• Στάδιο: Menora Mivtachim Arena
  • Χωρητικότητα: 11.060

Μακάμπι

Κατάσταση Ομάδας

Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να πάρουν άλλη μια σημαντική νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στην Ζαλγκίρις. Η ομάδα του Σπάχια δε μπρούσε να ξεφύγει το σκορ ως το ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο, όμως, έτρεξε ένα σρί 13-0 που της εξασφάλισε ουσιαστικά τη νίκη. Έτσι, μαζί με αυτήν, έφτασαν στο 6-4 και την 5η θέση. Κορυφαίοι (και στο προηγούμενο ματς αλλά και στη σεζόν μέχρι τωρα) οι Κόουλ και Τάιους οι οποίοι ηγούνται της ομάδας του λαού.

Απουσίες

Όλοι οι παίκτες στην διάθεση του Σπάχια.

Βαλένθια

Συνεχίζεται ο κατήφορος των πρωταθλητών Ισπανίας, που έφτσαν τις 6 σερί ήττες. Αυτή τη φορά, θύτης ήταν ο Ολυμπιακός. Οι «νυχτερίδες» έχασαν αρκετά εύκολα θα έλεγα το ματς, καθώς πίσω από τους Γκριν και Πλάις, ουσιαστικά ,κανείς άλλος δεν βοήθησε την ομάδα. Γενικά, οι Ισπανοί έχουν θέμα από την αρχή της σεζόν. Πέραν του Γκριν, δεν υπάρχει κάποιος άλλος να στηριχτούν γενικά σπάνια ξεπερνούν τους 65-70 πόντους.