Aνάλυση και προγνωστικά για τις αναμετρήσεις Φορτούνα-Πάντερμπορν, Καρλσρούη-Σαν Πάουλι και Σαντχάουσεν-Ουνιόν Βερολίνου, στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής της Τσβάιτε.

Φορτούνα Ντύσσελντορφ - Πάντερμπορν (14:30 - OTE Sport 3 HD)

Αρκετά καλά στάθηκε στη δύσκολη έδρα της Ουνιόν η Φορτούνα, σε έναν αρκετά ισορροπημένο αγώνα που μάλλον δίκαια κύλησε στην ισοπαλία (1-1). Οι Βερολινέζοι αιφνιδίασαν τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό ο Κέσελ πήδηξε ανενόχλητος μέσα στη μεγάλη περιοχή και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με το σύλλογο του Ντύσσελντορφ να προσπαθεί κι εν τέλει να ισοφαρίζει δύο λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης με όμορφο σουτ του νεοαποκτηθέντος Για Κονάν. Το αποτέλεσμα και η προσπάθεια των παικτών ικανοποίησε εν μέρει το νέο προπονητή Κράμερ (πρώην της Γκρόιτερ), με το πρώτο φετινό τεστ σήμερα στην Esprit Arena να ενδείκνυται για ακόμα ασφαλέστερα συμπεράσματα, ενώ μετά τη διακοπή της επόμενης εβδομάδας υπάρχει δύσκολη έξοδος στην έδρα της σκληροτράχηλης Χαιντενχάιμ. Βασικό ζητούμενο πέρα από την σταθερότητα που έλειψε την προηγούμενη σαιζόν, είναι το δέσιμο των αρκετών καλοκαιρινών προσθηκών αλλά και η κάλυψη του κενού που άφησε ο σέντερ φορ Μπέντσοπ, με τον Για Κονάν να αρέσει σε πρώτη φάση, σε συνδυασμό πάντα με τον ταλαντούχο Φινλανδό Πογιάνπαλο.

Όπως αναμενόταν, στις λεπτομέρειες κρίθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην υποβιβασθείσα από τη Μπουντεσλίγκα Πάντερμπορν και τη Μπόχουμ. Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες τους, αφήνοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού κατά διαστήματα στην ομάδα του Ρουρ, η οποία εκμεταλλεύτηκε μία από αυτές σημειώνοντας το μοναδικό τέρμα του αγώνα με τη συμπλήρωση μιας ώρας με τον Χάμπερερ αλλά και αρκετή δόση τύχης, αφού η μπάλα βρήκε αντίπαλο αμυντικό και δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα. Η ήττα (0-1) προφανώς δεν αποτέλεσε καλή αρχή, όμως τόσο ο προπονητής Γκελχάους (πρώτη φορά διευθύνει ομάδα στην κατηγορία) όσο και η ομάδα που άλλαξε μοιραία σε μεγάλο βαθμό από την περυσινή περιπέτεια της Μπουντεσλίγκα, θέλουν το χρόνο τους, γεγονός που αποτελεί κοινή παραδοχή στις τάξεις του συλλόγου. Το θετικό είναι ότι δεν υπάρχουν προβλήματα απουσιών, πλην του βασικού φορ Λάκιτς που αντιμετωπίζει προβλήματα από την προηγούμενη σαιζόν.

Εκτίμηση: Σαφώς και μία αγωνιστική είναι πολύ λίγη για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα, όμως θεωρώ πως τόσο από αυτήν, όσο και από τα φιλικά, προκύπτει ότι η σημερινή γηπεδούχος βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση από την Πάντερμπορν που ακόμα ψάχνεται. Σε χαλαρό ποντάρισμα (εννοείται) δεν περνάει απαρατήρητος ο καλοπληρωμένος άσσος (2,20 στον stoiximan).

