Ανάλυση και στοιχηματικές προβλέψεις στο πρωτάθλημα της Β' Γερμανίας για τις συναντήσεις Μπραουνσβάιγκ-Μπόχουμ, Χαιντενχάιμ-Φράιμπουργκ και Γκρόιτερ Φιρτ-Φράιμπουργκ που ανοίγουν το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής.

[ad id="32941"]

Άιντραχτ Μπραουνσβάιγκ - Μπόχουμ (19:30 - OTE Sport)

Ανοιχτό, όπως άλλωστε αναμενόταν, ήταν το δευτεριάτικο παιχνίδι στο Grundig Stadion ανάμεσα σε Νυρεμβέργη και Άιντραχτ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν για ακόμα μία φορά θέματα στην αποτελεσματικότητα. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, ισοφάρισαν λίγο μετά την επανέναρξη με τον Όμλαντιτς, με τη μπάλα στη συνέχεια να πηγαίνει πάνω-κάτω καθώς αμφότερες ήθελαν τη νίκη και η μπίλια κάθισε στην πλευρά των γηπεδούχων (2-1). Η χαμένη ευκαιρία του Ζουκ ενώ το παιχνίδι ήταν χαμένο σε άδειο τέρμα έγινε viral στη Γερμανία και είναι ενδεικτική της έλλειψης καθαρού μυαλού στους παίκτες της Άιντραχτ, εξ ου και βρίσκεται σταθερά κάτω από τη ζώνη της ανόδου (στο -4 τώρα) αγνοώντας εδώ και τρεις αγωνιστικές την νίκη. Μία από τα ίδια και η εικόνα στο γήπεδο της (3 νίκες,2 ισοπαλίες,3 ήττες), από το οποίο παλαιότερα δύσκολα περνούσαν αλώβητες οι αντίπαλες ομάδες.

Για πέμπτη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς τρίποντο έμεινε η Μπόχουμ και η κρίση είναι εμφανής για τον προπονητή Φέρμπεεκ και τους ποδοσφαιριστές του. Μάλιστα οι μπλε βρέθηκαν μπροστά στο σκορ νωρίς-νωρίς στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Ουνιόν χάρη στην όμορφη ατομική ενέργεια και τη σουτάρα του Μλάπα, όμως δεν κράτησαν το προβάδισμα ούτε μέχρι το ημίχρονο υποχρεούμενοι σε ένα ακόμα ανεπιτυχές αποτέλεσμα (1-1). Βέβαια η απόσταση από την πρώτη θέση (-6) και από την τρίτη της διεκδίκησης της ανόδου μέσω μπαράζ (-3) δεν είναι απαγορευτική για το σύλλογο της Βεστφαλίας, ωστόσο θα πρέπει να βελτιώσει άμεσα τις εμφανίσεις του που δε θέλγουν όπως στην αρχή της σαιζόν. Η Μπόχουμ έχει φέρει μακριά από την κοιλάδα του Ρουρ 3 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες, ωστόσο οι τελευταίες αποτελούν και τα πιο πρόσφατα αποτελέσματα.

Eκτίμηση: Aμφότερες απογοητευτικές το τελευταίο διάστημα, μολονότι επιθυμούν διακαώς να διεκδικήσουν την άνοδο στη Μπουντεσλίγκα, δε δείχνουν ικανές να ανταγωνιστούν τα μεγάλα φαβορί της κατηγορίας. Στα μάτια μου είναι αρκετά πιθανό το ενδεχόμενο να αλληλοεξουδετερωθούν και η ισοπαλία (3,40 στον stoiximan) θα μπορούσε να μπει σε ένα δελτίο με ζητούμενα.

Χαιντενχάιμ - Φράιμπουργκ (19:30)

Το γκολ του Σούκαλο στο τέταρτο λεπτό απορρύθμισε τη Χαιντενχάιμ κατά τη φιλοξενία της Γκρόιτερ και σε ολόκληρο το πρώτο μέρος ήταν ανύπαρκτη και εν τέλει τυχερή που πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-1. Τελείως διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανώτεροι από τους πράσινους, κατάφεραν να ισοφαρίσουν και άσκησαν μεγάλη πίεση για να ανατρέψουν πλήρως τα πράγματα όμως στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση έκλεψαν τη νίκη (1-2). Μόλις ένας κερδισμένος βαθμός στα τέσσερα τελευταία παιχνίδι όμως χάρη στο θετικό ξεκίνημα ο προπονητής Σμιντ δε νιώθει κανένα άγχος και η απόσταση από την γραμμή του υποβιβασμού (η αποφυγή του οποίου είναι ο στόχος) είναι μακριά. Πρέπει να σημειώσουμε πως η Χαιντενχάιμ είναι μία κλασική ομάδα έδρας (4-2-2) κι εκεί έχει κερδίσει τους 14 από τους 20 βαθμούς της.

Bet Info: Στα 5 από τα 6 πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της η Χαιντενχάιμ δέχτηκε γκολ.

