Ανάλυση και προγνωστικά για την συνάντηση Ντούισμπουργκ-Πάντερμπορν που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής της Τσβάιτε.

Ντούισμπουργκ - Πάντερμπορν

(21:15 - ΟΤΕ Sport 7 HD)

Δύσκολη, όπως προμηνυόταν άλλωστε, η έξοδος της Ντούισμπουργκ στο Άλτε Φουστεράι του Βερολίνου απέναντι στην Ουνιόν, η οποία πήρε προβάδισμα μόλις στο τέταρτο λεπτό όταν ο Μπόμπυ Γουντ τρύπωσε στην άμυνα των Ζεβρών. Τα τραγικά κενά στο κέντρο της άμυνας ήταν για ακόμα μια φορά η αχίλλειος πτέρνα των φιλοξενούμενων που δέχτηκαν άλλα δύο φτηνά γκολ και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 3-0 στην ανάπαυλα. Παρά τη φιλότιμη προσπάθεια των Ζεβρών που μείωσαν με το πλασέ του Ομπίνα και την προβολή του Ονιέγκμπου (και ο γκολκίπερ Ράτατζακ απέκρουσε πέναλτυ), δεν αποφεύχθηκε η έβδομη ήττα (3-2) στα εννιά φετινά παιχνίδια.

Με μόλις δύο βαθμούς κερδισμένους, οι νεοφώτιστοι παραμένουν ουραγοί και χωρίς νίκη, φαντάζοντας ως το πρώτο φαβορί για υποβιβασμό στην τρίτη κατηγορία, ενώ είναι απορίας άξιον πως έχει καταφέρει να μην απολυθεί ο προπονητής Τζίνο Λετιέρι. Δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για τις Ζέβρες εντός έδρας φέτος, γεμάτο απουσίες το ρεπορτάζ τους (κεντρικός αμυντικός Μπομχόιερ, δεξιός μπακ Φέλτσερ, αμυντικός χαφ Αλμπουτάτ, επιθετικοί Γιάνγιτς και Μπρέκερ, άπαντες βασικές επιλογές του Λετιέρι).

* Η Ντούισμπουργκ δέχεται κατά μέσο όρο 2,5 γκολ ανά παιχνίδι στο γήπεδο της.

Από ένα ημίχρονο υπεροχής είχαν Πάντερμπορν και Σαν Πάουλι στη συνάντηση τους την προηγούμενη Κυριακή, με τους γηπεδούχους πάντως να στέκονται σε αρκετές περιπτώσεις τυχεροί στο πρώτο ημίχρονο πιεζόμενοι έντονα από τους φιλοξενούμενους Πειρατές. Βέβαια, στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε και οι μπλε βγήκαν από το καβούκι τους δημιουργώντας ευκαιρίες, χωρίς όμως να σημειώσουν γκολ.

Ανάμικτα λοιπόν τα συναισθήματα από τη λευκή ισοπαλία (0-0), η Πάντερμπορν παραμένει οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού της Β' Γερμανίας με 7 βαθμούς οπότε κι εδώ υπάρχει αμφισβήτηση προς το πρόσωπο του προπονητή Γκέλχαους που δε νιώθει ασφαλής στη θέση του, αν και είναι γεγονός πως έχει να διαχειριστεί ένα φτωχό ρόστερ και μία πολύ διαφορετική ομάδα από αυτή που πέρυσι αγωνίστηκε αξιοπρεπώς στη λαμπερή Μπουντεσλίγκα. Μία νίκη (στην πρεμιέρα στο Ντύσσελντορφ) κι έκτοτε τρεις νίκες για τους μπλε εκτός έδρας, δεν υπολογίζονται σήμερα ο τιμωρημένος επιθετικός Λάκιτς και ο τραυματίας αμυντικός Κιρχ.

* Η Πάντερμπορν έχει δεχτεί γκολ και στις τέσσερις εξόδους της.

Εκτίμηση: Ο τίτλος θα μπορούσε να είναι κάλλιστα ''στραβός εναντίον θεόστραβου'', καθώς αναμετρώνται οι δύο κατά τη γνώμη μου χειρότερες ομάδες της φετινής Τσβάιτε. Νίκη και μόνο νίκη θα είναι ο στόχος αμφοτέρων και όποιος ηττηθεί, θα ψάξει και για προπονητή αφού ακολουθεί διακοπή δύο εβδομάδων. Με βάση την ανάγκη για τρίποντο και τις κάκιστες αμυντικές επιδόσεις, προτιμότερη επιλογή είναι το over (1,95 στον stoiximan).

O Stoiximan, όντας σταθερά δίπλα σας, προσφέρει πληθώρα επιλογών προκειμένου να κάνετε εύκολα και άφοβα καταθέσεις και αναλήψεις!

Εάν δεν έχεις λογαριασμό και θέλεις να ανοίξεις, πάτα ΕΔΩ!