Kαρλσρούη - Σαν Πάουλι (16:30)

Αρχή με το αριστερό πραγματοποίησε η Καρλσρούη, η ομάδα που απώλεσε πέρυσι την άνοδο στη Μπουντεσλίγκα στο παρά ένα, τόσο στην κανονική διάρκεια της σαιζόν όσο και στα μπαράζ. O αγώνας στο Φιρτ κόντρα στην τοπική Γκρόιτερ χαρακτηρίστηκε από λίγες ευκαιρίες κι εκατέρωθεν επιφυλακτικότητα, με την καλύτερη ευκαιρία των μπλε να είναι ένα σουτ στα σώματα από τον συνήθη ύποπτο Hennings. Το ματς κυλούσε σβηστά προς τη λευκή ισοπαλία ώσπου στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον Στίπερμαν που με ένα ξερό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-0 υπέρ των πράσινων. Απογοητευτική η αρχή της νέας χρονιάς για τον κόουτς Κατζίνσκι, ειδικά από τη στιγμή που πέρυσι είχε ελάχιστες εκτός έδρας ήττες, ωστόσο το πλέον ανησυχητικό σημάδι δεν ήταν άλλο από την αδυναμία παραγωγής ευκαιριών (καμία τελική στο στόχο!). Ευκαιρία σήμερα για να καλύψει το χαμένο έδαφος έχει η Καρλσρούη απέναντι στη Σαν Πάουλι που πέρυσι ήταν εξαιρετικά αδύναμη μακριά από το Αμβούργο.

Βαθμούς κι εντυπώσεις μοιράστηκαν Σαν Πάουλι και Αρμίνια στο Μιλερντορ, έχοντας καθεμία την πρωτοκαθεδρία σε ένα 45λεπτο. Οι Πειρατές μπήκαν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας καλύτερες προϋποθέσεις για κάποιο τέρμα, όμως οι Τάι και Ρζατκόφσκι σπατάλησαν τις ευκαιρίες που τους προέκυψαν. Στην επανάληψη, ο σύλλογος του Μπίλεφελντ ανέλαβε την πρωτοβουλία απειλώντας σε κάποιες περιπτώσεις, όμως εν τέλει τίποτα το αξιόλογο δε συνέβη και υπήρξε συμβιβασμός στο 0-0. Ο Έβαλντ Λίνεν έμεινε ικανοποιημένος από το μηδέν στην άμυνα, όμως δε θα μπορούσε να περιμένει πολλά περισσότερα από τη στιγμή που η ομάδα ουδόλως ενισχύθηκε, με την εξαίρεση του φορ Μιγιατσι, που ήρθε από την Άρσεναλ αλλά τραυματίστηκε και θα λείψει πολύ καιρό. Βασικό ζητούμενο, όπως προειπώθηκε, είναι να ξεφύγει η Σαν Πάουλι από το περυσινό εκτός έδρας κόμπλεξ (2-4-11, η χειρότερη επίδοση στην κατηγορία) με το σημερινό ματς να αποτελεί ένα δυνατό τεστ.

Εκτίμηση: Mε απογοήτευσε η Καρλσρούη στην πρεμιέρα, καθώς δεν έδειξε τα καλά επιθετικά στοιχεία της προηγούμενης χρονιάς. Αντίστοιχα, η Σαν Πάουλι κινήθηκε στα αναμενόμενα επίπεδα, ποντάροντας στη σκληροτράχηλη άμυνα και περιμένοντας να χτυπήσει σε καμία αντεπίθεση. Κάπως έτσι είναι υποχρεωμένος να διευθύνει την ομάδα του και σήμερα ο Έβαλντ Λίνεν καθώς υστερεί ποιοτικά από τη γηπεδούχο. Ως εκ τούτου, πρόταση μου θα είναι το under (1,75 στον stoiximan) αφού αμφότερες επέδειξαν ελάχιστες επιθετικές αρετές στο πρώτο ματς.