Εμφατική επιστροφή στις νίκες για τη Φράιμπουργκ που διέσυρε εντός έδρας την φορμαρισμένη Πάντερμπορν υποχρεώνοντας τον Έφενμπεργκ στην πρώτη του ήττα. Μόλις στο τρίτο λεπτό ο Πέτερσεν άνοιξε το σκορ συνεχίζοντας το βιολί του (πρώτος σκόρερ με 14 γκολ σε 15 αγωνιστικές), ήδη στο 45' το σκορ ήταν στο 3-0 για τη Φράιμπουργκ που είχε και αριθμητικό πλεονέκτημα και συνεπώς όλα είχαν τελειώσει. Τελικά οι παίκτες του Στράιχ κατέβασαν ρυθμούς στην επανάληψη και αρκέστηκαν στο 4-1, αποτέλεσμα που τους διατήρησε στην κορυφή σε ισοβαθμία με τη Red Bull Λειψίας και οι δύο αυτές ομάδες αποτελούν τα αδιαμφισβήτητα φαβορί για την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Μόλις μία ήττα μακριά από το γήπεδο τους έχουν υποστεί οι ασπρόμαυροι, όμως οι τρεις τους επικρατήσεις ήταν στις πρώτες αγωνιστικές (3-3-1).

Bet Info: Η Φράιμπουργκ δεν κράτησε ανέπαφη την εστία της σε κανέναν από τους 7 τελευταίους αγώνες της.

Εκτίμηση: Aκόμα μια αμφίρροπη αναμέτρηση, με το 2,35 του διπλού να είναι υψηλό ωστόσο η Φράιμπουργκ δεν ενδείκνυται για ποντάρισμα στις εξόδους της και ειδικά σε μία τοσο δύσκολη έδρα όπως η αποψινή. Επιλογή μου θα είναι το καλοπληρωμένο goal/goal (1,83 στον stoiximan) που προκύπτει από τα στατιστικά και τη συμπεριφορά των δύο συνόλων.

Γκρόιτερ Φιρτ - Καιζερσλάουτερν (19:30)

Τεράστιο διπλό σημείωσε η Γκρόιτερ σε μία από τις δυσκολότερες έδρες της κατηγορίας επιστρέφοντας με εμφατικό τρόπο στις επιτυχίες μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Εξαιρετικό πρώτο μέρος για τους πράσινους που άνοιξαν νωρίς-νωρίς το σκορ με τον Σούκαλο κι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμα τους, στην επανάληψη οπισθοχώρησαν, ισοφαρίστηκαν από τη Χαιντενχάιμ και κινδύνευσαν με ήττα όμως στο τελευταίο λεπτό ο Σλοβένος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έφερε τη νίκη (1-2). Κάπως έτσι η ομάδα του Ρούτενμπεκ ανέβηκε στην πέμπτη θέση με μόλις δύο βαθμούς λιγότερους από την τρίτη Σαν Πάουλι ξαναμπαίνοντας δυναμικά στο παιχνίδι της διεκδίκησης της ανόδου στη Μπουντεσλίγκα έχοντας σχετικά καλή συμπεριφορά στο γήπεδο της (4 νίκες, 1 ισοπαλία, 2 ήττες).

Bet Info: 6/7 No Goal εντός έδρας για τη Γκρόιτερ.

Στο καλάθι των σκουπιδιών πέταξε η Καιζερσλάουτερν το σπουδαίο διπλό στη Λειψία επιβεβαιώνοντας ότι είναι ικανή για το καλύτερο αλλά (συνήθως) και για το χειρότερο. Οι κόκκινοι εγκλωβίστηκαν στο αμυντικό παιχνίδι της ΦΣΒ, βρέθηκαν πίσω στο σκορ και το μόνο που κατάφεραν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο σχεδόν άδειο Φριτς Βάλτερ Στάντιον, μια εικόνα πλήρως αποκαρδιωτική για τον άλλοτε κραταιό σύλλογο. Οι κόκκινοι συνεχίζουν να βρίσκονται στη μέση της βαθμολογικής κατάταξης, η απόσταση από την πρώτη τριάδα δεν είναι απαγορευτική (7 βαθμοί) όμως με τις φετινές της εμφανίσεις η Λάουτερν δε δείχνει ικανή να διεκδικήσει το στόχο της ανόδου όπως τις προηγούμενες σαιζόν. Το παράδοξο είναι πως φέτος τα πάει καλύτερα εκτός έδρας (3-2-3) χωρίς βέβαια να εντυπωσιάζει.

Εκτίμηση: Η Γκρόιτερ το παλεύει αλλά είναι αλλοπρόσαλλη, η Λάουτερν είναι σταθερά κακή με μερικές εκφάνσεις σε εκτός έδρας ντέρμπυ (Μπόχουμ, Λειψία). Σκέφτομαι να δώσω μία ευκαιρία στο σύνολο του Ρούτενμπεκ που παίζει πολύ καλύτερα σαν ομάδα και θα πάρει ώθηση και από τον κόσμο του, στο αξιόλογο 2,55 ο άσσος στον stoiximan.

O Stoiximan, όντας σταθερά δίπλα σας, προσφέρει πληθώρα επιλογών προκειμένου να κάνετε εύκολα και άφοβα καταθέσεις και αναλήψεις!

Εάν δεν έχεις λογαριασμό και θέλεις να ανοίξεις, πάτα ΕΔΩ!