Προγνωστικά στοιχήματος για την αναμέτρηση Νταρουσάφακα-Ρεάλ Μαδρίτης, για την φάση των play-off της Ευρωλίγκα.

Nταρουσάφακα-Ρεάλ Μαδρίτης (19:30)

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε ξανά το πάνω χέρι στη σειρά, καθώς επικράτησε με 88-81 στο προηγούμενο παιχνίδι, έχοντας και πάλι το πλεονέκτημα έδρας. Η Νταρουφάσακα πλέον χρειάζεται το δύο στα δύο για να πάει στο Final-Four.

Oι Μαδριλένοι βρίσκονται μια ανάσα από την πρόκριση, έχοντας την ευκαιρία να τελειώσουν την σειρά ακόμα και στην Τουρκία. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκδίκηση μετά την ήττα στο προηγούμενο παιχνίδι, με τον Κάρολ να δίνει ρέστα από την περιφέρεια, σβήνοντας έτσι την κακή εμφάνιση που πραγματοποίησε στο δεύτερο παιχνίδι. Ο γκάρντ της Ρεάλ σημείωσε 21 πόντους, σε μόλις 21 λεπτά συμμετοχής, με του Γιουλ και Ντόνσιτς να δίνουν την χαριστική βολή στους γηπεδούχους. Παράλληλα, τα 13 επιθετικά ριμπάουντ των Ισπανών έπαιξαν σημαντικό ρόλο, καθώς ανανέωναν τον χρόνο, έχοντας περισσότερες επιθέσεις στη διάθεσή τους.

H Nταρουσάφακα ως γηπεδούχος, δεν κατάφερε να πιάσει από το λαιμό τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο -14 στα πρώτα οκτώ λεπτά, αντιμετωπίζοντας σημαντικό πρόβλημα κάτω από το καλάθι. Η συνέχεια ήταν καλύτεροι για τους Τούρκους, οι οποίο διόρθωσαν κάποιες αδυναμίες και παραλίγο να κάνουν τη ζημιά στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Ο Ντέιβιντ Μπλατ γνωρίζει την δυσκολία της τωρινής κατάστασης, καθώς μπορεί οι παίκτες του να διαθέτουν κάποια ποιότητα, ωστόσο δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτούς της Ρεάλ.

Πάντως, το απουσιολόγιο των δύο τεχνικών είναι άδειο και όλοι οι παίκτες βρίσκονται υπό τις οδηγίες τους.

Εκτίμηση:

Η Ρεάλ παραμένει το φαβορί στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να παίζουν με την πλάτη στον τοίχο. Εγώ προσωπικά πιστεύω ό,τι το ματς θα κριθεί στο καλάθι, καθώς οι Τούρκοι δεν θέλουν να χάσουν δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μέσα στην έδρα τους, και θα κοντράρουν τους Ισπανούς.