Ανάλυση και προγνωστικά για τους αγώνες Φράιμπουργκ-ΦΣΒ, Μόναχο 1860-Λειψία και Χαιντενχάιμ-Καρλσρούη που συνθέτουν το κυριακάτικο πρόγραμμα της Τσβάιτε.

Mόναχο 1860 - RB Λειψίας (14:30 - ΟΤΕ Sport 3 HD)

Βαρετή η συνάντηση στο Σαντχάουσεν ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τη 1860, όλα τα σπουδαία έλαβαν χώρα στο δίλεπτο 38'-39' με αμφότερες να σημειώνουν από ένα τέρμα και στη συνέχεια να παίζουν συντηρητικά. Ειδικά το δεύτερο ημίχρονο ήταν σούπα, με το βαυαρικό σύλλογο να αποσπά το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) εξακολουθώντας να αποτελεί μαζί με την Ντούισμπουργκ τις μοναδικές ομάδες χωρίς τρίποντο (0-4-4) μετά από οχτώ αγωνιστικές στη Β' Γερμανίας και γι' αυτό άλλωστε και οι δυο τους βρίσκονται στον πάτο της κατάταξης. Η πενιχρή συγκομιδή σε συνδυασμό με την κάκιστη αγωνιστική εικόνα των Λιονταριών στο χορτάρι έχουν φέρει τον προπονητή Φρόλινγκ με 1,5 πόδι έξω από το κλαμπ, ενώ όπως όλα δείχνουν έχει βρεθεί και ο αντικαταστάτης του στο πρόσωπο του έμπειρου Πέτερ Νοιρούρερ, ο οποίος πέρυσι καθόταν στον πάγκο της Μπόχουμ. Δύο ισοπαλίες και μία ήττα φέτος στην Allianz Arena για τη 1860, για άλλη μία φορά γεμάτο το απουσιολόγιο (πολύτιμοι Μπαντόφσκι και Ράμα), επιστρέφει ο βασικός επιθετικός Οκότιε.

* 3/3 under εντός έδρας.

Η Λειψία ήταν πολύ καλύτερη από τη Φράιμπουργκ στο ντέρμπυ της Πέμπτης και δημιούργησε πολλές επικίνδυνες φάσεις, χωρίς όμως να επιβραβευτεί με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν με το γκολ του Πέτερσεν μετά από αντεπίθεση στο 29', οι Κόκκινοι Ταύροι είχαν αρκετές τελικές, κυρίως με μακρινά σουτ κι ένα δοκάρι, μέχρι να φτάσουν στην ισοφάριση στις αρχές της επανάληψης με το όμορφο πλασέ του Selke. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για το νικητήριο γκολ αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι παραπάνω από το βαθμό της ισοπαλίας (1-1), που τους διατήρησε στην 6η θέση της βαθμολογίας μεν σε μεγαλύτερη απόσταση δε (4 βαθμοί) από την προνομιούχο πρώτη τριάδα. Κάποια στιγμή πρέπει να γκαζώσουν οι Κόκκινοι Ταύροι και να προσεγγίσουν την κορυφή αφού με βάση το ρόστερ και τον πακτωλό των χρημάτων τους δεν δικαιολογείται δεύτερη αποτυχία στην προσπάθεια για άνοδο στη Μπουντεσλίγκα. Καλύτερα τα αποτελέσματα εκτός Λειψίας (2-2-0), ερωτηματικό ο σημαντικός επιθετικός Πόουλσεν.

* 4/4 under εκτός έδρας.

Εκτίμηση: Να ξεκινήσουμε από το ότι οι δύο ομάδες δε συγκρίνονται. Η 1860 είναι σταθερά κακή και θα αλλάξει εικόνα μόνο μετά την αλλαγή προπονητή, δηλαδή μετά το σημερινό ματς, τη στιγμή που η Λειψία μου άρεσε αρκετά την Πέμπτη και τα πάει καλά εκτός έδρας. Περιθώρια για την ομάδα του Ράγκνικ για νέα ισοπαλία δεν υπάρχουν, οπότε στα μάτια μου υπάρχει μεγάλη αξία στο διπλό (2,17 στον stoiximan). Για εκείνους που θέλουν αυξήσουν την απόδοση, ας παίξουν το διπλό σε συνδυασμό με το under 2,5 (4,25) ή το under 3,5 (2,70).

Φράιμπουργκ - ΦΣΒ Φρανκφούρτης (14:30)

Η Φράιμπουργκ κατόρθωσε να μείνει όρθια στο εκτός έδρας ντέρμπυ με τη RB Λειψίας και να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας από έναν αγώνα αυξημένης δυσκολίας. Mάλιστα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 29' μετά από εξαιρετική αντεπίθεση χάρη στο 8ο φετινό τέρμα του Πέτερσεν, πρώτου βιολιού στο πρωτάθλημα, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν πιο κινητικοί και ισοφάρισαν στις αρχές της επανάληψης. Η Φράιμπουργκ αρκέστηκε έκτοτε στη διατήρηση του 1-1 αντέχοντας τη μεγάλη πίεση που της άσκησε η αντίπαλος της και έτσι παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας σε ισοβαθμία με τη Σαν Πάουλι και στο -1 από την πρώτη Μπόχουμ, συνεπώς βρίσκεται σε καλό δρόμο στη μάχη που δίνει για να επανέλθει άμεσα στη Μπουντεσλίγκα. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα μέχρι τώρα εντός έδρας για την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος (19 γκολ ενεργητικό), πολύ σημαντική η απουσία και σήμερα του πολύτιμου μεσοεπιθετικου Γκρίφο.

