• Προϊστορία Χέρενφεν - Γκρόνιγκεν 23-12-10
  • Αποτέλεσμα 1ου Γύρου Γκρόνιγκεν-Χέρενφεν 3-3

Χέρενφεν

Κατάσταση Ομάδας

Είχε καιρό να βγάλει ένα διπλό η Φέγενορντ και τα κατάφερε στην έδρα της Χέρακλες με 2-1. Από το πρώτο ημίχρονο τα γκολ της στο ματς και δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα στην μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Σημαντικό τρίποντο για της «καρδούλες», που έφτασαν την οχτάδα της βαθμολογίας, ενώ με ένα καλό σερί μπορούν να έχουν βλέψεις μέχρι και για την έκτη θέση. Μπροστά τους έχουν βέβαια σήμερα το γειτονικό ντέρμπι με την Γκρόνινγκεν και μια ακόμη νίκη θα βελτιώσει ακόμη περισσότερο το ηθικό όλων στον σύλλογο.

Απουσίες

Εκτός για την Χέρενφεν ο γκολκίπερ Χαν, ο αμυντικός Μπουλτχούις, ο αμυντικός μέσος Σαρς και ο μέσος Έντεγκααρντ.

Bet Info

Τον συνδυασμό Goal/Goal & Over 2,5 έχει εμφανίσει στα τρία τελευταία της παιχνίδια η Χέρενφεν.

Πιθανή ενδεκάδα Χέρενφεν (4-2-3-1): Χάνσεν – Βούντενμπεργκ, Πιεριέ, Χεγκ, Ντάμφρις – Τόρσμπι, Κομπαγιάσι – Ζένελι, Άμερσφοορτ, Ρόχας – Φέερμαν

Γκρόνιγκεν

Αρκετά καλά στάθηκε στο ούτως ή άλλως απαιτητικό εντός έδρας παιχνίδι με τον Άγιαξ η Γκρόνινγκεν, παρότι δεν απέφυγε την ήττα με 2-1. Μάλιστα θα μπορούσε να πάρει κάτι καλό από την αναμέτρηση, αν ο Μαχί ευστοχούσε σε πέναλτι στο 25′ και έκανε το σκορ σκορ σε εκείνο το σημείο 2-0. Αντί αυτού η ανατροπή έγινε στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού. Έχουμε ξανά αναφέρει πως οι «πράσινοι» παίζουν καλύτερα χωρίς βαθμολογικό κίνητρο και κάπως έτσι θα προσπαθήσουν να κάνουν την ζημιά σήμερα στην μισητή γειτόνισσα Χέρενφεν.