Προγνωστικά στοιχήματος για τα παιχνίδια του Γ’ ομίλου του Ευρωμπάσκετ 2015, που θα διεξαχθούν στις 9/9.

EΛΛΑΔΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ(16:00, ΑΝΤ1, ΟΤΕ SPORT 4)

Αήττητη συνεχίζει τις υποχρεώσεις η Εθνική Ελλάδας στο Ευρωμπάσκετ, η οποία επικράτησε με 79-68 της Γεωργίας. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, βάζοντας έτσι πλώρη για την πρωτιά του ομίλου. Οι Γεωργιανοί δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τα “τρικς” που είχε επινοήσει ο προπονητής τους και έτσι δεν έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Φώτη Κατσικάρη, η οποία έκανε...φύλλο και φτερό την αντίπαλο της, με την διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς (έφτασε μέχρι +28). Όλα αυτά μέχρι το ημίχρονο, καθώς στην τρίτη περίοδο οι Έλληνες παίκτες έριξαν την απόδοση τους με αποτέλεσμα να δώσουν... δικαιώματα στην ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ η οποία ολοένα και μείωνε την διαφορά. Εν τέλει το σκορ σταμάτησε στο 79-68 και κορυφαίοι για την Ελληνική ομάδα ήταν οι Καλάθης (19 π, 8 ασ.), Κουφός (12 π.) , Αντετοκούμπο (12 π.) και Ζήσης (11 π.).

Από την άλλη οι Σλοβένοι δυσκολεύτηκαν αλλά κατάφεραν εν τέλει να πάρουν τη νίκη κόντρα στους Ολλανδούς με 81-74. Αν και αρχικά οι Σλοβένοι μπήκαν δυναμικά παίρνοντας διψήφια διαφορά πόντων, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό. Στο δεύτερο μέρος οι “οράνιε” έκαναν την αντεπίθεση τους. Στα μέσα της τρίτης περιόδου με ένα σερί 14-2 κατάφεραν να επιστρέψουν στην αναμέτρηση ισοφαρίζοντας και βάζοντας...φωτιά στην συνέχεια. Με την διαφορά μία να αυξάνεται και μία να μειώνεται, οι 2 ομάδες μπηκαν στο τελευταίο λεπτό όντας σε απόσταση αναπνοής (72-70). Εκεί την κατάσταση στα χέρια του πήρε ο Ντραγκιτς ο οποίος πέτυχε συνεχόμενους πόντους, δίνοντας ανάσα στην ομάδα του και εν συνεχεία παίρνοντας τη νίκη. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Πρέπελιτς (16 π.), Ντράγκιτς(13) και Μπλάζιτς (13).

Εκτίμηση: Ματς πρωτιάς είναι το εν λόγω και ο νικητής κατά πάσα πιθανότητα θα καταλάβει και την πρώτη θέση. Η εθνική ομάδα αναμένεται να στηριχτεί και πάλι στην άμυνα της και απο εκεί να επιβάλλει το επιθετικό παιχνίδι που της αρέσει. Πιθανότατα θα πάει στο πικ εν ρολ, θέλοντας να πάρε πόντους από το ζωγραφιστό. Από την άλλη οι Σλοβένοι φαίνεται πως δεν είναι (προς το παρόν) η ομάδα “φόβητρο” του παρελθόντος αλλά αυτό δεν σημαίνει κιόλας πως δεν είναι δύσκολος αντίπαλος. Το 3/3 λέει πολλά πράγματα και σίγουρα θα είναι ένα δύσκολο ματς. Παρ' όλα αυτά πιστεύω πως η Εθνική θα καταφέρει να πάρει τη νίκη όμως το 1.25 στο οποίο προσφέρεται η απλή νίκη της δεν αξίζει ποντάρισμα. Αντίθετα πιστεύω πως ακόμη και αν πάρει τη νίκη θα είναι με δυσκολία. Έτσι θα επιλέξω την Σλοβενία με το χάντικαπ στους 9,5 πόντους σε απόδοση 1.87 στην stoiximan.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ (22:00)

Οι Ολλανδοί δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κόντρα στην Σλοβενία αν και έφτασαν κοντά έπειτα από την μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο. Οι “οράνιε” ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά στο πρώτο μέρος, στο δέυτερο μέρος κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση όχι όμως και να πάρουν τη νίκη, αφού στο τελευταίο λεπτό και ενώ βρίσκονταν 2 πόντους πίσω, ο Ντράγκιτς ανέλαβε για λογαριασμό της Σλοβενίας και έτσι τους έδωσε τη νίκη. Κορυφαίοι για τους ηττημένους οι οποίοι παραμένουν με μία νίκη στον όμιλο, ήταν οι Ντε Γιονγκ και Κλουφ με 19 και 25 πόντους αντίστοιχα.

Οι Κροάτες από την άλλη έκαναν το καθήκον τους και πήραν τη νίκη απέναντι στα Σκόπια με 73-55. Παρά την μεγάλη διαφορά, οι Κροάτες για αρκετή διάρκεια στην αναμέτρηση δυσκολεύονταν απέναντι στους Σκοπιανούς, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς επικράτησε με 22-10 και εκεί ήταν το κλειδί της αναμέτρησης, καθώς στην συνέχεια δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σαμαρτζίσκι με 10 πόντους.

Εκτίμηση: Οι Κροάτες είναι σίγουρα το φαβορί της αναμέτρησης, όμως οι Ολλανδοί δεν αναμένεται να τα παρατήσουν εύκολα. Είναι καλή ομάδα, πεισματάρα και σίγουρα αναμένεται να παλέψει μέχρις εσχάτων καθώς ενδεχόμενη ήττα, λγοστεύει τις πιθανότητες πρόκρισης. Οι “προτοκαλί” έχουν ως αχιμή του δόρατος τους Ντε Γιονγκ και Κλουφ αλλά πέραν αυτών λίγα πράγματα. Η ομάδα του Περάσοβιτς όμως, έχει πλουραλισμό παικτών οι οποίοι μπορούν να κάνουν την διαφορά. Προσωπικά θα πάω στο Over 143,5 πόντων το οποίο προσφέρεται στο 1.90 στην stoiximan, καθώς και οι 2 ομάδες αρέσκονται στο επιθετικό παιχνίδι, ενώ έχουν σε...δεύτερη μοίρα το αμυντικό.

H Stoiximan, ούσα σταθερά δίπλα σας, προσφέρει πληθώρα επιλογών προκειμένου να κάνετε εύκολα και άφοβα καταθέσεις και αναλήψεις!