Βράδυ Τρίτης και το NBA ξανά στα παρκέ. Πλούσιο το πρόγραμμα με εφτά αγώνες. Θέλουν να διατηρήσουν το αήττητο οι Warriors.

Τι έγινε χθες:

Την ώρα που οι Pacers έκαναν την αντεπίθεσή τους μέσα στην έδρα των Bulls και λίγο έλειψε να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, οι Rockets δεχόντουσαν ακόμα μία ήττα με κατεβασμένα τα χέρια.  Αυτό είχε ώς συνέπεια να χάσουμε το 2/2 στις χθεσινές μας προτάσεις.

Παρά το πολύ καλό ξεκίνημα της ομάδας του Σικάγο, που βρέθηκε μέχρι και 14 πόντους μπροστά, οι Pacers αντέδρασαν, έδειξαν χαρακτήρα όμως έχασαν την τελευταία επίθεση που θα μπορούσε να τους δώσει την νίκη.

Στο Χιούστον οι Rockets στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκαν δύο φορές με +15 αλλά οι Celtic είχαν άμεσες απαντήσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο, στο παρκέ υπήρχαν μόνο οι φιλοξενούμενοι και δίκαια πήραν την νίκη.

TOP 10-- 16/11

Πάμε και στους σημερινούς αγώνες για να δούμε τι μπορούν να μας προσφέρουν στοιχηματικά.

Brooklyn Nets - Atlanta Hawks

Μία νίκη και εννέα ήττες μετρούν οι γηπεδούχοι στις πρώτες δέκα αγωνιστικές. Σε τρείς αγώνες μπροστά στο κοινό τους έχουν τρείς ήττες.  Έχασαν εύκολα πριν δέκα βράδια στην έδρα των Hawks με 101-87. Σουτάρουν με 43.5% απο το δίποντο και 26,5% απο το τρίποντο και έχουν μέσο όρο 94,2 πόντους ανα αγώνα. Ο center Brook Lopez δήλωσε: '' Νομίζω ότι βελτιωνόμαστε παιχνίδι με παιχνίδι.''

Να αντιδράσουν στις δύο συνεχόμενες ήττες θέλουν οι Hawks.Έχασαν εντός, στις λεπτομέρειες απο τους Jazz. Μετρούν οκτώ νίκες και τέσσερις ήττες μέχρι τώρα ενώ εκτός έδρας έχουν τέσσερις νίκες και μία ήττα. Σουτάρουν με 47,1% απο το δίποντο και 36,2% απο το τρίποντο και έχουν 102.8 μέσο όρο ανα αγώνα. Αμφίβολος είναι ο Jeff Teague ενώ αναμένεται να επιστρέψει ο  Dennis Schroder.

Εκτίμηση: Όσο και να προσπαθήσουν οι Nets στην τελευταία περίοδο τα χάνουν. Ο Lοpez μάχεται μόνος του κάτω απο το καλάθι και οι περιφέρεια σουτάρει απελπιστικά. Οι Hawks είναι ομάδα και παίρνει πόντους απο όλους είναι καλύτερη και σίγουρα πιο αξιόπιστη. Θα ποντάρουμε στην νίκη των Ηawks με -3,5 πόντους στη stoiximan.gr.

Golden State Warriors- Toronto Raptors

Την δωδέκατη τους νίκη σε ισάριθμα ματς θα ψάξουν οι Warriors και την έβδομη στην έδρα τους.  Έρχονται απο δύσκολη νίκη απέναντι στους Νets, μετά από παράταση. Σουτάρουν απο το δίποντο με 47,6% και απο το τρίποντο με 40,6%. Βάζουν κατα μέσο όρο 114,1 πόντους ανα αγώνα ενώ οι νίκες τους έχουν μέσο όρο 14,7 πόντους διαφορά. Ο βοηθός προπονητής της ομάδας Luke Walton είπε:'' Πρέπει να γινόμαστε κάθε φορά καλύτεροι τώρα, και στα play-off να φτάσουμε στο Τοπ επίπεδο μας''.

Oι φιλοξενούμενοι έχουν ρεκόρ εφτά νίκες - τέσσερις ήττες και εκτός έδρας μετρούν μία ήττα και τρείς νίκες σε τέσσερις αγώνες. Στον προηγούμενο αγώνα της έχασαν στο Σακραμέντο απο τους Kings. Oι Raptors σουτάρουν με 43,3% απο το δίποντο και 34,9% απο το τρίποντο. Έχουν μέσο όρο 102 πόντους ανα αγώνα. Ο προπονητής της ομάδας Dwane Casey δήλωσε: '' Για να νικήσεις στην Λίγκα πρέπει να έχεις και να προστατεύεις την μπάλα, και στο τέλος να παίρνεις, καλές προσπάθειες.''

Εκτίμηση: Θεωρώ δεδομένη την νίκη των Warriors. Δεν έκαναν καλό παιχνίδι κόντρα στους Nets, όμως τους ξελάσπωσε ο Thomson. Aπο την άλλη οι Raptors αρέσκονται στο γρήγορο ρυθμό και σκοράρουν.  Θα πάμε με το Over 207.5 στη stoiximan.gr