φιλοξενούμενους να διασπούν τη σφιχτή άμυνα των γηπεδούχων στο 27' και να βάζουν δύσκολα στο σύνολο του Σμιντ που αιφνιδιάστηκε, δε μπόρεσε να απαντήσει αλλά αντίθετα δεχόμενο ακόμα ένα γκολ στην επανάληψη υποχρεώθηκε στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα του (0-2). Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τη Χαιντενχάιμ, το πρόβλημα εστιάζεται κυρίως στο παραγωγικό μέρος αφού συμπλήρωσε τρία 90λεπτα χωρίς γκολ ενώ τελευταία δείχνει και αδυναμίες στα μετόπισθεν, που είναι και το δυνατό της σημείο. Μάλλον κακή η εκτός έδρας παρουσία της καθώς έχει κερδίσει μόλις μία φορά (1-2-3), ο Σμιντ θα έχει στη διάθεση του όλους τους ποδοσφαιρικούς του δυναμικού του πλην του δεξιού οπισθοφύλακα Στράους.

Εκτίμηση: Κρατάει καλά η αύρα από την έλευση του Έφενμπεργκ στην Πάντερμπορν που τα πάει εξαιρετικά με τον παλιό σταρ στον πάγκο τη στιγμή που η Χαιντενχάιμ δε σκοράρει ούτε με αίτηση, πίσω έχει εσχάτως θέματα κι εκτός έδρας έτσι κι αλλιώς δεν τα πάει πολύ καλά. Με τον άσσο στο 2,25 στον stoiximan ασφαλώς και ψηνομάστε!

Στοιχηματίστε στον Stoiximan σε όλες τις μεγάλες αναμετρήσεις με μηδενική γκανιότα!

Εάν δεν έχεις λογαριασμό και θέλεις να ανοίξεις, δες λεπτομέρειες ΕΔΩ!