• Μετάδοση: COSMOTE SPORT 8HD
  • Στάδιο: Stadio Olimpico
  • Χωρητικότητα: 73.000
  • Κωδ. ΟΠΑΠ: 2534
  • Προϊστορία Λάτσιο - Σάλτσμπουργκ To 2009 η Σάλτσμπουργκ νίκησε δύο φορές με το ίδιο σκορ (2-1).

Λάτσιο

Κατάσταση Ομάδας

Άργησε να πάρει μπρος απέναντι στην ουραγό Μπενεβέντο αλλά στο τελευταίο ημίωρο σημείωσε πέντε γκολ συντρίβοντας τους φιλοξενούμενους που έπαιξαν για 80 λεπτά με παίκτη λιγότερο με το εντυπωσιακό 6-2. Μάλιστα σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα οι πρωτευουσιάνοι του Ιντζάγκι περιόρισαν τη διαφορά από την πρώτη τετράδα στους δύο βαθμούς και την Κυριακή έπεται η αναμέτρηση στο Φρίουλι με την ντεφορμέ Ουντινέζε. Ωστόσο βέβαια υπάρχει το αποψινό παιχνίδι, με τους Ρωμαίους να θέλουν να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης στην φάση των 8 του Γιουρόπα Λιγκ βάζοντας τέλος και στην κατάρα που τους ταλαιπωρεί απέναντι σε συλλόγους από την Αυστρία (3 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια).

Απουσίες

Τραυματίας ο Λούλιτς (Μ), ερωτηματικό η συμμετοχή των Μαρκέτι (Τ), Λουκάκου (Α), Γουάλας (Α).

Σάλτσμπουργκ

Ο υγιεινός περίπατος στην αυστριακή Μπουντεσλίγκα συνεχίζεται, τελευταίο θέμα της Σάλτσμπουργκ η Βόλφσμπεργκερ που έπεσε αμαχητί (2-0) με τέρματα των Μπερίσα και Νταμπούρ, ένα σε κάθε ημίχρονο. Στο +8 από τη δεύτερη Στουρμ Γκρατς οι Κόκκινοι Ταύροι, επόμενη εντός συνόρων αποστολή αυτή της Κυριακής απέναντι στη Λίντσερ. Με δεδομένη πάντως την διασφάλιση των εγχώριων πρωτείων για ακόμα μία σαιζόν, το βάρος πέφτει σχεδόν αποκλειστικά στη διάκριση στο θεσμό του Γιουρόπα Λιγκ, μάλιστα μετά την επική πρόκριση επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ το συγκρότημα της όμορφης πόλης της δυτικής Αυστρίας απέδειξε τις υψηλές του δυνατότητες.