Οι Αμερικανοί είναι ένας διαφορετικός λαός. Για κάποιους παράξενος, για άλλους ιδιαίτερος, για μερικούς μοναδικός.

Μία από τις εκατοντάδες παροιμίες τους λέει πως «Ο πρώτος είναι τα πάντα, ο δεύτερος ένα τίποτα». Και αν στον αθλητισμό-αλλά και στην ζωή-, το συγκεκριμένο Quote είναι κάπως απόλυτο, σήμερα ισχύει 100% !

Γαλλία και Πορτογαλία θα αναμετρηθούν στις 22:00 στο επιβλητικό Stade de France, έχοντας μόνο ένα πράγμα στο μυαλό τους: Το βαρύτιμο Κύπελλο του Πρωταθλητή Ευρώπης.

Μπορούμε να πούμε πως αρκετοί περιμέναμε τις δύο ομάδες να φτάσουν τόσο μακριά σ την διοργάνωση. Οι Γάλλοι, ήταν εξαρχής το μεγάλο φαβορί. Και αν στα πρώτα παιχνίδια έδειξαν σκουριασμένοι και νωθροί, στα κρίσιμα νοκ-άουτ ήταν πραγματικά εξαιρετικοί.

Διέλυσαν -στην καλύτερη εμφάνιση οποιασδήποτε ομάδας στο φετινό Euro- την Ισλανδία στα προημιτελικά, ενώ, στα ημιτελικά, με κύρια χαρακτηριστικά την υπομονή, την εξαιρετική τακτική προσέγγιση και την κυνικότητα, υπέταξαν μάλλον εύκολα την Γερμανία.

Από την άλλη, οι Πορτογάλοι έχουν ξεπεράσει το ταβάνι των προσδοκιών και ίσως των πραγματικών δυνατοτήτων τους. Μετά την πρόκριση χωρίς... νίκη στην φάση των «16», η ομάδα του Φερνάντο Σάντος απέκλεισε με μεγάλη τύχη τους Κροάτες, ενώ στα προημιτελικά επικράτησαν στα πέναλντι των σκληροτράχηλων Πολωνών.

Στους «4» έπαιξαν αρκετά καλά και λύγισαν με 2-0 τους δυνατούς Ουαλούς, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τον τελικό του Euro ύστερα από 12 χρόνια.

Αγωνιστικά, οι δύο ομάδες διαφέρουν αρκετά. Οι Γάλλοι (εκτός από το ματς με τους Γερμανούς), θέλησαν να έχουν την κατοχή, να κυκλοφορήσουν γρήγορα και να φορτώσουν την αντίπαλη περιοχή, με τους Παγιέ, Ματουιντί και Πογκμπά να παίζουν αρκετά κοντά στους Γκιρεζμάν και Ζιρού.

Οι Πορτογάλοι, από την άλλη, έχουν ξεκάθαρο αμυντικό προσανατολισμό. Σίγουρα, δημιουργούν κάποιες ευκαιρίες, όμως προτιμούν να περιμένουν τον αντίπαλο και να χτυπούν στην κόντρα, με τους Κριστιάνο και Νάνι. Για κατοχή ούτε λόγος, καθώς, από την στιγμή που οι Μουτίνιο και Άντρε Γκόμεζ μετατέθηκαν στον πάγκο, μόνο ο Ρενάτο έχει την ικανότητα να κουβαλήσει την μπάλα και να οργανώσει.

Σήμερα, θα δούμε κάτι παρόμοιο. Οι Bleus θα κυκλοφορήσουν την μπάλα μέχρι να βρουν ένα ρήγμα στην άμυνα των Πορτογάλων, ενώ οι Ίβηρες θα περιμένουν να...χτυπήσουν στην κόντρα ή με κάποιο στημένο.

Προσωπικά, θεωρώ πολύ δύσκολο να δούμε κάποιο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Ή έστω κάποια ομάδα να παίρνει το προβάδισμα. Το διακύβευμα είναι πολύ μεγάλο, το ίδιο και το άγχος. Οπότε, η συντηρητική και η αμυντική προσέγγιση είναι κάτι που μπορούμε να περιμένουμε, τουλάχιστον στο πρώτο 45λεπτο της σπουδαίας αναμέτρησης. Οπότε, η ισοπαλία στο ημίχρονο αλλά και τα... μηδέν γκολ θα είναι οι πρώτες επιλογές μας.

Από εκεί και πέρα, πιστεύω πως είτε με τον έναν, είτε με τον άλλον τρόπο, η Γαλλία θα φτάσει στην κατάκτηση του τροπαίου. Εντάξει, η Πορτογαλία έχει άστρο και πολύ μεγάλη τύχη. Αλλά, ποιοτικά δεν μπορούν να συγκριθούν οι δύο ομάδες.

Με την στήριξη του κόσμου τους και με μεγάλη προσοχή, οι Γάλλοι θα βρουν το γκολ και θα φτάσουν στη νίκη. Κάτι, που ίσως γίνει πριν την παράταση, καθώς οι ίδιοι οι γηπεδούχοι γνωρίζουν πως στο έξτρα μισάωρο οι Πορτογάλοι θα έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να κάνουν την ζημιά.

Συνοψίζοντας. Ισοπαλία στο ημίχρονο και κατάκτηση από Γάλλους θα είναι τα βασικά μας σημεία για σημερα, ενώ το Under 0.5 στο πρώτο 45λεπτο και η νίκη των Τρικολόρ θα είναι οι δεύτερες επιλογές μας. Σαν Fun Bet, θα έβλεπα ένα σκορ 1-0 υπέρ των Γάλλων, ενώ το Over 2,5 καρτών των Πορτογάλων δεν μπορεί να με αφήσει αδιάφορο.

Αυτά για σήμερα! Αρκετές επιλογές για όλα τα γούστα, ευελπιστούμε σε ταμεία για να κλείσει με θετικό πρόσημο η φετινή διοργάνωση, σε στοιχηματικό επίπεδο. Αν το πάρει και η Γαλλία, θα είμαστε ακόμα πιο πολύ χαρούμενοι... Δεν κρύβονται οι συμπάθειες!