Προγνωστικά στοιχήματος για τα παιχνίδια της Παρασκευής (3/2) για την 21η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ-ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (21:30)

Άλλος ένας Ισπανικός «εμφύλιος» για την Μπασκόνια. Οι Βάσκοι προέρχονται από μια δυάδα παιχνιδιών με τη Μπαρτσελόνα η οποία τους άφησε ανάμεικτα συναισθήματα. Στο πρώτο χρονικά ματς στο πλαίσιο της Ευρωλίγκα, η ομάδα του Aλφόνσο Σίτο κατατρόπωσε τους Καταλανούς στο γήπεδο τους με 93-79 φτάνοντας τις 12 νίκες στη διοργάνωση. Λίγες ημέρες αργότερα πάντως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε ρεβάνς, αφού "άλωσε" τη «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα» με 92-84 αφήνοντας τους ΄Βάσκους στην 4η θέση.

Από την άλλη μεριά οι Μαδριλένοι συνεχίζουν...τον χαβά τους. Πήγε να τους...κάνει την στραβή το Μιλάνο την προηγούμενη αγωνιστική όμως έσωσε την παρτίδα στο τέλος. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έπειτα την "απόδραση" από το Μπάμπεργκ, δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στους Ιταλούς όπου κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη στο τελευταίο λεπτό. Στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, οι δυο ομάδες βάδιαζν...χέρι χέρι στο σκορ με τους Μαδριλένους να μη μπορούν να ξεφύγουν. Στο τελευταίο λεπτό όμως οι Μιλανέζοι...έχασαν τα αυγιά και τα πασχάλια, με τους Γιουλ και Ντόνσιτς να χαρίζουν τη νίκη στην ομάδα τους. Φελίπε Ρέγιες και Ρούντι Φερνάντεθ έμειναν εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.

Εκτίμηση: Δύο ομάδες που στην καλή τους μέρα μπορεί να σκοράρουν αμφότερες από...καμιά εκατοστή πόντους. Είναι πολύ γρήγορες, εκτελούν χωρίς να το πολυσκεφτούν, παίζοντας ένα...άναρχο παιχνίδι. Αυτό είναι το στοιχείο τους. Έτσι πορεύονται. Αναμένεται υψηλό σκορ γενικά και θα επικρατήσει ο πιο "ψύχραιμος". Προσωπικά πιστεύω πως οι Μαδριλένοι θα καταφέρουν να πάρουν τη νίκη. Οι Βάσκοι δεν είναι πολύ καλα τελευταία και με τέτοιον Γιουλ και τέτοιο Ντόνσιτς η Ρεάλ που να χάσει. Έτσι θα την εμπιστευτώ.

Νίκη Ρεάλ σε απόδοση 2.02 στην stoiximan

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ-ΕΦΕΣ (21:45)

Οι Σέρβοι...έχουν σεληνιαστεί το τελευταίο διάστημα και νικούν όποιον βρουν στον διάβα τους. Τελευταίο τους "θύμα" ήταν ο Παναθηναϊκός τον οποίο νίκησαν με 72-66. Οι "ερυρθόλευκοι" ήταν καταιγιστικοί στην αρχή του ματς με ένα σερί 16-0 και στο τελευταίο πεντάλεπτο όπου κράτησαν τους "πράσινους" στους 3 πόντους. Με αυτή τη νίκη "ανέβηκαν" στο 12-8.

Στην αντίπερα όχθη οι Τούρκοι ηττήθηκαν από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 80-77. Η ομάδα του Περάσοβιτς βρισκόταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και στα τελευταία λεπτά με κύριο εκφραστή τον Ερτέλ προσπάθησε να γυρίσει το ματς, έφτασε στο -2, όμως εν τέλει δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Έτσι έχασε την ευκαιρία να πιάσει τη Νταρουσάφακα στην 8η θέση, έχοντας μία νίκη λιγοτερη.

Εκτίμηση: Σε μεγάλα κέφια τελευταία η ομάδα του Βελιγραδίου που συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Από την άλλη η Εφές δεν έχει σταθερότητα. Είναι καλή ομάδα, γρήγορη επιθετική όμως είναι μια...του ύψους μια του βάθους. Δύσκολα θα νικήσει σε τέτοια έδρα όμως η φετινή διοργάνωση είναι γεμάτη εκπλήξεις. Έτσι θα προτιμήσω το Over μιας και οι δυο ομάδες αρέσκονται στο να σκοράρουν.