• Προϊστορία Λειψία - Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-1-0 για τους Κόκκινους Ταύρους η σύντομη παράδοση.
  • Αποτέλεσμα 1ου Γύρου Μπάγερ Λεβερκούζεν-Λειψία 2-2

Λειψία

Κατάσταση Ομάδας

Έρχεται από τη νίκη (1-0) επί της Μαρσέιγ κεφαλαιοποιώντας το καλό της πρώτο ημίχρονο με το τέρμα του συνήθους υπόπτου Τίμο Βέρνερ, ενώ στην επανάληψη προέβη σε διαχείριση της κατάστασης κι έτσι πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στους 8 του Γιουρόπα Λιγκ.  Νωρίτερα είχε έρθει ακόμα μία επικράτηση, πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 2-3 μέσα στο Αννόβερο και χάρη στο τρίποντο αυτό ο σύλλογος της Σαξονίας αναρριχήθηκε εκ νέου στην προνομιούχο πρώτη τετράδα, με τη μάχη για το Τσάμπιονς Λιγκ να εντείνεται. 8-4-2 με 9/14 over ο απολογισμός των Κόκκινων Ταύρων στη Red Bull Arena.

Απουσίες

Xτύπησε ο μέσος Λάιμερ, μακροχρόνια τα υπόλοιπα προβλήματα.

Bet Info

3-3-0 το πρόσφατο σερί της Λειψίας εντός κι εκτός συνόρων.

Μπάγερ Λεβερκούζεν

Κυριάρχησε από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό της εντός έδρας αναμέτρησης με την Άουγκσμπουργκ αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν σε γκολ, με αποτέλεσμα να μείνει στη λευκή ισοπαλία (0-0). Προφανέστατα αποτυχημένο το αποτέλεσμα για τις Ασπιρίνες που έπεσαν από την προνομιούχο πρώτη τετράδα, δε θέλουν σε καμία περίπτωση να μείνουν εκτός του επόμενου Τσάμπιονς Λιγκ και ως εκ τούτου το αποψινό ντέρμπυ στη Λειψία είναι οριακό για την ευόδωση του σκοπού τους. 6-4-4 με 8/14 over οι εκτός Λεβερκούζεν επιδόσεις των Ασπιρίνων.