Προγνωστικά στοιχήματος για τα παιχνίδια του Γ’ ομίλου του Ευρωμπάσκετ 2015 που θα διεξαχθούν στις 6/9.

ΕΛΛΑΔΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ (22:00 ΑΝΤ1, ΟΤΕ SPORT 5)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ η Ελλάδα η οποία επικράτησε με με 85-65 των Σκοπίων. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη ξεκίνησε μουδιασμένα την αναμέτρηση όμως όχι για πολύ. Λίγα λεπτά μόλις μετά την έναρξη του αγώνα, ο Έλληνας κόουτς καλεί τάιμ αουτ με σκοπό να αφυπνήσει την ομάδα του, και τα κατάφερε. Από εκείνο το σημείο, έπεια από το ξέσπσμα της η «γαλανόλευκη» πέρασε μπροστά στο σκορ, με αποτέλεσμα να το διατηρήσει αυτό μέχρι τέλους. Οι Σκοπιανοί το πάλεψαν για 30 λεπτά, όμως στην τελευταία περίοδο δεν μπόρεσαν να κάνουν αυτό το κάτι παραπάνω που έπρεπε. Έτσι η Εθνική πάτησε γκάζι και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο της. Κορυφαίοι για τους νικητές, ήταν τόσο ο Γιώργος Πρίντεζης με 18 πόντους, ο Γιάννης Μπουρούσης με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, όσο φυσικά και ο Κώστας Σλούκας ο οποίος άλλαξε τον ρυθμό του παιχνιδιού εις το έπακρον, βοηθώντας την ομάδα του να πάρει τη νίκη. Όσο για τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο Κοστόσκι με 20 πόντους.

Την πρώτη τους νίκη μπροστά στο κοινό τους πραγματοποίησαν οι Κροάτες, επικρατώντας στην πρεμιέρα με 80-73 της Σλοβενίας. Οι φιλοξενούμενοι αν και ξεκίνησαν αρκετά καλά την αναμέτρηση έχοντας μάλιστα προβάδισμα με 8 πόντους λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο οι Κροάτες πήραν μπροστά και με ένα σερί γύρισαν το ματς και το έφεραν στα μέτρα τους μέχρι τέλους. Οι Σλοβένοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια στο τέλος να ξαναγυρίσουν το παιχνίδι, μάταια όμως και έτσι γνώρισαν την ήττα.

Εκτίμηση: Την πρώτη γεύση για τι έπεται στην συνέχεια πήρα από την Εθνική στη νίκη κόντρα στα Σκόπια. Πήραμε μια γεύση για το τι μπορεί να κάνει αυτή η ομάδα στην συνέχεια. Από τη στιγμή που απέβαλλε το άγχος από πάνω της και επικεντρώθηκε στον σκοπό της όλα έγιναν πιο εύκολα. Η λογική λέει πως και κόντρα στην Κροατία βασικό πλάνο θα είναι το «τάισμα» των ψηλών. Στην πρεμιέρα Μπουρούσης, Κουφός και Πρίντεζης έκαναν...όργια κάτω από την ρακέτα του αντιπάλου και αυτό αναμένεται να είναι και το πρώτο μέλημα στους Κροάτες. Θα προσπαθήσει να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο όποτε παρουσιαστεί η ευκαιρία, παίρνοντας δύναμη από την «ατσάλινη» άμυνα της. Οι Κροάτες είναι πολύ καλοί στην περιφέρεια, όντας μεγάλη απειλή για την εκάστοτε αντίπαλη άμυνα, όπως φυσικά και στο ζωγραφιστό όπου στηρίζεται αρκετά. Σαν βασική επιλογή θα πάρω το Under 144,5 πόντων σε απόδοση 1.91 στην stoiximan. Πιστεύω πως κυρίαρχο ρόλο στο παιχνίδι αναμένεται να παίξει η άμυνα, όπου η Εθνική στηρίζει πολλά και θα προσπαθήσει να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της. Εν συνεχεία θα επιλέξω τη νίκη της Ελλάδας από 1 ως 5 πόντους σε απόδοση 4.60. Η Εθνική έχει ένα ρόστερ από 12 ετοιμοπόλεμους «καμικάζι» όπου ο καθένας μπορεί όχι μόνο να βοηθήσει αλλά και να πρωταγωνιστήσει. Και ειδικά σε τέτοιο ματς, όπου είναι ένας πρόωρος τελικός για την πρώτη θέση, πιστεύω πως οι «καμικάζι» θα κάνουν την δουλειά τους και θα πάρουν την πολυπόθητη νίκη.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΠΓΔΜ (16:00)

Οι Ολλανδοί πραγματοποίησαν την πρώτη έκπληξη του τουρνουά, επικρατώντας με 73-72 της Γεωργίας. Οι «οράνιε» ήλεγχαν την αναμέτρηση στην μεγαλύτερη διάρκεια της, όντας πρωτοπόρος στο σκορ, όμως στο τέλος λίγο έλειψε να χάσουν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους. Οι «πορτοκαλί» δεν έβρισκαν στόχο με αποτέλεσμα να δώσουν το δικαίωμα στην αντίπαλο της να προηγηθεί με 5 πόντους λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, με τον Κλουφ όμως να...σώζει την παρτίδα. Ο Ολλανδός άσος σημείωσε τους 8 από τους 15 πόντους της ομάδας του στην τελευταία περίοδο και με 22 πόντους συνολικά πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη.

