Το άρθρο δημοσιεύτηκε στις 17/06/2017 στις 03:00.

Χωρητικότητα: 53,000
Κωδ. ΟΠΑΠ: 2134
Διαιτητής: Αντρές Μέρλος

Προϊστορία Εστουδιάντες - Μπελγκράνο

Στα 8 τελευταία παιχνίδια των Εστουδιάντες και Μπελγράνο στην έδρα της πρώτης και για τον θεσμό της Πριμέρα Ντιβιζιόν, 4 νίκες έχει η γηπεδούχος ομάδα, 2 νίκες η φιλοξενούμενη ενώ έχουν σημειωθεί και 2 ισοπαλίες.

Κατάσταση Ομάδας

Ξανά στις ήττες επέστρεψε στην 27η “στροφή” του πρωταθλήματος η ομάδα από το Λα Πλάτα. Η “πίντσα” υποδέχθηκε εκτός έδρας την Λανούς σε ένα παιχνίδι όπου βρισκόμενη από νωρίς πίσω στο σκορ με 1-0, δεχόμενη γκολ στο 14', αν και πίεσε φάνηκε απίστευτα άστοχη στις φάσεις της με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάξει και να της δώσει την ήττα στο τέλος. Με την ήττα αυτή πέρα του ότι η ομάδα επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα, έμεινε κιόλας πίσω στην διεκδίκηση μιάς θέσης στην πρώτη 5άδα εφόσον βρίσκεται στην 8η θέση με απόσταση 1 βαθμό.

*Η ομάδα της Εστουδιάντες την περασμένη Κυριακή αγωνίστηκε για το Κόπα Αρτζεντίνα όπου αντιμετώπισε εντός έδρας την Πασίφικο και δεχόμενη την ήττα με σκορ 2-3, δέχθηκε και τον αποκλεισμό από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Bet Info

Ένα σερί 6 αήττητων αγωνιστικών “τρέχει” εντός έδρας στο πρωτάθλημα μέχρι στιγμής το σύνολο του Νέλσον Βίβας, το οποίο έχει πετύχει 4 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Στην 13η φετινή της ήττα υπέπεσε στην 27η “στροφή” του πρωταθλήματος η ομάδα από την Κόρντομπα. Οι “πειρατές” υποδέχθηκαν εντός έδρας την Άρσεναλ Σαραντί σε ένα παιχνίδι όπου αν και είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο δέχθηκαν στο 54' το 0-1, ισοφάρισαν στο επόμενο λεπτό αλλά αν και έχασαν κλασικές ευκαιρίες για γκολ δεν κατάφεραν να “σφραγίσουν” την ανατροπή και δεχόμενοι το 1-2 στο 61' αρκέστηκαν στην ήττα με το συγκεκριμένο σκορ. Η ήττα αυτή έβαλε τέλος στο αήττητο σερί των τεσσάρων αγωνιστικών της ομάδας, η οποία δεν έχει και κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο στο υπόλοιπο του θεσμού.

Bet Info

Τα 7 από τα 8 τελευταία παιχνίδια του συνόλου του Λεονάρντο Μαντελόν εκτός έδρας στο πρωτάθλημα έχουν συνδυαστεί με Goal/Goal.

Εκτίμηση

Κοιτάζοντας κανείς το σετ των αποδόσεων θα δεί πως ξεκάθαρο φαβορί σε αυτό το παιχνίδι υπάρχει και αυτό είναι η γηπεδούχος Εστουδιάντες.

Η “πίντσα” θέλει απόψε την νίκη έτσι ώστε να επεκτείνει το αήττητο σερί της εντός έδρας στις 7 αγωνιστικές αλλά και παράλληλα να παραμείνει στο “κόλπο” για μία θέση στην πρώτη 5άδα του βαθμολογικού πίνακα. Απέναντι βρίσκεται η Μπελγράνο, η οποία δεν έχει κάποιο κίνητρο στο υπόλοιπο του θεσμού διότι έχει ήδη εξασφαλίσει την παραμονή της και βρίσκεται μακριά για μία θέση στις διοργανώσεις των Κόπα Σουνταμερικά και Λιμπερταδόρες.

Όμως, δεν θα επιλέξω το φαβορί γιατί βλέποντας ότι η μεν Εστουδιάντες θα “κυνηγήσει” την νίκη για τους παραπάνω λόγους, η δε Μπελγράνο βρίσκει εύκολα δίχτυα τελευταία και βάση της προϊστορίας οι δύο ομάδες έχουν φιλικές σχέσεις με τις αντίπαλες εστίες, το GOAL/GOAL στο 2.22 στην Stoiximan μου μοιάζει αρκετά ελκυστικό και θα το επιλέξω.