Ανάλυση και στοίχημα στη Β' Γερμανίας για τους αγώνες Γκρόιτερ Φιρτ-Μπόχουμ και Σαν Πάουλι-Σαντχάουσεν που αποτελούν το σαββατιάτικο πρόγραμμα.

Γκρόιτερ Φιρτ - Μπόχουμ (14:00 - OTE Sport 3 HD)

Ματσάρα διεξήχθη στο Μπραουνσβάιγκ ανάμεσα σε δύο ομάδες που τελευταία έχουν ανεβάσει στροφές και προσεγγίζουν σταθερά την πρώτη προνομιούχο τριάδα της κατάταξης. Από ένα ημίχρονο υπεροχής μοιράστηκαν Άιντραχτ και Γκρόιτερ, με τους πράσινους να είναι καλύτεροι στο πρώτο μέρος και να κεφαλαιοποιούν την υπεροχή τους αυτή με το όμορφο πλασέ του Ζουλί στο 13' μετά από πλευροκόπηση της αντίπαλης άμυνας από τον Μπερίσα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο δεύτερο μέρος δημιουργώντας περισσότερες επικίνδυνες στιγμής, όμως το σύνολο του Ρούτενμπεκ κράτησε το μηδέν πίσω και συνεπώς τη νίκη (1-0). Αυτό ήταν το τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο μάλιστα για το Τριφύλλι της Γερμανίας, που μετά την κακή εκκίνηση πραγματοποιεί πορεία πρωταθλητισμού ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση, με τρεις μόλις βαθμούς λιγότερους από την πρώτη Φράιμπουργκ. Εντός έδρας oι πράσινοι τα πάνε αρκετά καλά, μετρώντας 3 νίκες και 1 ήττα (2 under-2 over).

Άργησε να πάρει μπρος η Μπόχουμ στο εντός έδρας ντέρμπυ με την Καιζερσλάουτερν και δε μπόρεσε να αποφύγει την ήττα. Οι κόκκινοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο σκοράροντας δύο γκολ στο πεντάλεπτο 25'-30', με τους ποδοσφαιριστές του Νοιρούρερ να πιέζουν στο τελευταίο τριαντάλεπτο ασφυκτικά μπας και ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Η είσοδος του Mlapa έδωσε νέα πνοή στην επίθεση των γηπεδούχων καθώς ο Γερμανός επιθετικός μείωσε από κοντά σε 2-1 και λίγο έλειψε να γίνει ο ήρωας για τους Βεστφαλούς, όμως η προσπάθεια του λίγο πριν το φινάλε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Εμφανές το ξεφούσκωμα της Μπόχουμ μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα, πλέον οι μπλε έπεσαν από την κορυφή και βρίσκονται στη δεύτερη θέση, απέχοντας 4 αγωνιστικές από τη νίκη. Παρά ταύτα, εξακολουθούν να είναι αήττητοι μακριά από την κοιλάδα του Ρουρ (2-2-0 με 3/4 under).

* 4 σερί goal/goal και σύνολα τερμάτων 2-3 γκολ.

Εκτίμηση: Η Γκρόιτερ πάει από νίκη σε νίκη ενώ η Μπόχουμ έχει πέσει πολύ τον τελευταίο μήνα. Καθαρό προβάδισμα στον άσσο για τους πράσινους, διαβασμένη η απόδοση του 2,17 στη νίκη του Τριφυλλιού στον stoiximan.

Σαν Πάουλι - Σαντχάουσεν (14:00)

Για ακόμα ένα παιχνίδι οι ποδοσφαιριστές του Έβαλντ Λίνεν μπήκαν προσηλωμένοι στο παιχνίδι τους και στο πρώτο ημίχρονο του εκτός έδρας ματς με την Πάντερμπορν έχασαν πολλές ευκαιρίες υπερέχοντας συντριπτικά των γηπεδούχων μπλε. Το γκολ ωστόσο δεν ήρθε ποτέ και στην επανάληψη η Πάντερμπορν πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και ήταν καλύτερη χωρίς όμως ούτε αυτή να είναι αποτελεσματική και οι δύο ομάδες να συμβιβάζονται με τo βαθμό της ισοπαλίας (0-0). Ανάμικτα τα συναισθήματα στο σύλλογο του Αμβούργου, ο οποίος όμως δείχνει αξιοπρόσεκτη σταθερότητα από το ξεκίνημα της σαιζόν και παρότι έχει ελάχιστες αλλαγές σε σχέση με την περυσινή πολύ κακή χρονιά, έχει καταφέρει μετά από 9 αγωνιστικές να βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Β' Γερμανίας, έχοντας συγκεντρώσει μόλις 2 βαθμούς λιγότερους από την πρωτοπόρο Φράιμπουργκ. Παράλληλα, οι Πειρατές είναι αήττητοι στο θρυλικό Μιλέρντορ μετρώντας 3 νίκες και μία ισοπαλία (3/4 under).

* H Σαν Πάουλι διαθέτει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας με μόλις 4 τέρματα ενεργητικό.

Εκεί που έδειχνε να βυθίζεται σε αγωνιστική κρίση μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα, η Σαντχάουσεν νάτη ξεπετιέται ξανά! Οι ασπρόμαυροι ταξίδεψαν στο Ντύσσελντορφ με στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα που θα τους διατηρούσε σε απόσταση ασφαλείας από τον πάτο και τα κατάφεραν παίζοντας συγκεντρωμένοι αμυντικά και με όπλο τις αντεπιθέσεις. Πράγματι, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μετά από καλή αντεπίθεση πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Γιοβάνοβιτς να εκμεταλλεύεται λάθος απόκρουση του αντίπαλου γκολκίπερ και να διαμορφώνει το 0-1, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα αφού οι γηπεδούχοι δε μπόρεσαν να βρουν απάντηση. Κάπως έτσι η Σαντχάουσεν παρέμεινε στα μέσα της βαθμολογίας με 12 βαθμούς και συνεχίζει την προσπάθεια της για παραμονή. Τρεις νίκες και δύο ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός ως τώρα (3/5 over).

* 4/4 συνεχόμενα under 2,5 γκολ.

Εκτίμηση: Προφανέστατο σημείο ασυζητητί είναι το under, με τις δύο ομάδες να έχουν ξεκάθαρη ροπή προς το αμυντικό παιχνίδι και να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Στο 1,67 συναντάμε το under στον stoiximan, δε λέω όμως όχι και σε όποιον επιζητήσει τον άσσο (2,00 στον stoiximan), μιας και οι Πειρατές έχουν περισσότερες λύσεις αλλά και μία καυτή έδρα στο πλάι τους.

O Stoiximan, όντας σταθερά δίπλα σας, προσφέρει πληθώρα επιλογών προκειμένου να κάνετε εύκολα και άφοβα καταθέσεις και αναλήψεις!

Εάν δεν έχεις λογαριασμό και θέλεις να ανοίξεις, πάτα ΕΔΩ!