Δεν κατάφεραν να κάνουν και πολλά πράγματα οι Σκοπιανοί κόντρα στην Ελλάδα. Μονολότι ξεκίνησαν πολύ καλά και προηγήθηκαν με 7 πόντους στα πρώτα λεπτά, παρά το γεγονός πως σε όλο το ματς δοκίμαζαν την τύχη τους από τα 6,75 και είχαν 40% στα τρίποντα, εν τέλει στην τέταρτη περίοδο δεν κατάφεραν να κάνουν το κάτι παραπάνω, δίχως εναλλακτικό σχέδιο και έτσι μοιραία γνώρισαν την βαριά ήττα με 85-65.

Εκτίμηση: Οι Ολλανδοί μπορεί να έκαναν την έκπληξη στο πρώτο παιχνίδι, όμως τώρα θα πρέπει να αποδείξουν πως αυτό δεν ήταν απλώς ένα...πυροτέχνημα. Θα πρέπει να αποδείξουν πως δεν ήρθε τυχαία αυτή η νίκη, δίχως αυτό να είναι απίθανο κόντρα στο ανορθόδοξο στυλ παιχνιδιού των Σκοπιανών. Η ομάδα του Σρμπινόφσκι είχε ένα πολύ μονοδιάστατο τρόπο παιχνιδιού κόντρα στην Ελλάδα. Προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως με τρίποντα (40%) σουτάροντας 30(!), ενώ παράλληλα είχαν 24% ευστοχία στο ζωγραφιστό. Παρά το γεγονός πως είναι αρκετά ανορθόδοξο το παιχνίδι τους, προσωπικά πιστεύω πως θα παρόυν τη νίκη κόντρα στην Ολλανδία, με την απλή νίκη να προσφέρεται στο 1.67.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΓΕΩΡΓΙΑ (19:00, ΟΤΕ SPORT 4)

Οι Σλοβένοι δεν ξεκίνησαν όπως θα ήθελαν τις υποχρεώσεις τους στην διοργάνωση αφού θηττήθηκαν από τους Κροάτες με 80-73. Ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς έχοντας πάρει προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, χάνοντας το όμως από την δεύτερη περίοδο μέχρι το τέλος. Στα τελευταία λεπτά επιχείρησαν την ανατροπή, όμως οι Κροάτες δεν τους το επέτρεψαν και έτσι έμειναν με την...όρεξη.

Στην αντίπερα όχθη οι Γεωργιανοί είναι επίσης πληγωμένοι καθώς γνώρισαν την ήητα από την Ολλανδία με 73-72. Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να μπει με το δεξί στο τουρνουά. Παρά το γεγονός πως σε όλο σχεδόν το παιχνίδι βρισκόταν πίσω στο σκορ, στα τελευταία λεπτά επιχείρησαν την ανατροπή, την κατάφεραν, προηγήθηκαν με 5 πόντους όμως εν τέλει γνώρισαν από τον «δήμιο» τους, Κλουφ ο οποίος πέτυχε 22 πόντους.

Εκτίμηση: Οι Σλοβένοι θα «παλέψουν» στον συγκεκριμένο όμιλο για όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα στην βαθμολογία, έχοντας όμως δύσκολο έργο. Ξεκίνησε με ήττα από την Κροατία, η οποία όμως σίγουρα δεν θα προξένησε έκπληξη στην ομάδα. Ήταν μια ήττα εντός προγράμματος και τώρα θα κοιτάξουν μπροστά με σκοπό να κάνουν ότι είναι δυνατόν για την πρόκριση (αρχικά) και καλύτερο πλασάρισμα (εν συνεχεία). Αρχής γενομένης από τους Γεωργιανούς, τους οποίους υπερτερούν αρκετά. Οι Σλοβένοι έχουν και την ποιότητα και την εμπιερία να πάρουν αυτό το ματς και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου αυτό θα γίνει. Έτσι, θα επιλέξω τη νίκη της Σλοβενίας καλύπτοντας και το χάντικαπ, στους -5,5 πόντους σε απόδοση 1.93 στην stoiximan.

H Stoiximan, όντας σταθερά δίπλα σας, προσφέρει πληθώρα επιλογών προκειμένου να κάνετε εύκολα και άφοβα καταθέσεις και αναλήψεις!

Εάν δεν έχεις λογαριασμό και θέλεις να ανοίξεις, πάτα ΕΔΩ!