• Μετάδοση: Stoiximan
  • Στάδιο: Rhein-Neckar Arena
  • Χωρητικότητα: 30.150
  • Κωδ. ΟΠΑΠ: 651
  • Προϊστορία Χόφενχαϊμ - Κολωνία Ισορροπία στα μεταξύ τους ματς στην έδρα της Χοφενχάιμ.
  • Αποτέλεσμα 1ου Γύρου Κολωνία-Χόφενχαϊμ 0-3

Χόφενχαϊμ

Κατάσταση Ομάδας

Ματσάρα η συνάντηση με τη Μπορούσια στο Γκλάντμπαχ, εκεί που οι μπλε κατάφεραν να προηγηθούν τρεις φορές (Χίμπνερ, Κράμαριτς, Γκρίλιτς οι σκόρερ) αλλά τελικά έφυγαν μόνο με το βαθμό της ισοπαλίας (3-3) αφού οι γηπεδούχοι βρήκαν τις κατάλληλες απαντήσεις σε κάθε περίπτωση. Η ουσία είναι πως η εικόνα του συνόλου του Νάγκελσμαν έχει βελτιωθεί πολύ το τελευταίο χρονικό διάστημα και ως εκ τούτου έχουν αναγεννηθεί οι ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη. Μόνο νίκη το ζητούμενο φυσικά σήμερα απέναντι στην Κολωνία, 7-4-2 με 7/13 under οι εντός έδρας επιδόσεις.

Απουσίες

Εκτός ο Γκάιγκερ (Μ), αμφίβολος ο Ντεμιρμπάι (Ε).

Bet Info

Μόλις 1 ήττα στην τελευταία εφτάδα αγώνων για τους μπλε (3-3-1).

Κολωνία

Aπό το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό κυριάρχησε στο γειτονικό ντέρμπυ με τη Λεβερκούζεν και κατάφερε να κατακτήσει μία σπουδαία νίκη (2-0) με τέρματα των Οζάκο και Τσόλερ, σίγουρα βοήθησε πολύ το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο για περίπου 60 αγωνιστικά λεπτά. Όλες οι υπόλοιπες ανταγωνίστριες στη μάχη της παραμονής ηττήθηκαν κι έτσι οι Τράγοι είδαν την απόσταση από τη 16η θέση (μπαράζ) να πέφτει στους 5 βαθμούς και άπαντες ελπίζουν πως τελικά η ομάδα θα κάνει το »θαύμα» της. Κακές βέβαια οι εμφανίσεις εκτός έδρας κατά κανόνα (2-2-9 με 8/13 over).