Με αμείωτο το ενδιαφέρον  συνεχίζεται και απόψε η δράση στο θεαματικότερο πρωτάθλημα μπάσκετ στο κόσμο. Το NBA!

Τι έγινε χθές:

Απογοητευτική ήταν η χθεσινή μέρα καθώς κανένα απο τα τρία σημεία που προτείναμε δεν πέρασε.

Οι Cavaliers μπορεί να νίκη τους 76ers ένα αγώνα όπου ο Lebron James έκανε ρεκόρ, αφού έγινε ο νεότερος παίκτης του NBA που φτάνει τους 25,000 πόντους, όμως η διαφορά των -13,5 πόντων δεν ήρθε ποτέ, παρότι οι Cavs προηγούνταν με 20 πόντους 4 λεπτά πριν τη λήξη!

Στο Houston τώρα οι Rockets νίκησαν τους Thunder, και έφτασαν έτσι στην πρώτη τους νίκη για φέτος, ενώ στην στήλη μας είχαμε προτείνει την νίκη των Thunder.

Tέλος σε ένα απο τα τελευταία χρονικά παιχνίδια της ημέρας, Clippers και Suns δεν ξεπέρασαν τους 211,5 πόντους δίνοντας μας έτσι την χαριστική βολή για το 0/3.

Στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας:

• Warriors βγαλμένοι απο παραμύθι διέλυσαν τους Grizzlies με τον Curry να τελειώνει τον αγώνα με 30 πόντους
  • Νίκη για τους Bucks με τον Αντετοκούμπο να έχει 21 πόντους.
  • Τρίτη σειρά νίκη για τους Spurs.
  • Νικηφόρο πέρασμα των Blazers στην Μινεσότα.

TOP 10 02-11

Πάμε και στους σημερινούς αγώνες, για να δούμε τα σημερινά προγνωστικά για το NBA.

DETROIT PISTONS-INDIANA PACERS

Να συνεχίσουν τις νίκες και να διευρύνουν το ρεκόρ τους σε 4-0 θα επιδιώξουν οι γηπεδούχοι. Η ομάδα του Detroit δείχνει να είναι πολύ δεμένη, πράγμα που πιστώνεται στον προπονητή της ομάδας. Στον τελευταίο τους αγώνα νίκησαν τους Bulls στην παράταση με 98-94. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα ήταν ο Morris με 26 πόντους ενώ ο Αndre Drummond είχε 20 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Αντιθέτως με τον σημερινή τους αντίπαλο, οι Pacers ακόμα να γευτούν τη χαρά της νίκης.  Στον τελευταίο τους αγώνα ηττήθηκαν εντός έδρα απο τους Jazz με 97-76. Οι παίκτες της ομάδα αδικούν τους εαυτούς τους σύμφωνα με τον guard της ομάδας George HIll, ο οποίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 17 πόντους.

Εκτίμηση: Αντίθετες καταστάσεις στα δύο στρατόπεδα. Λόγω έδρα και ψυχολογίας θα πάμε με την νίκη των Pistons. H διαφορά νίκης στο -5,5 στην stoiximan.gr.

MIAMI HEAT-ATLANTA HAWKS

Oι γηπεδούχοι αφού βρέθηκαν στην κόλαση και το -19 κόντρα στους Rockets στον τελευταίο τους αγώνα, με μία αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο ανέτρεψαν τα δεδομένα και πήραν μία σπουδαία νίκη με 109-89. Εκπληκτικός ο Whiteside πέτυχε 25 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ. Ενθουσιασμένος απο την νίκη ο προπονητής των Heat δήλωσε μετά τον αγώνα: ''Αυτά τα κάνουν οι ηγέτες. Στο ημίχρονο εγώ δεν είχα να τους πω πολλά.''.

Δύσκολη έξοδος για τα Γεράκια της Ατλάντα. Μετρούν τρείς συνεχόμενες νίκες με στενά σκόρ. Στον τελευταίο τους αγώνα νίκησαν εκτός τους Hornets με 92-94 με πρώτο σκόρερ τον Basemore. Ο προπονητής τη ομάδας μετά το τέλος του αγώνα ικανοποιημένος απο νίκη δήλωσε: '' Το τρίτο δώδεκαλεπτο δεν ήταν το καλύτερο μας, αλλά στο τέλος βρήκαμε τον τρόπο για την νίκη και αυτό κρατάμε.''

Εκτίμηση: Οι Ηawks διαθέτουν πολύ καλό σύνολο και μπορεί να ανταγωνιστεί εκτός έδρας τους Heat. Θα πάμε με στο σημείο με το λιγότερο ρίσκο. To Under 195.5 στην stoiximan.gr .