• Στάδιο: Zalgiris Arena
  • Χωρητικότητα: 15.552

Ζαλγκίρις

Κατάσταση Ομάδας

Η ομάδα του Σαάρας λίγο έλειψε να κάνει μια σπουδαία ανατροπή στο Ισραήλ, κόντρα στη Μακάμπι, όμως δεν τα κατάφερε εν τέλει. Οι Λιθουανοί στο πρώτο μέρος πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, όμως ένα σερί στην τρίτη περίοδο (16-0) εκτόξευσε την διαφορά. Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του λαού είδε την αντίπαλο της να κάνει κι αυτή με τη σειρά της ένα σερί για να γυρίσει το ματς, όμως Κόουλ και Τάιους δεν άφησαν να συμβεί αυτό. Έτσι, οι Λιθουανοί ηττήθηκαν με 81-74 και ¨έπεσαν» στην 8η θέση με ρεκόρ 5-5.

Απουσίες

Δεν αντιμετπίζει προβλήματα η ομάδα του Γιασικεβίτσιους.

Παναθηναϊκός

Σε τρομερό φεγγάρι βρίκσεται η ομάδα του Πασκουάλ, η οποία φαίνεται πως έχει…ξυπνήσει από τον λήθαργο (χάρις τον Καλάθη κυρίως) και το σερί της πλέον αυξήθηκε τις 5 νίκες. Τελευταίο της θύμα, η Μαλαγα. Αν και οι «πράσινοι» τα βρήκαν σκούρα με τους Ισπανούς, δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό ως το τελευταίο δεκάλεπτο, ότι γινόταν γινόταν χάρις τους Καλάθη και Γκιστ. Εκεί όμως, «μίλησαν» και οι υπόλοιποι. Με μπροστάρηδες τους Παππά και Ρίβερς και με 7/15 τρ. πήραν την πολυπόθητη νίκη, η οποία τους έφερε στην 4η θέση με 7-3 παρέα με την Φενέρ.