• Μετάδοση: COSMOTE SPORT 6HD
  • Στάδιο: Stadio Olimpico
  • Χωρητικότητα: 73.000
  • Κωδ. ΟΠΑΠ: 644
  • Προϊστορία Λάτσιο - Μπενεβέντο Και στις δύο συναντήσεις τους στο παρελθόν η Λάτσιο επικράτησε με ακριβές σκορ 5-1.
  • Αποτέλεσμα 1ου Γύρου Μπενεβέντο-Λάτσιο 1-5

Λάτσιο

Κατάσταση Ομάδας

Δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την αγωνιστική της υπεροχή στον αγώνα κόντρα στη Μπολόνια στο στάδιο Ολίμπικο, παρότι κατάφερε να αντιδράσει γρήγορα (11′) με τον Λούκας Λέιβα στο προβάδισμα των ροσομπλού (5′), δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που είχε στην επανάληψη κατά κύριο λόγο με τον Φελίπε Άντερσον μένοντας στο 1-1. Κι άλλο χαμένο έδαφος στη μάχη της τετράδας, με την Ίντερ να την έχει προσπεράσει και τη Μίλαν να καιροφυλαχτεί, συνεπώς σήμερα απαιτείται το τρίποντο κόντρα στην ουραγό Μπενεβέντο. Την Πέμπτη είναι προγραμματισμένος ο αγώνας στη Ρώμη απέναντι στη Σάλτσμπουργκ για τους 16 του Γιουρόπα Λιγκ, 7-3-4 με 9/14 over το εντός έδρας σερί στο καμπιονάτο.

Απουσίες

Τιμωρημένος ο Γουάλας (Α), τραυματίας ο Λούλιτς (Μ).

Bet Info

3,4 τέρματα σημειώνονται κατά μέσο όρο στα εντός έδρας ματς της Λάτσιο, μακράν η μεγαλύτερη σχετική επίδοση στην κατηγορία.

Μπενεβέντο

Κρατούσε στα χέρια της μια σπουδαία νίκη φιλοξενώντας την Κάλιαρι στην Καμπανία αφού με ένα γκολ του Μπρινιόλα με το καλημέρα του β΄’ ημιχρόνου προηγούταν ως το 90′, ωστόσο στις καθυστερήσεις δέχτηκε δύο γκολ (το δεύτερο με πέναλτυ που δόθηκε λόγω VAR) και έφυγε με κατεβασμένο κεφάλι από το γήπεδο (1-2). Καταδικαστική η ήττα για τους νεοφώτιστους που είδαν πρακτικά να εξανεμίζονται οι όποιες ελπίδες παραμονής αφού οι 15 βαθμοί απόστασης από τη ζώνη της σωτηρίας δεν καλύπτονται σε 10 αγωνιστικές, ειδικά από τη στιγμή που αναζητούν ακόμα τους πρώτους εκτός έδρας κερδισμένους βαθμούς (0-0-14 με 7 under-7 over).