* Γκολ/γκολ και over 3,5 γκολ όλες οι εντός έδρας αναμετρήσεις της Φράιμπουργκ.

Απίθανος ήταν ο αγώνας της ΦΣΒ με την Ουνιόν στη Φρανκφούρτη, με τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ καλύτεροι και να προηγούνται στο πρώτο μέρος, όμως η εφτάψυχη γηπεδούχος πήρε κεφάλι μέσα σε λίγα λεπτά στην επανάληψη για να ισοφαριστεί από τους πρωτευουσιάνους. Οι τελευταίοι είχαν και δύο δοκάρια, όμως στο τέλος μίλησε ο νόμος του ποδοσφαίρου με τη ΦΣΒ να κλέβει κυριολεκτικά το τρίποντο στις καθυστερήσεις του ματς (3-2). Δεύτερη συνεχόμενη νίκη και τέταρτη στις 5 τελευταίες αναμετρήσεις για το σύλλογο της Φρανκφούρτης που πήρε φόρα και ανέβηκε στο πρώτο μισό της κατάταξης, αν κι έχει δώσει 5 αγώνες στην έδρα του και 3 μακριά από αυτήν. Στις εξόδους της η ΦΣΒ πάντως τα καταφέρνει μία χαρά (2 νίκες και 1 ισοπαλία) χωρίς να έχει δεχτεί καν γκολ! Εμφανώς ενισχυμένη η θέση του προπονητή Οράλ, μακροχρόνια απών ο αριστερός οπισθοφύλακας Σμιντγκαλ.

Εκτίμηση: Δεν πιστεύω πως η τύχη της ΦΣΒ θα συνεχιστεί και στο Φράιμπουργκ, όμως θα ήθελα τον άσσο πιο ψηλά από το 1,60. Σε αυτές τις τιμές φρονώ πως δεν υπάρχει αξία, ενώ άκρη δε βγαίνει ούτε με τα γκολ αφού η γηπεδούχος ρέπει προς τα πολλά και η φιλοξενούμενη προς τα λίγο. Καλύτερα πάσο να μη βρεθούμε προ εκπλήξεως.

Χαιντενχάιμ - Καρλσρούη (14:30)

Πέρυσι η Χαιντενχάιμ είχε περάσει νικηφόρα από το Mιλερντορ, όμως φέτος είναι μία διαφορετική χρονιά και δε μπόρεσε να απειλήσει στο ελάχιστο την ανώτερη Σαν Πάουλι. Μπήκε από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό με αμυντικογενή προσανατολισμό, τη γλίτωσε στο 31' με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της, όχι όμως και στο 34' όταν οι Πειρατές σημείωσαν το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Η ομάδα του Σμιντ δε μπόρεσε να παράξει ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αντίθετα έμεινε με 10 παίκτες στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και απολύτως λογικά γνώρισε τη δεύτερη φετινή της ήττα (1-0). Αυτή ήταν και η τρίτη αγωνιστική χωρίς νίκη που βέβαια είχε δύσκολο πρόγραμμα τελευταία αλλά παραμένει σε απόσταση ασφαλείας από τα χαμηλότερα στρώματα της βαθμολογίας, κυρίως χάρη στις καταπληκτικές εντός έδρας επιδόσεις της (3-1-0). Σήμερα δε θα είναι στη διάθεση του Σμιν ο βασικός αμυντικός Βίτεκ λόγω της κόκκινης κάρτας που αντίκρισε στο προηγούμενο παιχνίδι.

Κάπως βελτιωμένη παρουσιάστηκε η Καρλσρούη φιλοξενώντας τη Φορτούνα, όντας καλύτερη από τη φιλοξενούμενη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Για ακόμα μία φορά όμως της έλειψε η αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια αλλά τουλάχιστον είχε το σθένος να αντιδράσει όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ (70') με το γκολ του Χόφερ δέκα λεπτά αργότερα να συμπληρώνει το παζλ του αγώνα (1-1). Τουλάχιστον οι μπλε απέφυγαν μία τέταρτη συνεχόμενη ήττα, χωρίς αυτό βέβαια να ικανοποιεί τον κόσμο της ομάδας ή να ξελασπώνει τον προπονητή Καουτζίνσκι που εξακολουθεί να βρίσκεται υπό πίεση, κάτι που είναι απολύτως λογικό για μία ομάδα που έχασε πριν λίγους μήνες στις λεπτομέρειες την άνοδο και τώρα βολοδέρνει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Μία νίκη και τρεις ήττες η εκτός έδρας συγκομιδή, δεν είναι διαθέσιμος ο μέσος Μέφερτ και ο Έλληνας επιθετικός Διαμαντάκος.

* Η Καρλσρούη έχει δεχτεί γκολ στα 8 από τα 9 επίσημα παιχνίδια της.

Εκτίμηση: Εκ διαμέτρου αντίθετη η εικόνα των δύο ομάδων, η Χαιντενχάιμ (ειδικά εντός έδρας) είναι σταθερά καλή κι επιθετική, τη στιγμή που η Καρλσρούη δε λέει να συνέλθει και δέχεται εύκολα γκολ. Σε εξαιρετικά επίπεδα κυμαίνεται ο άσσος (2,35), θα τον βάλω σίγουρα στο παιχνίδι μου.

O Stoiximan, όντας σταθερά δίπλα σας, προσφέρει πληθώρα επιλογών προκειμένου να κάνετε εύκολα και άφοβα καταθέσεις και αναλήψεις!

Εάν δεν έχεις λογαριασμό και θέλεις να ανοίξεις, πάτα ΕΔΩ!