Ακόμα μία μέρα πλούσια σε δράση από τον πλανήτη NBA.  Απο νωρίς αρχίζουν οι σημερινοί αγώνες, αναμένεται σπουδαίο ματς στο Μαϊάμι.

Τι έγινε χθές:

Ένα στα δύο και επιτυχία στο πενήντα τοις εκατόν για την στήλη μας στις χθεσινές προτάσεις για το NBA.  Πέρασε άνετα η νίκη των Warriors επί των Pelicans με -4.5, ενώ για τρείς πόντους χάθηκε το  -12,5 των Grizzlies επι των Nets. Άξιο αναφοράς το ότι οι Grizzlies σπαταλούσαν τον χρόνο στις δύο τελευταίες επιθέσεις τους.

• Μεγάλος πρωταγωνιστής της χθεσινής ημέρας ο Stephen Curry o οποίος πέτυχε 53 πόντους στον αγώνα με τους Pelicans.
  • Τρία στα τρία για τους Clippers αφού ξεπέρασαν και το εμπόδιο των Κings.
  • O Carmelo Anthony με 37 πόντους οδήγησε τους Κnicks στην εκτός έδρας νίκη επί των Wizards .
  • Εκτός έδρας νίκη και για τους Jazz επί των Pacers.
  • Δεύτερη νίκη μέσα σε 24 ώρες για τους Suns επί των Blazers .
  • Δεύτερη νίκη πέτυχαν οι Grizzlies επί των Nets.

TOP  10 31/10

Πάμε και στους σημερινούς μας αγώνες όπου θα προσπαθήσουμε να δούμε τι μπορούν να μας προσφέρουν στοιχηματικά.

BOSTON CELTICS-SAN ANTONIO SPURS

Μία νίκη και μία ήττα μετρούν οι γηπεδούχοι στα δύο πρώτα τους παιχνίδια. Παρά το ότι στο πρώτο ημίχρονο έπαιξαν πάρα πολύ καλή άμυνα ήρθε η ήττα. Καθόλου ευχαριστημένος δεν ήταν και ο προπονητής της ομάδας των Celtics  στον τελευταίο αγώνα με τους Raptors, αφού σε δηλώσεις του στην επίσημη σελίδα της ομάδας στο διαδίκτυο είπε: ''είχαμε πολλά χαμένα σούτ, πρέπει να δουλέψουμε στην κυκλοφορία της μπάλας, για να κάνουμε τα σουτ ευκολότερα''. Ο Thomas ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 25 πόντους.

Οι Spurs παρά το ότι έμειναν πίσω στο σκορ στο τελευταίο παιχνίδι με τους Νets, μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με το πόδι στο γκάζι και παίζοντας άμυνα περιόρισαν τους Νεοϋορκέζους σε μόλις 28 πόντους. Ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα ο προπονητής των Spurs Popovic δήλωσε:'' Παίξαμε αρκετά καλά. Κάναμε κάποιες αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα στην Οκλαχόμα και ήμασταν πιο ομαδικοί.''  Ο Leonard ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας για δεύτερο στη σειρά αγώνα με 16 πόντους.

Εκτίμηση: Οι Celtics είναι ακόμα νέα ομάδα και θέλει χρόνο. Απο την άλλη οι Spurs είνια πιο ομάδα και ξεπέρασαν την ήττα της πρεμιέρας με εντυπωσιακό τρόπο. Λόγο ποιότητας και εμπειρίας πάμε στην νίκη των Spurs με -4,5 που προσφέρεται  σε πολύ καλή απόδοση στην stoiximan.gr

MIAMI HEAT - HOUSTON ROCKETS

Oι Heat ήταν ανταγωνιστικοί  στον τελευταίο τους αγώνα απέναντι στους Cavaliers, οι λεπτομέρειες έκριναν το αγώνα και στέρησαν την νίκη από την ομάδα του Μαϊάμι. Μετά το τέλος του αγώνα ο Bosh δήλωσε:'' Σε πολλές περιπτώσεις αδικούμε τους εαυτούς μας που δεν παίζουμε καλή άμυνα. Θα πάρει λίγο χρόνο αλλά θα το διορθώσουμε.'' Πρώτος σκόρερ για τους Heat ήταν ο Wade με 25 πόντους.

Στο στρατόπεδο των Rockets θέλουν μία νίκη πάνω με μία υπολογίσιμη ομάδα όπως οι Heat, περισσότερο για θέματα ψυχολογίας, αφού έχουν δύο ήττες στις δύο πρώτες αγωνιστικές. Ο προπονητής της ομάδας μετά την ήττα από τους Warriors δήλωσε για τον σταρ της ομάδας James Harden:'' Δεν δείχνει να είναι άνετος μέσα στο παρκέ, αλλά ποιος είναι. Όλη η ομάδα φαίνεται ότι δεν είναι άνετη''. Harrell με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ.

Εκτίμηση: Ο αγώνας θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Οι Rockets διαθέτουν ομάδα και παίκτες για να αποδράσουν με το διπλό από την έδρα των Heat. Πάμε με την νίκη των Rockets με +2,5 σε πολύ καλή απόδοση στην stoiximan.gr

OKLAHOMA CITY THUNDER- DENVER NUGGETS

Tι και αν βρέθηκαν 18 πόντους πίσω στο σκορ από τους Magic με μόλις ένα 12λεπτό να απομένει. Με ένα εκπληκτικό επί μέρους 42-24 οδήγησαν τον αγώνα στην διπλή παράταση και πανηγύρισαν την δεύτερη τους νίκη.  Το  δίδυμο Durand - Westbrook έβγαζε φωτιές αφού και οι δύο μαζί πέτυχαν 91 πόντους. Ο εκ των πρωταγωνιστών Kevin Durand μετά το τέλος του αγώνα είπε:'' Έπαιξαν σκληρά αλλά ανταποδώσαμε. Ελέγξαμε το δεύτερο ημίχρονο και οδηγήσαμε τον αγώνα στην παράταση, και πήραμε την νίκη''.

Την εντός έδρα ήττα γνώρισαν οι Nuggets από τους Timberwolves στον δεύτερο τους αγώνα για την σεζόν. Δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να ανταγωνιστούν τους αντιπάλους τους και ήρθε φυσιολογικά η ήττα. Μετά τον αγώνα ο προπονητής της ομάδας  Michael Malone δήλωσε:'' ήμασταν πολύ χαλαροί στον αγώνα και δεν βρήκαμε ρυθμό''. Ενώ σε μία κίνηση αναγνώρισης έμπλεξε το εγκώμιο για τον αντίπαλο καλαθοσφαιριστή  Karl-Anthony Towns (28 πόντοι, 14 ριμπάουντ) αναφέροντας χαρακτηριστικά '' απέδειξε γιατί θεωρείτε απο τους καλύτερους νεαρούς στο ΝΒΑ''.

Εκτίμηση: Με υγιείς τους Durand  και Westbrook οι Thunder είναι ικανοί για μεγάλα πράματα. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες. Έυκολο θεωρώ το -11,5 και νίκη για τους Thunder σε πολύ καλή απόδοση στην stoiximan.gr

Aυτά για σήμερα. Καλή Επιτυχία σε ότι επιλέξετε!