Στις 31 Αυγούστου ξεκινά το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μπάσκετ με 24 ομάδες για πρώτη φορά. Η κίνηση της FIBA να αυξήσει τις ομάδες βασίζεται στην επιθυμία της να διαδώσει ακόμα περισσότερο το άθλημα αλλά και να δώσει την ευκαιρία σε εθνικές ομάδες με μικρή μπασκετική δύναμη να αποκτήσουν σημαντικές εμπειρίες. Εμπειρίες που ίσως τις βοηθήσουν στην ανάπτυξη του μπάσκετ στην χώρα τους. Αυτό βέβαια έχει και αρνητικά καθώς το επίπεδό τους είναι πραγματικά χαμηλό και κάποιοι έξτρα αγώνες αποτελούν επιβάρυνση για τους αθλητές.

Ας μην ξεχνάμε πως όλοι αυτοί οι αθλητές εδώ και έναν μήνα κάνουν προετοιμασία, δίνουν φιλικά και αφού τελειώσει το τουρνουά αυτό θα ενσωματωθούν στους συλλόγους τους για μια νέα προετοιμασία και φυσικά μια ολόκληρη αγωνιστική σεζόν! Από την άλλη αν σκεφτούμε αποκλειστικά το τουρνουά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, τότε κάποιοι έξτρα (εύκολοι) αγώνες δίνουν την δυνατότητα στις ομάδες να φορμαριστούν καλύτερα ενόψει προημιτελικών-ημιτελικών και τελικών.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τους ομίλους, το πρόγραμμα των αγώνων καθώς και το σύστημα διεξαγωγής του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Δεν θα είχε νόημα να κάνουμε ανάλυση όλων των ομάδων παρά μόνο αυτών που πιστεύουμε πως θα είναι ανταγωνιστικές. Μείνετε λοιπόν κοντά μας και με συχνά άρθρα θα σας παρουσιάζουμε κάποιες από τις ομάδες αλλά θα σας δίνουμε και τις προτάσεις μας για συγκεκριμένα παιχνίδια.SCHEDULE

31.08.2011
A/1
15:15
Spain --
Panevezys, LTU
Poland
B/1
15:15
Serbia --
Siauliai, LTU
Italy
C/2
15:30
Montenegro --
Alytus, LTU
F.Y.R. of Macedonia
D/2
15:30
Belgium --
Klaipeda, LTU
Georgia
A/3
17:45
Turkey --
Panevezys, LTU
Portugal
B/3
17:45
France --
Siauliai, LTU
Latvia
C/1 
18:00 
Greece --
Alytus, LTU
Bosnia and Herzegovina
D/1
18:00
Slovenia --
Klaipeda, LTU
Bulgaria
A/2
21:00
Lithuania --
Panevezys, LTU
Great Britain
B/2
21:00
Germany --
Siauliai, LTU
Israel
C/3
21:00
Croatia --
Alytus, LTU
Finland
D/3
21:00
Russia --
Klaipeda, LTU
Ukraine
01.09.2011
A/5
15:15
Portugal --
Panevezys, LTU
Spain
B/5
15:15
Latvia --
Siauliai, LTU
Serbia
C/4
15:30
Bosnia and Herzegovina --
Alytus, LTU
Montenegro
D/4
15:30
Bulgaria --
Klaipeda, LTU
Belgium
A/6
17:45
Great Britain --
Panevezys, LTU
Turkey
B/6
17:45
Israel --
Siauliai, LTU
France
C/5 
18:00 
Finland --
Alytus, LTU
Greece
D/6
18:00
Georgia --
Klaipeda, LTU
Russia
A/4
21:00
Poland --
Panevezys, LTU
Lithuania
B/4
21:00
Italy --
Siauliai, LTU
Germany
C/6
21:00
F.Y.R. of Macedonia --
Alytus, LTU
Croatia
D/5
21:00
Ukraine --
Klaipeda, LTU
Slovenia
02.09.2011
A/9
15:15
Spain --
Panevezys, LTU
Great Britain
B/9
15:15
Serbia --
Siauliai, LTU
Israel
A/7
17:45
Portugal --
Panevezys, LTU
Poland
B/7
17:45
Latvia --
Siauliai, LTU
Italy
A/8
21:00
Turkey --
Panevezys, LTU
Lithuania
B/8
21:00
France --
Siauliai, LTU
Germany
03.09.2011
C/7
15:30
Finland --
Alytus, LTU
Bosnia and Herzegovina
D/7
15:30
Ukraine --
Klaipeda, LTU
Bulgaria
C/9 
18:00 
Greece --
Alytus, LTU
F.Y.R. of Macedonia
D/9
18:00
Slovenia --
Klaipeda, LTU
Georgia
C/8
21:00
Croatia --
Alytus, LTU
Montenegro
D/8
21:00
Russia --
Klaipeda, LTU
Belgium
04.09.2011
A/11
15:15
Great Britain --
Panevezys, LTU
Portugal
B/11
15:15
Israel --
Siauliai, LTU
Latvia
C/11
15:30
F.Y.R. of Macedonia --
Alytus, LTU
Finland
D/11
15:30
Georgia --
Klaipeda, LTU
Ukraine
A/10
17:45
Poland --
Panevezys, LTU
Turkey
B/10
17:45
Italy --
Siauliai, LTU
France
C/12 
18:00 
Montenegro --
Alytus, LTU
Greece
D/10
18:00
Bulgaria --
Klaipeda, LTU
Russia
A/12
21:00
Lithuania --
Panevezys, LTU
Spain
B/12
21:00
Germany --
Siauliai, LTU
Serbia
C/10
21:00
Bosnia and Herzegovina --
Alytus, LTU
Croatia
D/12
21:00
Belgium --
Klaipeda, LTU
Slovenia
05.09.2011
A/13
15:15
Great Britain --
Panevezys, LTU
Poland
B/13
15:15
Israel --
Siauliai, LTU
Italy
C/15
15:30
Finland --
Alytus, LTU
Montenegro
D/13
15:30
Georgia --
Klaipeda, LTU
Bulgaria
A/14
17:45
Spain --
Panevezys, LTU
Turkey
B/15
17:45
Latvia --
Siauliai, LTU
Germany
C/14 
18:00 
Greece --
Alytus, LTU
Croatia
D/14
18:00
Slovenia --
Klaipeda, LTU
Russia
A/15
21:00
Portugal --
Panevezys, LTU
Lithuania
B/14
21:00
Serbia --
Siauliai, LTU
France
C/13
21:00
F.Y.R. of Macedonia --
Alytus, LTU
Bosnia and Herzegovina
D/15
21:00
Ukraine --
Klaipeda, LTU
Belgium

