Ανάλυση και προγνωστικά στη Β' Γερμανιας για τις αναμετρήσεις Kαιζερσλάουτερν-Φορτούνα, Αρμίνια Μπίλεφελντ-Μόναχο 1860 και ΦΣΒ-Χαιντενχάιμ που ανοίγουν το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής.

Καιζερσλάουτερν - Φορτούνα Ντύσσελντορφ (19:30 - OTE Sport 7 HD)

Η αλλαγή προπονητή έδωσε νέα πνοή στη Λάουτερν, η οποία άφησε πίσω της τα αποτυχημένα αποτελέσματα περνώντας νικηφόρα από την έδρα της μέχρι εκείνη τη στιγμή πρωτοπόρου Μπόχουμ. Οι κόκκινοι μπήκαν συγκεντρωμένοι αμυντικά και με ιδανικές αντεπιθέσεις σκόραραν δις, πρώτα με την όμορφη ατομική ενέργεια του Τσόλακ στο 25' και τέσσερα λεπτά αργότερα με την εξ επαφής κεφαλιά του Πιοσέκ που εκμεταλλεύτηκε το μπάχαλο στην αντίπαλη άμυνα. Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς πήρε φωτιά, οι ποδοσφαιριστές της Λάουτερν έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ και τελικά οι γηπεδούχοι στο τέλος πίεσαν αφόρητα, μειώνοντας σε 1-2 κι έχοντας και δοκάρι, όμως το τελικό 1-2 πανηγυρίστηκε δεόντως από τους φιλοξενούμενους. Ιδανικό ντεμπούτο για τον κόουτς Φούνστουκ, ο οποίος συνεχάρη προσωπικά όλους τους παίκτες του στο τέλος και το οικογενειακό κλίμα φαίνεται να επιστρέφει στην ομάδα, που βρίσκεται μεν στην 11η θέση, στο -6 όμως από την τρίτη θέση και σαφώς έχει πολλά περιθώρια να διεκδικήσει το στόχο της ανόδου. 1-1-2 το ρεκόρ φέτος στο Φριτς Βάλτερ (3/4 under).

* Kαι στα 5 πιο πρόσφατα παιχνίδια της, η Λάουτερν δέχτηκε γκολ.

Τί είχες Γιάννη, τί είχα πάντα η Φορτούνα, η οποία προσέθεσε ακόμα ένα κακό παιχνίδι στη φετινή της συλλογή. Οι κόκκινοι φιλοξένησαν τη Σαντχάουσεν και ήθελαν το τρίποντο στην προσπάθεια που κάνουν για να ξεκολλήσουν από τα χαμηλά, όμως πέρα από 1-2 καλές προσπάθειες δεν απείλησαν τους μαχητικούς φιλοξενούμενους, οι οποίοι μάλιστα πήραν οι ίδιοι τη νίκη με το γκολ του Γιοβάνοβιτς στο 50', τέρμα για το οποίο φέρει βαριά ευθύνη ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Ρένσινγκ. Η ήττα (0-1) διέκοψε το μικρό αήττητο σερί των 3 αγωνιστικών, με τον προπονητή Κράμερ να βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση και στην ουσία ένα βήμα από την απόλυση. Ο σύλλογος του Ντύσσελντορφ συνεχίζει να βρίσκεται στην τελευταία τριάδα, ενώ ακόμα να πάρει νίκη σε αναμέτρηση μακριά από την Εsprit Arena (0-3-2).

* 5/5 under εκτός έδρας για τη Φορτούνα.

Εκτίμηση: Σημάδια ανάκαμψης έδειξε στο Ρουρ η Καιζερσλαόυτερν, σε αντίθεση με τη Φορτούνα που είναι σταθερά απογοητευτική φέτος. Θεωρώ τον άσσο πολύ πιθανό ενδεχόμενο, ενώ κινείται σε άκρως ικανοποιητικά πλαίσια (2,05 στον stoiximan).

Aρμίνια Μπίλεφελντ - Μόναχο 1860 (19:30)

Ιδανική αυτόχειρας αποδείχτηκε την προηγούμενη αγωνιστική η Αρμίνια, που έχασε μέσα από τα χέρια της ένα σπουδαίο διπλό στη Νυρεμβέργη. Οι νεοφώτιστοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 4', με τον Κλος να εκθέτει την αντίπαλη άμυνα και τον τερματοφύλακα με προσωπική ενέργεια ενώ ο ίδιος παίκτης με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους εκμεταλλευόμενος τραγικό λάθος του γκολκίπερ έκανε το 0-2. Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι το 83', όμως οι Φράγκοι μέσα σε λίγα λεπτά κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 και να στερήσουν το τρίποντο από την ομάδα του Μπίλεφελντ, η οποία έχει φέρει 7 ισοπαλίες στις 9 πρώτες αγωνιστικές! Ως εκ τούτου παραμένει σχετικά χαμηλά στην κατάταξη, χωρίς να έχει πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα σε εντός έδρας αγώνα (0-3-2) μέχρι στιγμής.

* Στις 7 τελευταίες αναμετρήσεις της Αρμίνια, το τελικό αποτέλεσμα ήταν 2-2.

