Προγνωστικά στοιχήματος για την αναμέτρηση Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός, στο πλαίσιο των τελικών της Basketleague.

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός (21:00)

Ρεπορτάζ Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να έχει σταθεί καλύτερα στην σειρά, ωστόσο το θεματάκι που έχει στα τελευταία λεπτά τον έχει φέρει πίσω στην σειρά, και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Οι πράσινοι στον προηγούμενο παιχνίδι βρέθηκαν στο +10 πεντέμιση λεπτά πριν την λήξη, ωστόσο τα τελευταία 2:30 δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποιο καλάθι, φεύγοντας με την ήττα από το ΣΕΦ. Το τριφύλλι καλείται να υπερασπιστεί την έδρα του, όπως έκανε και στο Game 2, και μπορώ να πω με μεγάλη σιγουριά πως δεν θα έχει εύκολο έργο. Οι γηπεδούχοι είδαν τον Μπορούση να φεύγει τραυματίας στο παιχνίδι του ΣΕΦ, όμως κατά μεγάλο ποσοστό, αναμένεται να είναι στην διάθεση του Τσάβι Πασκουάλ, στο πρώτο - ίσως και τελευταίο- Do or Die για την ομάδα του. Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πιο διαβασμένος -συγκριτικά με τις προηγούμενες φορές- στο τελευταίο παιχνίδι, και μένει να δούμε πως θα λειτουργήσει υπό το βλέμα του κόσμου, σε ένα παιχνίδι δίχως αύριο.

Ρεπορτάζ Ολυμπιακού

O Oλυμπιακός μπορεί να μην διανύει την καλύτερη περίοδο, μπορελι να έχει ξεμείνει από ενέργεια, ωστόσο έδειξε ψυχή στο Game 3, παίρνοντας τη νίκη με μια σπουδαία ανατροπή στα τελευταία λεπτά. Η κόπωση είναι φανερή στις τάξεις των πειραιωτών, οι οποίοι καλούνται πλέον να πάρουν μόλις μία νίκη για να σηκώσουν το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι δίχως άγχος στο ΟΑΚΑ, καθώς γνωρίζουν πως αν ηττηθούν θα έχουν άλλη μια ευκαιρία και μάλιστα μπροστά στο κοινό τους. Στα δικά μου μάτια, οι ερυθρόλευκοι θα πάνε για τη νίκη στο Νίκος Γκάλης, καθώς η έλλειψη κινδύνου φέρνει πολλά εύστοχα σουτ από την περιφέρεια, που αναμένεται να βάλει σε σκέψεις τον αντίπαλο για το πως και που θα ρισκάρει. Βέβαια, στην τελική αποτελεί δίκοπο μαχαίρι, καθώς αν δεν τα καταφερουν η πίεση θα έρθει προς το μέρος, με τον αντίπαλο να παίρνει τη ψυχολογία με το μέρος του. Ο Γκριν και ο Παπανικολαόυ αντιμετώπισαν κάποια θέματα λίγες μέρες πριν, ωστόσο αναμένεται να είναι κανονικά υπό τις οδηγίες του Σφαιρόπουλου.

Eκτίμηση:

Ο Ολυμπιακός έχει το πάνω χέρι για μένα στην αποψινή αναμέτρηση, καθώς οι έδρες πλέον έχουν πάει περίπατο, και αναμένεται να αγωνιστεί δίχως άγχος. Όπως είδαμε και στο προηγούμενο παιχνίδι του ΟΑΚΑ, αυτό έφερε πολλά εύστοχα σουτ από πλευρά των πειραιωτών με τον Γκριν να σημειώνει 5/6 τρίποντα. Βέβαια, ο Αμερικανός δεν θα πάρει τις ίδιες προσπάθεις, καθώς αυτή τη φορά θα αγωνιστεί και ο Σπανούλης, ωστόσο είναι ένας καλός οδηγός για να πάμε στο Over, αφού το Line είναι πολύ χαμηλό.