• Προϊστορία Μπενεβέντο - Ελλάς Βερόνα -
  • Αποτέλεσμα 1ου Γύρου Ελλάς Βερόνα-Μπενεβέντο 1-0

Μπενεβέντο

Κατάσταση Ομάδας

Μόλις στο ένατο λεπτό της αναμέτρησης στο Ολίμπικο με τη Λάτσιο βρέθηκε με παίκτη λιγότερο, παρά ταύτα στο 51′ ήταν μπροστά στο σκορ με τέρματα των Κατάλντι και Γκιγιέρμε χωρίς να γλιτώσει τη συντριβή (6-2) έχοντας υποστεί τρομερή πίεση στο τελευταίο ημίωρο από τους κατά πολύ ανώτερους ποιοτικά Ρωμαίους. Ούτε τώρα ήρθε λοιπόν ο πρώτος κερδισμένος εκτός έδρας βαθμός για τους νεοφώτιστους που πλέον προσπαθούν απλά να απολαύσουν τις τελευταίες τους παραστάσεις στη μεγάλη κατηγορία όντας καταδικασμένοι. 3-1-10 με 10/14 over ο εντός έδρας απολογισμός τους.

Απουσίες

Aντέι (Α), Κόστα (Α), Πουτζιόνι (Τ) δεν είναι διαθέσιμοι, μάλλον ούτε σήμερα ο Σανιά (Α).

Bet Info

Δέχεται κατά μέσο όρο πάνω από δύο γκολ στις εντός έδρας υποχρεώσεις της.

Ελλάς Βερόνα

Από τη στιγμή που δέχτηκε γκολ μόλις στο πρώτο λεπτό της δύσκολης εξόδου στο Μιλάνο, η αποστολή της έγινε αυτόματα »βουνό» και χωρίς να καταφέρει ποτέ να μπει στο παιχνίδι γνώρισε μία λίγο-πολύ αναμενόμενη ήττα με σκορ 3-0 από την Ίντερ, ενώ ολοκλήρωσε το 90λεπτο με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Νίκολας. Στην προτελευταία θέση της κατάταξης και στο -4 από την παραμονή οι Βερονέζοι, επομένως η σημερινή τους μάχη στην Καμπανία θεωρείται ένας πραγματικός τελικός που πρέπει να κερδηθεί. Φτωχή πάντως η συγκομιδή μακριά από το Αντρέας Μπεντεγκόντι (2-3-9 με 9/14 over).