Μπορεί να βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας και να ακολουθεί τα περυσινά της χνάρια, όμως η 1860 είναι μια ομάδα με βαριά φανέλα και το απέδειξε φιλοξενώντας την πανίσχυρη Λειψία. Τα Λιοντάρια βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ στην Allianz Arena, όμως κατάφεραν και τις δύο να φέρουν στα ίσα το παιχνίδι, πρώτα με το πλασέ του Βολφ έπειτα από καταπληκτική προσπάθεια του Οκότιε και στο τέλος με άλλη μια υπέροχη ατομική προσπάθεια του τελευταίου, ο οποίος απέδειξε περίφημα την μεγάλη του κλάση. Το τελικό 2-2 ικανοποίησε τον κόσμο της ομάδας που χειροκρότησε μετά το σφύριγμα, παρότι ο βαυαρικός σύλλογος παραμένει στην προτελευταία θέση και μαζί με την ουραγό Ντούισμπουργκ είναι οι μόνες ομάδες που παραμένουν χωρίς τρίποντο μετά από 9 αγωνιστικές. Δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες είναι ο εκτός έδρας απολογισμός της 1860.

* Έχει δεχτεί γκολ και στις 5 φετινές της εξόδους.

Εκτίμηση: Στο Μπίλεφελντ αναμετρώνται απόψε δύο ομάδες που αναμένεται να παλέψουν για την παραμονή μέχρι τέλους. Κοινό σημείο όμως είναι πως αμφότερες αδικούνται από τη βαθμολογική τους συγκομιδή και θέλουν να πάνε ψηλότερα. Με βάση τα στατιστικά, πολύ πιθανό να δούμε εκατέρωθεν γκολ (1,87 στον stoiximan).

ΦΣΒ Φρανκφούρτης - Χαιντενχάιμ (19:30)

Σαφώς ανεβασμένη και φορμαρισμένη το τελευταίο διάστημα η ΦΣΒ, όμως το εκτός έδρας εμπόδιο της Φράιμπουργκ αποδείχτηκε απροσπέλαστο για το σύλλογο της Φρανκφούρτης. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλο το 90λεπτο, έχασαν πέναλτυ στο 31' όμως λίγο αργότερα έλυσαν το γόρδιο δεσμό της αμυντικής ΦΣΒ (39') και λίγο μετά την ανάπαυλα σημείωσαν και δεύτερο γκολ, διατηρώντας το αποτέλεσμα μέχρι τέλους. Η ήττα (2-0) διέκοψε το νικηφόρο σερί της ομάδας της Φρανκφούρτης διατηρώντας την όμως στα μέσα του βαθμολογικού πίνακα της Β' Γερμανίας και σε απόσταση ασφαλείας από την τριάδα του υποβιβασμού, η αποφυγή του οποίου αποτελεί την πρωταρχική επιδίωξη και τη φετινή σαιζόν. Ή του ύψους ή του βάθους οι εντός έδρας συναντήσεις, με το σύνολο του Στράιχ να έχει 2 νίκες και 3 ήττες (3/5 over).

Η Χαιντενχάιμ, χωρίς να είναι καλύτερη από την Καρλσρούη, έφτασε στο τσακ να πετύχει την πρώτη της νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές ανομβρίας, όμως την πάτησε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ιδανικό το ξεκίνημα του παιχνιδιού για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν πριν συμπληρωθούν 10 λεπτά παιχνιδιού με την κεφαλιά του Φέικ, όμως στη συνέχεια αγωνίστηκαν συντηρητικά αφήνοντας την πρωτοκαθεδρία στους φιλοξενούμενους. Βέβαια θα μπορούσαν να κάνουν το 2-0 σε 1-2 περιπτώσεις, όμως αντ' αυτού ήρθε το 1-1 με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ στο 93' στερώντας από τον Σμιντ και τους παίκτες του τη χαρά της νίκης. Τέσσερα ματς πλέον στη σειρά χωρίς νίκη για τη Χαιντενχάιμ με αποτέλεσμα να πέσει πλέον στην 9η θέση της βαθμολογίας, τη στιγμή εκτός έδρας δεν τα πάει και πολύ καλά (2 ισοπαλίες και 2 ήττες με 3/4 under).

Eκτίμηση: Δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ με τη συγκεκριμένη αναμέτρηση, όμως δε μπόρεσε να μην κάνει μπαμ στο μάτι μου η απόδοση του άσσου. Η ΦΣΒ τα πάει καλά τελευταία, συνήθως σκοράρει εντός έδρας, σε αντίθεση με τη σταθερά αναιμική μακριά από το γήπεδο της Χαιντενχάιμ. Δε βλέπω να βγαίνει το φαβορί διπλό, είναι στην κρίση του καθενός εάν θα επιλέξει τον άσσο (2,95) ή το draw no bet υπέρ της Φρανκφούρτης (2,05 στον stoiximan).

O Stoiximan, όντας σταθερά δίπλα σας, προσφέρει πληθώρα επιλογών προκειμένου να κάνετε εύκολα και άφοβα καταθέσεις και αναλήψεις!

Εάν δεν έχεις λογαριασμό και θέλεις να ανοίξεις, πάτα ΕΔΩ!