 

07.09.2011
E/1
15:30
Team(B/3) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(A/1)
E/2
18:00
Team(B/2) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(A/2)
E/3
21:00
Team(A/3) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(B/1)
08.09.2011
F/1
15:30
Team(D/3) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(C/1)
F/2
18:00
Team(D/2) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(C/2)
F/3
21:00
Team(C/3) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(D/1)
09.09.2011
E/4
15:30
Team(A/1) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(B/2)
E/5
18:00
Team(B/3) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(A/3)
E/6
21:00
Team(A/2) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(B/1)
10.09.2011
F/4
15:30
Team(C/1) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(D/2)
F/5
18:00
Team(D/3) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(C/3)
F/6
21:00
Team(C/2) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(D/1)
11.09.2011
E/7
15:30
Team(B/1) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(A/1)
E/8
18:00
Team(A/2) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(B/3)
E/9
21:00
Team(B/2) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(A/3)
12.09.2011
F/7
15:30
Team(D/1) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(C/1)
F/8
18:00
Team(C/2) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(D/3)
F/9
21:00
Team(D/2) --
Vilnius, LTU
Vilnius Arena
Team(C/3)
14.09.2011
79/A
18:00
Team(E/1) --
Kaunas, LTU
Kaunas Arena
Team(F/4)
82/A
21:00
Team(F/2) --
Kaunas, LTU
Kaunas Arena
Team(E/3)
15.09.2011
83/A
15:30
Loser of (79) --
Kaunas, LTU
Kaunas Arena
Loser of (82)
80/A
18:00
Team(E/2) --
Kaunas, LTU
Kaunas Arena
Team(F/3)
81/A
21:00
Team(F/1) --
Kaunas, LTU
Kaunas Arena
Team(E/4)
16.09.2011
84/A
15:00
Loser of (80) --
Kaunas, LTU
Kaunas Arena
Loser of (81)
85/A
17:30
Winner of (79) --
Kaunas, LTU
Kaunas Arena
Winner of (82)
86/A
21:00
Winner of (80) --
Kaunas, LTU
Kaunas Arena
Winner of (81)
17.09.2011
87/A
18:00
Loser of (83) --
Kaunas, LTU
Kaunas Arena
Loser of (84)
88/A
21:00
Winner of (83) --
Kaunas, LTU
Kaunas Arena
Winner of (84)
18.09.2011
89/A
17:30
Loser of (85) --
Kaunas, LTU
Kaunas Arena
Loser of (86)
90/A
21:00
Winner of (85) --
Kaunas, LTU
Kaunas Arena
Winner of (86)