• Μετάδοση: COSMOTE SPORT 5HD
  • Στάδιο: Stadio San Paolo
  • Χωρητικότητα: 60.240
  • Κωδ. ΟΠΑΠ: 1490
  • Προϊστορία Νάπολι - Ουντινέζε 5-1-0 στην τελευταία εξάδα αγώνων με γηπεδούχο τη Νάπολι.
  • Αποτέλεσμα 1ου Γύρου Ουντινέζε-Νάπολι 0-1

Νάπολι

Κατάσταση Ομάδας

Η φοβερή απόκρουση του Ντοναρούμα σε σουτ του Μίλικ στο 92′ στέρησε από τη Νάπολι το τρίποντο και το τελικό 0-0 απέναντι στη Μίλαν κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει την απομάκρυνση από το σκουντέτο για ακόμα μία σαιζόν. Η απόσταση από την πρωτοπόρο Γιουβέντους ανέβηκε στους 6 βαθμούς και θα πρέπει να συμβούν πράγματα και θαύματα για να αντιστραφεί η κατάσταση για τους παρτενοπέι που εδώ και καιρό δεν θέλγουν με τις εμφανίσεις τους. Εν αναμονή της απόφασης του Σάρι για παραμονή ή μη στην ομάδα, 12-2-2 με 10/16 over ο απολογισμός στο Σαν Πάολο στη Seria A.

Απουσίες

Πρακτικά πλήρης απόψε η Νάπολι.

Ουντινέζε

To γκολ του Λαζάνια στο δέκατο λεπτό της αναμέτρησης στη Σαρδηνία την έβαλε μπροστά στο σκορ, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από την Κάλιαρι που στο φινάλε υποχρέωσε την Ουντινέζε σε ακόμα μία ήττα (2-1). Εννιά παιχνίδια χωρίς βαθμό συμπλήρωσαν οι μπιανκονέρι που έχουν υποστεί βαθμολογική καθίζηση αλλά το μαξιλαράκι των έξι βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη είναι ένας σημαντικός λόγος για να αισθάνονται σχετικά ασφαλείς. Αγωνιστική με αγωνιστική βέβαια μεγαλώνει η μουρμούρα, 5-1-10 με 10/16 over μακριά από το Φρίουλι.