Σαντχάουσεν - Ουνιόν Βερολίνου (16:30)

Την έκπληξη της πρώτης αγωνιστικής πραγματοποίησε η Σαντχάουσεν, περνώντας νικηφόρα από τη δύσκολη έδρα της Άιντραχτ. Οι ασπρόμαυροι δέχτηκαν τέρμα στη μοναδική στιγμή που απειλήθηκαν σοβαρά στο παιχνίδι (29'), όμως απάντησαν άμεσα με την κεφαλιά του Χίμπνερ (31') και πριν την ανάπαυλα πήραν κεφάλι στο σκορ με τη γκολάρα του Γούτεν. Και στην επανάληψη η Σαντχάουσεν συνέχισε το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι, αφήνοντας την ομάδα του Μπραουνσβάιγκ να έχει την κατοχή και να χτυπάει η ίδια στην κόντρα, με τον Μπουαντούζ να γράφει το τελικό 1-3. Απόλυτα ικανοποιημένος ο προπονητής Σβαρτς, ο οποίος είδε το σύνολο του να σβήνει την ποινή (-3) που του είχε επιβληθεί από την Ομοσπονδία λόγω των κακών οικονομικών, ενώ έχει θέσει ως στόχο την παραμονή στην Τσβάιτε. Κάτι τέτοιο δε φαντάζει και τόσο εύκολο θεωρητικά, καθώς έφυγαν μερικοί ενδεκαδάτοι παίκτες το καλοκαίρι χωρίς να αντικατασταθούν επάξια, όμως τόσο τα φιλικά όσο και η πρεμιέρα στο Μπραουνσβάιγκ έδειξαν μία αρκετά πιο αισιόδοξη εικόνα.

Πολύ κοντά στη νίκη έφτασε η Ουνιόν φιλοξενώντας τη Φορτούνα, καθώς ο Κέσσελ στο 5ο λεπτό του παιχνιδιού έβαλε μπροστά τους πρωτευουσιάνους παίρνοντας ανενόχλητος την κεφαλιά και στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα κι έδειχνε να κρατάει στα χέρια της τη νίκη με την κατάλληλη διαχείριση από τον πάγκο και τον Ντίβελ. Ωστόσο, ελάχιστα λεπτά πριν από το τελευταίο σφύριγμα, οι αμυντικοί των Ανατολικοβερολινέζων δε μπόρεσαν να διώξουν τη μπάλα, που στρώθηκε στον Για Κονάν κι έπειτα κατέληξε στα δίχτυα, χωρίς τίποτα να αλλάξει ως το φινάλε. Το τελικό 1-1 άφησε ανάμικτα συναισθήματα στις τάξεις της ομάδας, καθώς αναδείχτηκε για άλλη μια φορά η ανικανότητα του Ντίβελ να οργανώσει επιθετικά την ομάδα, ειδικά μπροστά στο απαιτητικό κοινό της και μάλιστα ενώ βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Καλό τεστ το σημερινό προκειμένου να δούμε εάν η Ουνιόν είναι σε θέση να αφήσει πίσω της τη μετριότητα των τελευταίων ετών διεκδικώντας το κάτι παραπάνω.

Εκτίμηση: OK, της έκατσε το πρώτο παιχνίδι της Σαντχάουσεν, όμως δεν είναι κάθε φορά Λαμπρή και η Ουνιόν δεν από τις ομάδες που παίζουν επιθετικά αφήνοντας κενά πίσω. Η μία ανάγνωση είναι το under, η άλλη είναι το Χ2 και προτιμώ το δεύτερο (1,62 στον stoiximan).

Διαβάστε το πλήρες ΑΦΙΕΡΩΜΑ του bet-planet.gr στο πρωτάθλημα της Β' Γερμανίας!

O Stoiximan, όντας σταθερά δίπλα σας, προσφέρει πληθώρα επιλογών προκειμένου να κάνετε εύκολα και άφοβα καταθέσεις και αναλήψεις!

Εάν δεν έχεις λογαριασμό και θέλεις να ανοίξεις, πάτα ΕΔΩ!