Προγνωστικά στοιχήματος για το παιχνίδι της Ρεάλ με τον Άγιαξ, στο Santiago Bernabeu στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Δ’ ομίλου για το Champions League.

Στη βαθμολογία του ομίλου, η Μπορούσια Ντόρτμουντ προηγείται με 11 βαθμούς, η Ρεάλ Μαδρίτης ακολουθεί με 8, ο Άγιαξ βρίσκεται στην 3η θέση με 4, ενώ η Μάντσεστερ Σίτυ είναι τελευταία με 3 πόντους.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΑΓΙΑΞ (21:45)

Οι γηπεδούχοι έχουν μείνει πολύ πίσω στη βαθμολογία και έχουν ήδη χάσει τη μάχη της κατάκτησης του πρωταθλήματος, καθώς βρίσκονται στην 3η θέση με 29 βαθμούς, όντας στο -11 από την κορυφή. Ωστόσο, την Κυριακή σημείωσαν μια σημαντική νίκη, απέναντι στη μισητή Ατλέτικο, στο ντέρμπι της Μαδρίτης, με σκορ 2-0. Η «Μερένχες» κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν στο 16’ με ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ του Ronaldo. Στο 66’ ο Πορτογάλος, πάσαρε στον Ozil, ο οποίος έγραψε το τελικό 2-0 με σουτ από το ύψος του πέναλτι. Έτσι στη Ρεάλ, επανήρθε η -προσωρινή- ηρεμία μετά την ήττα από τη Μπέτις στην Ανδαλουσία με 1-0 πριν 2 αγωνιστικές.

Για το Champions League, οι γηπεδούχοι πήραν μια άνετη ισοπαλία στο Etihad απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτυ, με σκορ 1-1, η οποία ήθελε πάση θυσία τη νίκη. Το Α’ ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στη Ρεάλ, η οποία θα μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς με ένα δεύτερο τέρμα, αφού ο Benzema στο 10’ είχε ανοίξει το σκορ. Ο Arbeloa, είδε την αυστηρή δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε στο 73’ για ένα μαρκάρισμα εντός περιοχής, το οποίο δε συνιστούσε καν παράβαση. Ο Aguero εκμεταλλεύτηκε το δώρο και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι στο ολλανδικό πρωτάθλημα σημείωσαν μια σημαντική νίκη επί της Αϊντχόφεν με 3-1 εντός έδρας και τους έφερε σε απόσταση 4 βαθμών από την κορυφή, με τις Τβέντε, Φίτεσε και Αϊντχόφεν να αποτελούν για την ώρα τα εμπόδια για την κατάκτηση του 3ου σερί πρωταθλήματος. Το σκορ για τον Αίαντα άνοιξε ο de Jong στο 29’ με τον Lens να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 36’. Ο ίδια παίκτης απέτυχε να κάνει το 1-2 στο 70’, χάνοντας ανεπανάληπτο τετ-α-τετ και 2’ αργότερα ο Hoesen έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους. Ο Fischer στο 87’ απλά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στο Champions League ο Άγιαξ προέρχεται από βαριά εντός έδρας ήττα με 1-4 από τη Ντόρτμουντ, η οποία ήταν μπροστά στο Α’ ημίχρονο με 0-3 με τα γκολ των Reus στο 8’, Gotze στο 36’ και Lewandowski στο 41’. Στο Β’ ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τον Πολωνό να σκοράρει και δεύτερο τέρμα στο 67’ και τον Hoesen να σκοράρει στο 86’ για το τελικό 1-4 υπέρ των Γερμανών. Στο μεταξύ τους παιχνίδι στο Amsterdam Arena, οι Μαδριλένοι είχαν ένα εύκολο βράδυ, επικρατώντας των Ολλανδών με 1-4 και τον Ronaldo να σημειώνει χατ-τρικ σκοράροντας στο 42’, στο 79’ και στο 81’. Ο Karim Benzema στο 48’ έκανε το 0-2 και ο Moisander στο 56’ μείωσε προσωρινά για τον Άγιαξ σε 1-2.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Ακόμα και με αλλαγές, η Ρεάλ θα επικρατήσει του Άγιαξ, από το Α’ ημίχρονο με την απόδοση για το 1/1 να είναι στο 1.72 αυτή τη στιγμή. Επίσης, σε όλα τα παιχνίδια οι Μαδριλένοι έχουν δεχτεί γκολ και ο Άγιαξ κυνηγώντας ό,τι καλύτερο μπορεί, θα σκοράρει ένα τέρμα, επιβεβαιώνοντας άλλο ένα Γκολ/Γκολ σε απόδοση 1.72.