• Ώρα: 22:00
  • Στάδιο: Estádio do Rio Ave
  • Χωρητικότητα: 12.815
  • Κωδ. ΟΠΑΠ: 906
  • Προϊστορία Ρίο Άβε - Τοντέλα Μέχρι στιγμής 2 αναμετρήσεις αποτελούν την προϊστορία των δύο ομάδων στην έδρα της Ρίο Άβε για τον θεσμό της Λίγκα Νος, όπου από 1 νίκη έχει η κάθε ομάδα.
  • Αποτέλεσμα 1ου Γύρου Τοντέλα-Ρίο Άβε 1-3

Ρίο Άβε

Κατάσταση Ομάδας

Την 12η φετινή της ήττα κατάφερε να “γευτεί” στην 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος η γηπεδούχος Ρίο Άβε. Το “μεγάλο ποτάμι” αντιμετώπισε εκτός έδρας την Γκιμαράες σε μία αναμέτρηση όπου ξεκίνησε δυναμικά στα πρώτα λεπτά, στην συνέχεια δεν κατάφερε να κρατήσει την υπεροχή και αφέθηκε στις “ορέξεις” των γηπεδούχων, με ένα αυτογκόλ στο 22′ κι άλλα δύο τέρματα σε 29′ και 41′ βρέθηκε να χάνει με 3-0, στην επανάληψη συνέχισε να δέχεται ακόμα πίεση αλλά χωρίς να σημειωθεί κάτι αξιόλογο το αποτέλεσμα ήταν το 3-0 να μην αλλάξει και να δώσει την ήττα. Μία ήττα η οποία επανέφερε την ομάδα από την Βίλα ντο Κόντε στα αρνητικά αποτελέσματα μετά και την εντός έδρας νίκη επί της Εστορίλ (2-0) ενώ παράλληλα την έθεσε και στην 6η θέση της βαθμολογίας, απέχοντας με ματς λιγότερο από την 5η Μαρίτιμο μόλις 1 βαθμό.

Απουσίες

Χωρίς προβλήματα τραυματισμού ή τιμωριών θα αγωνιστεί απόψε η γηπεδούχος ομάδα.

Bet Info

Σε πλαίσια πρωταθλήματος η ομάδα του Μιγκέλ Καρντόσο έχει να δεχθεί ήττα από τις 27/11/2017, όπου και ηττήθηκε από την Γκιμαράες με σκορ 0-1. Από τότε ακολουθούν 6 νίκες και 1 ισοπαλία.

Τοντέλα

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα συνέχισε και στην 29η “στροφή” του πρωταθλήματος η φιλοξενούμενη απόψε Τοντέλα. Οι “χρυσοπράσινοι” υποδέχθηκαν εντός έδρας την Πορτιμονένσε σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά, δημιούργησαν φάσεις, η φιλοξενούμενη ομάδα στο 20′ έκανε το 0-1, οι γηπεδούχοι “απάντησαν” στο 24′ όπου ισοφάρισαν σε 1-1 ενώ στο 37′ έκαναν το 2-1, στην επανάληψη η αντίπαλη ομάδα στο 54′ ισοφάρισε σε 2-2, στο υπόλοιπο του ματς οι “οικοδεσπότες” δέχονταν πίεση αλλά άντεξαν, κι όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα αμφότερες να αρκεστούν στον έναν βαθμό της ισοπαλίας. Έτσι λοιπόν η ομώνυμη ομάδα από την Τοντέλα συμπλήρωσε 4 σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη στον θεσμό και βρισκόμενη με 31 βαθμούς στο “σακουλάκι” της πορεύεται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, όντας παράλληλα στο +5 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Απουσίες

Οι φιλοξενούμενοι απόψε δεν μπορούν να υπολογίζουν στους Μουρίλο (Ε), Πιτέ (Μ), Νικ Άνσελ (Α), Νέγκο Τέμπενγκ (Μ) και Τζούνιορ Πιούς (Α), εφόσον οι τρείς πρώτοι είναι τραυματίες ενώ οι υπόλοιποι απλά δεν υπολογίζονται μέχρι το τέλος της σεζόν.

Bet Info

Μέχρι στιγμής στο 2018 το σύνολο του Πέπα έχει αγωνιστεί 6 φορές εκτός έδρας για το πρωτάθλημα, όπου σε αυτά τα 6 παιχνίδια έχει πετύχει μόλις 1 νίκη, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες.