Το άρθρο δημοσιεύτηκε στις 15/03/2017 στις 14:51.

Στάδιο: Cristal Arena
Χωρητικότητα: 24,956
Κωδ. ΟΠΑΠ: 2353

Προϊστορία Γκενκ - Γάνδη

Απο δυο νίκες και μια ισοπαλία οι δυο ομάδες στα πέντε τελευταία μεταξύ τους ματς ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Αποτέλεσμα 1ου Παιχνιδιού

Η πρόκριση κρίθηκε κατα 99% στο πρώτο ματς

Η Γκενκ διέσυρε με 5-2 τη Γάνδη εκτός έδρας, στον πρώτο μεταξύ τους βελγικό «εμφύλιο» των «16» του Europa League και «τσέκαρε» από τώρα το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά.Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 4-1 στο ημίχρονο, δέχτηκαν τη μείωση λίγο αργότερα αλλά δεν δυσκολεύτηκαν να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ.Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και έχασαν κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης. Ο Μαλινόσκι με φάουλ, ο Κόλεϊ με κεφαλιά ,ο Σαμάτα με ωραίο, ο Ουρόνεν με εκπληκτικό σουτ διαμόρφωσαν το 1-4 (για τη Γάνδη είχε μειώσει ο Καλού). Στην επανάληψη ο Κουλιμπαλί μείωσε σε 2-4 για τους γηπεδούχους, εντούτοις ο Σαμάτα με δεύτερο γκολ γκρέμισε τις όποιες ελπίδες τους. Ο τεχνικός της Γάνδης ξεκίνησε τις αλλαγές, όμως το σκληρό φάουλ του Εσίτι στο 84’ στον Σρίβερς έφερε την αποβολή του πρώτου με δεύτερη κίτρινη και ουσιαστικά την ολοκλήρωση της προσπάθειας της Γάνδης να μειώσει.

Κατάσταση Ομάδας

Με την «ταμπέλα» του αουτσάιντερ πήγε να αγωνιστεί απέναντι στην Γάνδη στην εκτός έδρας μεταξύ τους αναμέτρηση με ευρωπαϊκό άρωμα και τελικά γύρισε πίσω με μια μεγαλειώδη εμφάνιση και πιθανότατα πρόκριση (το 2-5 του πρώτου αγώνα δεν αφήνει πολλά περιθώρια στον αντίπαλο).

Στο πρωτάθλημα πάντως οσο κι αν προσπάθησε δεν κατάφερε να μπεί «σφήνα» στην πρώτη εξάδα έστω και την τελευταία στιγμή με τις ισοροπίες και τις διαφορές στη βαθμολογία να ήταν πολύ λεπτές. Συγκεκριμένα έμεινε έξω για ενα μόλις πόντο. Παρόλα αυτά η ευρωπαϊκή κόπωση δεν έδειξε να την επηρεάζει και πέρασε με τεσσάρα απο την έδρα της Βέστερλο, μια ήττα που στάθηκε ικανή για να υποβιβάσει μάλιστα τον αντίπαλο.

Απουσίες

Tελικά ο χαφ Χέϊνεν που τραυματίστηκε στο ματς με τη Βέστερλο θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν ενώ απών θα είναι και ο Ουρόνεν!

Bet Info

4/5 under 2.5  στα τελευταία της ματς σε ευρώπη, πρωτάθλημα και κύπελλο.

Μπορεί να τα «θαλάσσωσε» απέναντι στην Γκενκ στον βελγικό εμφύλιο του Europa League, παρόλα αυτά η Γάνδη έστω και στην τελευταία στιγμή κατάφερε να μπεί στην εξάδα-τιτλου στο πρωτάθλημα και να εκτοπίσει την Μαλίν κερδίζοντας την στο φινάλε του πρωταθλήματος με 3-0, εύκολα. Ενδεικτικό είναι πως μόλις απο το 46ο λεπτό της συνάντησης η Γάνδη ήταν μπροστά στο σκορ με τρία τέρματα διαφορά κλειδώνοντας την αναμέτρηση.

Πλέον θα προσπαθήσει να σώσει ό,τι μπορεί να σωθεί απο τον επαναληπτικό με την Γκενκ και απο κει και στο εξής θα στραφεί στα πλέι οφ τίτλου που ξεκινούν στο τέλος του μήνα.

Απουσίες

Εκτός οι χαφ Μιλίσεβιτς και Νέτο ενώ νέο πρόβλημα είναι ο Σαϊέφ. Ο Σιμόν Τεκιέ είναι εξαιρετικά αμφίβολος για τα χαφ και η συμμετοχή του θα κριθεί την τελευταία στιγμή.

Bet Info

5/5 over 2.5 στα τελευταία ματς της.

Εκτίμηση

Πολύ καλά διαβασμένο το σετ των αποδόσεων στις εταιρείες με την Γκενκ να δίνεται ως φαβορί, όχι όμως σε πολύ μεγάλα επίπεδα διαφοράς. Η Γάνδη είναι μια ομάδα που μπορεί να χτυπήσει στην κόντρα και να κάνει τη ζημιά, θα παίξει ελεύθερα και ανοιχτά μιας και δεν έχει και τίποτα να χάσει με τους γηπεδούχους να εχουν σχεδόν κλειδώσει τη πρόκριση. Το ανοικτό παιχνίδι βολεύει το αμφότερο σκοράρισμα και σίγουρα θα δούμε γκολ. Σίγουρα δύσκολα θα δούμε τόσα όσα και στο πρώτο παιχνίδι, όμως πιθανολογώ πως θα εχει τέρματα η αναμέτρηση. Το combo GG και over 2.5 είναι σε απόδοση 1.87 στη stoiximan και θα πονταριστεί με ενα ανάλογο stake της τάξεως του 5/10.