Ανάλυση και προγνωστικά για τις σαββατιάτικες αναμετρήσεις Oυνιόν Βερολίνου-Σαν Πάουλι και Νυρεμβέργη-ΦΣΒ Φρανκφούρτης για την 11η αγωνιστική της Τσβάιτε.

[ad id="32941"]

Oυνιόν Βερολίνου -Σαν Πάουλι (14:00 - OTE Sport 3 HD)

Ο νέος προπονητής ήρθε, η γκίνια όμως για την Ουνιόν δεν έφυγε, παίρνοντας για ακόμα ένα φετινό ματς λιγότερα από αυτά που άξιζε. Ενδιαφέρουσα και δυνατή η συνάντηση στο Μπραουνσβάιγκ, με την τοπική ομάδα να προηγείται νωρίς (16') και τους μαχητικούς πρωτευουσιάνους να απαντούν δέκα λεπτά αργότερα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Κέσελ εμφανίζοντας ένα καλό πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να ανταμειφθούν αφού εν τέλει γνώρισαν την ήττα με 2-1. Στον τομέα της ψυχολογίας έδωσε κατά τη διακοπή έμφαση ο νέος προπονητής Λεβαντόφσκι καθώς οι παίκτες του προέρχονται από 3 ήττες στα 4 τελευταία ματς, ενώ εξακολουθούν να μην αξιοποιούν το ισχυρό Άλτε Φουστεράι (1-3-1) και ως εκ τούτου να παραμένουν πολύ χαμηλά στη βαθμολογία. Σημαντικές σήμερα οι επιστροφές του σέντερ μπακ Λάιστνερ και του μεσοεπιθετικού Τίελ.

* Στα 4 τελευταία της παιχνίδια, η Ουνιόν έχει δεχτεί από δύο τέρματα.

Πλήρης ήταν ο αιφνιδιασμός της Σαν Πάουλι στην τελευταία αγωνιστική πριν τη διακοπή λόγω των Εθνικών Ομάδων, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 μέσα στο Μίλερντορ από τη Σαντχάουσεν και όπως είναι φυσικό δεν κατάφερε να αντιδράσει επαρκώς. Η πρόσκαιρη μείωση με ένα εκτός περιοχής σουτ του Κγιανγκ-Ροκ (75') έδωσε ελπίδα στον κόσμο της ομάδας που γέμισε ασφυκτικά για ακόμα μια φορά το γήπεδο, όμως μόλις δύο λεπτά αργότερα οι ασπρόμαυροι διέλυσαν κάθε υπόνοια ανατροπής της κατάστασης, υποχρεώνοντας τους Πειρατές στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα τους (1-3). Παρά ταύτα, το σύνολο του Έβαλντ Λίνεν εξακολουθεί να βρίσκεται στην προνομιούχο τρίτη θέση της βαθμολογικής κατάταξης, έχοντας ηττηθεί μόνο σε μία από τις φετινές της εξόδους (2-2-1), ωστόσο πρέπει να σημειώσουμε ότι υπάρχουν δύο σοβαρά ερωτηματικά στην επιθετική διάταξη σήμερα, καθώς είναι αμφίβολοι οι Ρζατκόφσκι και Μάιερ.

Εκτίμηση: Διαφωνώ με τον τόσο φαβοριτισμό των γηπεδούχων, οι οποίοι δε λένε να ξυπνήσουν φέτος, ενώ δε θυμίζουν την εντός έδρας ομάδα-φόβητρο άλλων χρόνων. Πολύ πιο αξιόπιστη και σταθερή η Σαν Πάουλι, το να μην ηττηθεί σήμερα στη γερμανική πρωτεύουσα πληρώνει 1,62 στον stoiximan και αποτελεί καλό στήριγμα.

Νυρεμβέργη - ΦΣΒ Φρανκφούρτης (14:00)

Η αποβολή του Μαρκράιτερ στο 6' αποδείχτηκε καθοριστική για τη Νυρεμβέργη στο ντέρμπυ της προηγούμενης αγωνιστικής στη Λειψία, αφού αποσυντόνισε τους υπόλοιπους παίκτες που είδαν τους γηπεδούχους να προηγούνται με 3-0 μόλις στο 16' και να χάνουν πολλές ευκαιρίες για να φτάσουν το δείκτη του σκορ σε επίπεδα συντριβής. Ωστόσο, στο τελευταίο ημίωρο οι Φράγκοι ξεκίνησαν μία επική αντεπίθεση μειώνοντας σε 3-2 παρότι αγωνίζονταν με 10 παίκτες, όμως οι προσπάθειες τους για ισοφάριση δεν τελεσφόρησαν και απλώς έφυγαν από τη Red Bull Arena με ψηλά το κεφάλι. Κατά τ' άλλα βέβαια, ο βαυαρικός σύλλογος παρέμεινε στα μέσα της βαθμολογίας, μολονότι η απόσταση των τεσσάρων βαθμών από την τρίτη θέση σαφώς και δεν είναι δύσκολο να καλυφθεί στη συνέχεια. Tρεις νίκες και δύο ισοπαλίες φέτος στο Grundig Stadion, θα λείψει ο τιμωρημένος κεντρικός αμυντικός Μαρκράιτερ, ενώ επιστρέφει ο βασικός γκολκίπερ Κίρσμπαουμ.

* Στα 5 πιο πρόσφατα ματς η Νυρεμβέργη έχει σημειώσει τουλάχιστον δύο γκολ.

Κατώτερη των προσδοκιών εμφανίστηκε η ΦΣΒ κατά τη φιλοξενία της Χαιντενχάιμ, αφού επιθετικά ήταν πολύ ακίνδυνη και στο αμυντικό κομμάτι επιπόλαιη κι ευάλωτη επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να κάνουν ό,τι θέλουν στο χορτάρι κατά το πρώτο 45λεπτό και να προηγηθούν με 0-3. Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, η Χαιντενχάιμ πέτυχε ακόμα ένα γκολ κι έριξε ρυθμούς, ενώ η αποβολή του Ουμαρί δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο την κατάσταση για την ομάδα της Φρανκφούρτης που γνώρισε βαριά ήττα (0-4). Η δεύτερη συνεχόμενη ήττα (είχε προηγηθεί το 2-0 στο Φράιμπουργκ) δεν αποτέλεσε και μεγάλο κακό, όμως το θέμα για τον προπονητή Τόμας Οράλ είναι η κάκιστη εικόνα στα τελευταία ματς που επανέφερε τη ΦΣΒ στο δεύτερο μισό της κατάταξης. Καλή σε γενικές γραμμές η εικόνα εκτός Φρανκφούρτης (2 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα), τιμωρημένοι ο σέντερ μπακ Ουμάρι και ο δεξιός οπισθοφύλακας Κόνραντ.

Εκτίμηση: Δε μου γεμίζει το μάτι η ΦΣΒ, η οποία κάνει παιχνίδι εκεί που την παίρνει και αναμένω μια επανάληψη της εξόδου της στο Φράιμπουργκ, όπου ηττήθηκε με κάτω τα χέρια. Η Νυρεμβέργη είναι πολύ ποιοτική και θα ανέβει στην κατάταξη σημαντικά το επόμενο διάστημα, οπότε επιλέγω τον άσσο σε δίκαιη απόδοση (1,73 στον stoiximan).

O Stoiximan, όντας σταθερά δίπλα σας, προσφέρει πληθώρα επιλογών προκειμένου να κάνετε εύκολα και άφοβα καταθέσεις και αναλήψεις!

Εάν δεν έχεις λογαριασμό και θέλεις να ανοίξεις, πάτα ΕΔΩ!